Měrka
Měrka je ve strojírenství jednoduchá měřicí pomůcka, obvykle bez pohyblivých částí. Měřený objekt se porovnává s jednou nebo více měrkami vyrobenými jako protikus. Výsledkem měření je buď číselná hodnota, nebo jen informace, zda měřený rozměr objektu spadá do intervalu přípustných hodnot.
Ve strojírenství
Ve strojírenské výrobě se užívá mnoho různých typů měrek, a to jak při vlastní výrobě, tak v kontrole.
Měrka – kalibr
Pro kontrolu vnitřních rozměrů, zejména průměru kruhových otvorů, se užívá tzv. mezní kalibr se dvěma válcovými zakončeními: „dobrá“ D a „špatná“ (zmetková) Z strana. V angličtině se nazývají Go/No go. Dobrá strana měrky musí jít do otvoru bez násilí, špatná strana se smí nanejvýš zachytit na kraji; jinak je výrobek zmetek. Měrky se vyrábějí pro různé průměry a různé tolerance.
Měrky pro kontrolu vnějších rozměrů (například průměr hřídele) mohou mít také dvojí stranu, anebo jen dvě čelisti se dvěma odstupňovanými ploškami na každé z nich: prvním párem plošek musí součástka bez násilí projít, do druhého se nesmí vejít.
Podobné měrky se užívají při výrobě a kontrole závitů a různých dalších tvarů.
Koncové měrky
Koncové čili Johanssonovy měrky jsou kalené ocelové kvádříky, u nichž jsou dvě protilehlé stěny přesně rovnoběžné a mají nominální vzdálenost. Koncové měrky se vyrábějí v sadách, takže z nich lze poskládat libovolný rozměr po stupních 0,01 nebo 0,005 mm.
Spárové měrky
Přesné ocelové planžety, které se dodávají v sadách jako tzv. listové spároměry. Pro nejužší spáry, například při kontrole dosedacích ploch, se používají spárové kontrolní fólie dodávané ve svitcích s obchodním názvem „spároměrka v dóze“ v tloušťkách 0,01 ÷ 1,0 mm. Tyto fólie mají řadu výhod například: Po poškození je možno poškozený konec odstřihnout. Je možno odstřihnot díl potřebného tvaru pro kontrolu na špatně přístupných místech.
Rádiusové měrky
Radiusové měrky jsou porovnávací měřidlo pro měření rádiusu. Mají dvojí provedení pro vypouklý či vydutý rádius.
Velikost rádiusu se zjišťuje přiložením měrky k měřenému rádiusu a zjišťuje se, která velikost měrký nejlépe sedí na měřeném díle. Nejlépe pozorováním proti světlu kdy je mezi měrkou a dílem nejmenší mezera.
Závitové měrky
Závitové měrky jsou porovnávací měřidlo profilu závitu. Užívá se ke stanovení druhu závitu zejména k zjištění stoupání závitů.
Každý typ závitu má své závitové měrky. Například měrkami pro metrický závit nelze měřit stoupání trubkového závitu. Měření se provádí postupným přikládáním měrky k měřenému závitu a zjišťováním, která měrka nejlépe sedí - má nejmenší mezeru pozorováním proti světlu.
Olejové měrky
Olejové měrky jsou zvenku vyjímatelné tyčky s vruby ke kontrole hladiny oleje tam, kde nelze použít olejoznak, zejména v klikové skříni spalovacího motoru.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Měrka na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Původně soubor načetl Graibeard na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 2.0
Photograph taken by Glenn McKechnie on the 24th March 2005.
Autor: Původně soubor načetl Graibeard na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 2.0
Photograph taken by Glenn McKechnie on the 24th March 2005. commons:category:Technology
Autor: Původně soubor načetl Graibeard na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 2.0
Photograph taken by Glenn McKechnie on the 24th March 2005.
Autor: Glenn McKechnie, Licence: CC BY-SA 3.0
Grenzlehrdorn für Bohrungen
Autor: Glenn McKechnie, Licence: CC BY-SA 3.0
Grenzrachenlehre für Außenmaße