Měsíc (satelit)

Měsíce ve sluneční soustavě v měřítku vzhledem k Zemi

Měsíc, též přirozený satelit či přirozená družice (zastarale trabant nebo souputník) je kosmické těleso přirozeného původu pohybující se po oběžné dráze kolem jiného (většího) vesmírného tělesa, kterým může být planeta, trpasličí planeta nebo planetka.

V naší Sluneční soustavě je známo 207 měsíců planet, 8 měsíců trpasličích planet a několik stovek měsíců planetek. Velcí plynní obři mívají rozsáhlé systémy měsíců. Merkur a Venuše nemají žádné měsíce, Země jeden velký měsíc, Mars dva drobné měsíce. Předpokládá se, že také kolem exoplanet obíhá mnoho měsíců.

Původ

U většiny měsíců se předpokládá, že se zformovaly v počátcích vývoje sluneční soustavy v téže části smršťujícího se protoplanetárního disku jako jejich planeta. Z tohoto standardního modelu formování měsíců však existuje mnoho známých nebo teoreticky předpovězených výjimek a variant. O některých měsících se soudí, že jde o zachycené cizí objekty (např. asteroidy), jindy by mohlo jít o fragmenty větších měsíců rozdrcených mohutnými srážkami nebo (v případě pozemského Měsíce) část planety samotné vyvržená na oběžnou dráhu mohutnou srážkou. Jelikož je většina měsíců známá jen prostřednictvím vzdálených pozorování pomocí sond nebo dalekohledů, teorie o jejich původu jsou stále nejisté.

Fyzikální charakteristiky

Většina měsíců ve Sluneční soustavě má vzhledem ke své planetě vázanou rotaci; otáčí se k ní tedy stále stejnou stranou. Výjimkou naopak je Saturnův měsíc Hyperion, který rotuje chaoticky díky působení vnějších vlivů.

Žádný měsíc nemá své vlastní měsíce, protože slapové vlivy planety způsobují v oběžné dráze kolem nich nestability. Na druhé straně má několik měsíců průvodce ve svých Lagrangeových bodech (například Saturnovy měsíce Tethys a Dione).

Objev Idina měsíce Dactyla naznačil, že také některé planetky mohou mít měsíce. Některé z nich jako Antiope jsou dvojité asteroidy skládající se ze dvou téměř stejných těles. Doposud bylo objeveno 62 potvrzených nebo předpokládaných případů asteroidů s průvodci (květen 2005).

Měsíce ve sluneční soustavě

Největšími měsíci ve sluneční soustavě (většími než 3000 km v průměru) jsou pozemský Měsíc, Jupiterovy galileovské měsíce Io, Europa, Ganymed a Callisto, Saturnův měsíc Titan a Neptunem zachycený měsíc Triton. Menší měsíce najdete u příslušných planet.

Srovnávací tabulka řadící měsíce ve sluneční soustavě podle jejich průměru, obsahující také sloupec pro důležité planetky, planety a objekty Kuiperova pásu.

Eulerův diagram s různými typy těles sluneční soustavy
Průměr (km)ZeměMarsJupiterSaturnUranNeptunPlutoJiná tělesa
5000-6000

GanymedTitan4000-5000

CallistoMerkur
3000-4000Měsíc

Io
Europa


2000-3000
Triton

Pluto
Eris

1000-2000


Rhea
Japetus
Dione
Tethys

Titania
Oberon
Umbriel
Ariel


Charon

Makemake
Haumea
90377 Sedna
50000 Quaoar

100-1000

Himalia

Amalthea

Enceladus Mimas
Hyperion
Phoebe
Janus
Epimetheus
Prometheus

Miranda
Sycorax
Puck
Portia

Proteus
Nereida
Larissa
Galatea
Despina1 Ceres
2 Pallas
3 Juno
4 Vesta
90482 Orcus
20000 Varuna
28978 Ixion
(a mnoho jiných)

50-100

Thebe
Elara
Pasiphae

Pandora

Caliban
Julie
Belinda
Cressida
Rosalinda
Desdemona


Naiada
S/2002 N 4


Nix
Hydra


(Příliš mnoho pro výčet)

10-50
Phobos

Deimos

Carme

Metis
Sinope
Lysithea
Ananke
Leda
Adrastea

Siarnaq

Atlas
Helene
Albiorix
Telesto
Pan
Paaliaq
Calypso
Ymir
Kiviuq
Tarvos
Ijiraq

Ofelie

Kordelie
Setebos
Prospero
Stephano
S/1986 U 10
S/2001 U 2
S/2001 U 3
S/2003 U 3
Trinculo
S/2003 U 1
S/2003 U 2

S/2002 N1

S/2002 N 2
S/2002 N 3
S/2003 N 1

Kerberos

Styx

(Příliš mnoho pro výčet)
méně než 10
Přinejmenším 65,
podívejte se na
Jupiterovy
měsíce
.
Erriapo

Narvi
Skadi
Mundilfari
Suttung
Thrym
Pallene (S/2004 S 2)
Methone (S/2004 S 1)
(Příliš mnoho pro výčet)

Kromě měsíců různých planet existuje ještě 38 potvrzených a 24 předpokládaných asteroidních měsíců (stav k 10. květnu 2005). Pak jsou také exoměsíce.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Natural satellite na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Euler diagram of solar system bodies cs.svg
Autor: Harold (translated version), SounderBruce (English version), Ariel Provost (French version), Tahc (original version), Licence: CC BY-SA 3.0
Eulerův diagram zobrazující vztahy mezi různými typy těles ve sluneční soustavě (vyjma hvězd).
Solar System Template Final.png
Major Solar System objects. Sizes of planets and Sun are roughly to scale, but distances are not. This is not a diagram of all known moons – small gas giants' moons and Pluto's S/2011 P 1 moon are not shown.