Místní rozhlas

Ampliony místního rozhlasu

Místní rozhlas (nebo také obecní rozhlas)[1] je zařízení k šíření informací obvykle na území obce či města. Po obci nebo i po budově jsou umístěny reproduktory, signál se k nim rozvádí dvoudrátovým vedením, u novějších konstrukcí také bezdrátově. Sdělují se pomocí něho informace o aktivitách v obci nebo o hrozícím nebezpečí.[2][3] Jeho hlášení jsou obvykle uvozena a zakončena hudbou. Bývají to populární písně ale v některých obcích (kupříkladu Suché Lozi) je to dechovka. V Kunovicích vymezují vysílání místního rozhlasu skladbou hranou na zvonkohru.[4]

Starší drátové rozhlasy jsou postupně nahrazovány nejmodernějšími bezdrátovými rozhlasy. Ty zabezpečují občanům kvalitní a včasnou informovanost bez výrazné ztráty kvality a síly signálu. Proto není nutné, aby byly vybaveny zesilovači tak jako v případě drátových rozhlasů. Bezdrátové rozhlasy za pomocí počítačového programu obvykle zvládají i různé druhy hlášení do jednotlivých částí obce, popřípadě jiných míst.

Za poslední "evolučním" článek je pak možné považovat systémy mobilního rozhlasu, které eliminují většinu nevýhod obecních rozhlasů.

Související články

Odkazy

Reference

  1. Obecní rozhlasy [online]. Holešov: Satturn [cit. 2013-01-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-11. 
  2. JDP. Do Kyjova a okolí se vrátí místní rozhlas. Listy Jižní Moravy [online]. 2012-05-17 [cit. 2013-01-05]. Dostupné online. 
  3. Bezdrátový místní rozhlas [online]. Moravany: Raspro [cit. 2013-01-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-20. 
  4. ČTK. Na venkově stále pouštějí do rozhlasu dechovku. Novinky.cz [online]. 2007-09-16 [cit. 2013-04-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Lstiboř, ampliony.JPG
Autor: Juan de Vojníkov, Licence: CC BY-SA 3.0
Ampliony ve Lstiboři. Okres Kolín, Česká republika.