Měchový fotoaparát
Měchový fotoaparát využívá fotografický měch, který umožňuje měnit vzdálenost objektivu od fotoaparátu. Měch je vyroben z kůže, plátna nebo z papíru s koženými rohy.[1] Upevnění objektivu a fotoaparátu je řešeno kolejnicí. Měch spojuje objektiv s fotoaparátem světlotěsným způsobem. Bývá většinou černé barvy a uvnitř matný a profilovaný, aby nedocházelo k parazitním odrazům světla. Při použití s kopírkovou předsádkou na diapozitivní filmy lze pak diapozitivy kopírovat nebo digitalizovat pomocí digitálního fotoaparátu.
Princip
S některými měchy je možné (podobně jako u tilt-shift objektivu nebo lensbaby) naklánět obrazové roviny vzhledem k objektivu a získat větší hloubku ostrosti (viz Scheimpflugovo pravidlo).
Využití měchu lze nalézt v makro fotografii. Umožňuje výrazně zvýšit ohniskovou vzdálenost, což má za následek zmenšení předmětové vzdálenosti a zvětšení zobrazovacího měřítka.
Měchy jsou speciálně určeny k použití pro objektivy určené pro záběry detailů a makrosnímky s relativně malým clonovým otvorem. Na měchy se mohou také velmi dobře používat objektivy pro zvětšovací přístroje, neboť jsou optimalizované pro snímání blízkých objektů s předmětovou vzdálenost od 30 do 40 cm.
Světelné normální objektivy a zejména širokoúhlé objektivy často dosahují mnohem lepší kvality obrazu, když jsou v obráceném postavení pomocí reverzního kroužku na závitu filtru.
Některé měchy jsou vybaveny převodovou hřídelí nebo kabelem, které umožňují využívat některých automatických funkcí mezi fotoaparátem a objektivem, jako je zavírání závěrky a částečně i přenos nastavení clony z fotoaparátu, takže i s měchem je možné použít měření s otevřenou clonou. V případě mechanického přenosu bude fungovat jen v "normální poloze" a nikoli s obráceným objektivem. Mechanická vůle převodových prvků také snižuje přesnost mechanického přenosu. Fotografické systémy, které přenášejí všechny funkce pro objektiv elektronicky, umožňují s patřičně vybavenými měchy bezztrátový přenos také v obráceném postavení.
Historie
Poprvé využil skládaný měch na svém přístroji průkopník fotografie Joseph Nicéphore Niépce. Fotografické komory pracující se skleněnými kolodiovými negativy byly již od počátku konstruovány jako měchové. Měch býval celokožený, plátěný nebo papírový s koženými rohy. U cestovních přístrojů měl měch jehlancovitý tvar, což umožňovalo nejen úspornější skládání pomocí pákových nebo nůžkových mechanismů (sklopný fotoaparát), ale především práci se širokoúhlými objektivy.[1]
Měchy využívaly také stereofotoaparáty. Přístroj s jedním společným měchem musel být uprostřed opatřen mezistěnou, aby obraz jednoho objektivu nepřesahoval do obrazu objektivu druhého. Častěji se však užívaly přístroje se dvěma měchy vedle sebe.[1]
Galerie
Měch využívají většinou sklopné fotoaparáty
Měch a objektiv s namontovaným retroadaptérem, zde pro Minoltu MD
Reference
- ↑ a b c SCHEUFLER, Pavel. Vývoj fotografických přístrojů, východiska a historické typy [online]. Pavel Scheufler [cit. 2011-03-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-18.
Související články
- Mezikroužek (pracuje jako měchové zařízení s pevnou vzdáleností)
- Předsádková čočka (alternativa k měchovému zařízení)
- Telekonvertor (prodlužuje ohniskovou vzdálenost objektivu)
- Protisvětlo
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Měchový fotoaparát ve Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Richard F. Lyon, Licence: CC BY 3.0
Photo of a No.1-A Autographic Kodak Jr. (made 1914-1927, originally at $24, according to http://www.kodak.com/global/en/consumer/products/techInfo/aa13/aa13.shtml). This one was bought in 1922 by my Granddad to take pictures of my Dad when he was born, according to the story I've been told. Note the table to convert the aperture settings marked in Uniform System (US) stops to f-numbers; I added this table circa 1965.
Autor: Vitaly baranov, Licence: CC BY 3.0
Animation of Mamiya RZ67 focusing from minimum focusing distance to infinity
Autor: User Smial on de.wikipedia, Licence: CC BY-SA 2.0 de
Novoflex BALMIN-AS montiert an einer Minolta XD-7. Objektiv MD 2,8/20mm mit Umkehrring in Retrostellung. In dieser Kombination kann eine Vergrößerung von etwa 9:1 erreicht werden. Durch die Retrostellung können keine Objektivfunktionen an die Kamera übertragen werden. Deutsche Beschreibung der Funktionen.
Autor: Topi Pigula, Licence: CC BY-SA 4.0
Bellows (photography) in Camera museum, Georgtown, Malaysia
Autor: David, Licence: CC BY-SA 2.0
Korona view camera type: 5x7 large format circa: 1910s? Lens: Grundlach amastigmatic F6.8 (serial 213830) shutter: Betax #4 stamped on bottom: 399 condition; needs work Camera owner: Charlie Graf
film holder: Eastman portrait film holderAutor: No machine-readable author provided. Pantoine assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5
Stereographic camera - Le Rêve - France 1904
Autor: Původně soubor načetl Smial na projektu Wikipedie v jazyce němčina, Licence: CC BY-SA 2.0 de
Automatik-Balgengerät für Minolta MD, rechts ein MD-Objektiv mit montiertem Umkehrring
Autor: User Smial on de.wikipedia, Licence: CC BY-SA 2.0 de
Auto bellows Novoflex BALMIN-AS for use with Minolta manual focus lenses
Autor: Hannes Grobe, Hgrobe 21:14, 2 July 2006 (UTC), Licence: CC BY-SA 2.5
Bellow with slide copier