Měsíční světlo

Fotografie pořízená v měsíčním světle s expozicí dlouhou deset minut

Měsíční světlo je světlo, které dorazí k Zemi od Měsíce. Převážně se jedná o Měsícem odražené sluneční světlo, částečně potom o odražené světlo hvězd či Země.

Osvětlení

Intenzita měsíčního svitu se velmi liší v závislosti na měsíčním cyklu, obvykle se pohybuje mezi hodnotami 0,05-0,1 luxu.[1] Když je Měsíc k Zemi nejblíže, ve vysokých nadmořských výškách v tropických zeměpisných šířkách může intenzita dosáhnout až 0,32 luxu.[1] Světlo Měsíce v úplňku je asi 1.000.000krát slabší než světlo Slunce.

Barva měsíčního světla, obzvláště v blízkosti úplňku, se zdá být ve srovnání s většinou umělých světelných zdrojů pro lidské oko modrá. Je to díky Purkyňovu jevu – s úbytkem světla se modré tóny zdají jasnější. A přestože měsíční světlo je často označováno jako "stříbřité", nemá vlastní stříbrnou kvalitu. Měsíční albedo je 0,136 což znamená, že se odráží od Měsíce pouze 13,6 % dopadajícího slunečního světla.

Jelikož barva měsíčního povrchu je v podstatě neutrálně šedá, měsíční světlo je ze spektrálního hlediska a z hlediska teploty chromatičnosti velmi podobné přímému slunečnímu světlu. Vzhledem k tomu, že úhlová velikost Slunce a Měsíce je při pohledu ze Země srovnatelná, ostrost stínů měsíčního světla je také podobná jako u slunečního.

Měsíční světlo obvykle ztěžuje astronomická pozorování, proto se astronomové pozorování oblohy v blízkosti úplňku vyhýbají.

Trvá 1,26 sekundy, než měsíční světlo dosáhne zemského povrchu.

Měsíc v umění

Měsíc ve svých různých podobách inspiroval celou řadu umělců.

Fotografie v měsíčním světle

Krajina osvícená měsíčním světlem, půlhodinová expozice

Jedná se o způsob noční fotografie, při které je k osvětlení scény využito měsíčního světla. Snímky jsou pořizovány v exteriéru v době mezi soumrakem a svítáním. Fotograf se musí vyrovnat s širokým rozsahem kontrastů a nutností správně nastavit expozici. Vzhledem k potřebné dlouhé době expozice je zpravidla nutné fotografovat ze stativu. Díky dlouhému času lze zvýšit efekt záběru například dynamikou barevných čar pohybujících se objektů. Možnost fotografovat bez stativu nabízí vysoce citlivé filmy nebo nastavení digitálního fotoaparátu na vyšší ISO.

Odkazy

Reference

  1. a b KYBA, Christopher C M; MOHAR, Andrej; POSCH, Thomas. How bright is moonlight?. Astronomy & Geophysics. 1 February 2017, s. 1.31–1.32. Dostupné online [cit. 14 February 2017]. DOI 10.1093/astrogeo/atx025. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sunrise over the VLT.jpg
Autor: ESO/Nicolas Blind, Licence: CC BY 4.0
This image shows the beginning of sunrise over the Very Large Telescope (VLT) at ESO's Paranal Observatory in Chile. In this photo, one of the VLT's Unit Telescopes is visible to the bottom right, illuminated by moonlight. Further in the distance there are two Auxiliary Telescopes pointing upwards.

The VLT is formed of four 8.2-metre Unit Telescopes (UTs), and four movable 1.8-metre Auxiliary Telescopes (ATs). The telescopes can work together to form a giant interferometer: the Very Large Telescope Interferometer (VLTI). The light collected by each of these telescopes is combined by the VLTI using a complex system of mirrors in underground tunnels, allowing astronomers to see details up to 16 times finer than with the individual UTs alone.

The image was taken by Nicolas Blind, an astronomer who visited Paranal Observatory for a few days in December 2012. Blind may only have been at the observatory for a short period, but he had a truly memorable visit. "The absolute silence in this place is so peaceful and relaxing," he recalls. "You can only hear the sound of wind, or maybe a bat lost in this desolated area. The pure sky of Paranal reminds me each time how little we are, and reconnects me with the reason why I have chosen astronomy."

Paranal Observatory experiences an incredible 330 clear nights per year. In fact, thanks to the technology, staff, and clear conditions, the VLT is the most productive individual ground-based facility in the world.

Nicolas Blind submitted this photograph to the Your ESO Pictures Flickr group. The Flickr group is regularly reviewed and the best photos are selected to be featured in our popular Picture of the Week series, or in our gallery.
High ISO with long exposure.jpg
Autor: B137, Licence: CC0
A 30 second exposure with ISO 800. Usually low light long exposures use the lowest or very low ISO setting, but that gives the stars a blurriness. Alt title "Moonshadows under the midnight sun" because this effectively appears to be a daytime shot with the prominent shadows. This shot was taken shortly before midnight and only the stars counter the initial appearance as a daytime shot.
Tonsvatnet, tåke og måne.JPG
Autor: Jeblad, Licence: CC BY-SA 3.0
Bildet er tatt ssv utover no:Tonsvatnet (no:Tonsvann). Vatnet ligger på grensen mellom no:Nord-Aurdal, no:Sør-Aurdal og no:Etnedal i no:Oppland fylke. Området er kjent for kampene under den andre verdenskrig.
Ed. Manet. Clair de lune sur le port de Boulogne.jpg
Clair de lune sur le port de Boulogne
Earthshine Moon.jpg
Autor: 阿爾特斯, Licence: CC BY-SA 3.0
Earthshine reflecting off the Moon. Photo taken in Longjing Township, Taichung County, Taiwan on 20 April 2010, 19:15 (UTC+8) by 阿爾特斯. At that time, the Moon was moving near by Gemini.
2011-08-11 22-12-47-moonlight.jpg
Autor: Thomas Bresson , Licence: CC BY 3.0
Tato fotografie byla pořízena Nikon D300.
Visitor to moonlit churchyard.jpg
'Visitor to a moonlit churchyard'. Work from the Romantic and Gothic Period in England (1780-1820)