Městská hromadná doprava na Slovensku

Tramvaj typu T3 v Košicích
Tramvaj typu T6A5 v Košicích
Dva trolejbusy v Bratislavě

Městská hromadná doprava na Slovensku se koncepčně velmi podobá městské dopravě v Česku (díky společné historii), její rozsah je však menší – nacházejí se zde dva tramvajové provozy, pět trolejbusových a nespočet autobusových. Příměstská železniční doprava není rozšířená, jako jediný takový systém lze označit tatranskou železnici, ta však obsluhuje spíše více měst a má hlavně turistický charakter.

Uspořádání

Slovensko má, jak již bylo zmíněno, pouze dva tramvajové provozy, a to větší v Bratislavě a menší v Košicích, oba dva jsou doplněny trolejbusovou a autobusovou sítí. V případě Bratislavy je tramvajová síť úzkorozchodná (rozchod kolejí činí 1000 mm), relativně hustá a vzhledem k potřebám města poddimenzovaná. Kritizován také bývá její technický stav. Po rezignaci na výstavbu metra mají právě tramvaje být zavedeny do největší městské části Petržalka. V Košicích je situace jiná, tramvaje tam nemají hlavní význam, zajišťují ale spojení do některých významných částí města a do Východoslovenských železáren.

Některá krajská města, jmenovitě Žilina, Prešov či Banská Bystrica, mají vlastní trolejbusovou síť. Ta je páteřní, mívá většinou do deseti linek. Ostatní velká města, jako například Nitra či Trnava musí spoléhat na síť autobusů, na kterou jsou nasazovány i kloubová vozidla. Kromě těchto všech mají vlastní městskou autobusovou dopravu také i menší města, s méně než 50 000 obyvateli.

Vozový park

Tramvajový vozový park se skládá převážně z vozů československého původu, převažují tramvaje typů Tatra T3, K2 (jen Bratislava), KT8D5 (jen Košice) a T6A5. Ty jsou modernizovány, vznikly tak verze jako například T3G, K2G, K2S či T3Mod. Modernizace je jediným způsobem, jak alespoň částečně omlazovat vozový park, neboť zcela nové tramvaje objednávány nejsou. Většina tramvají jezdí v červeno-krémovém nebo reklamním nátěru.

V trolejbusovém vozovém parku převažují vozy původem z 80. let (Škoda 14Tr a 15Tr). Zastoupeny jsou, jedině však v Bratislavě a Prešově, novější vozy typu Škoda 21Tr (pouze Bratislava), 24Tr (Prešov) a 25Tr (Bratislava i Prešov). Poslední dva typy jsou vyráběny ve spolupráci firem Škoda a Iveco Czech Republic (dříve Karosa). V případě 25Tr se jedná o kloubovou verzi trolejbusu 24Tr.

Trolejbusový provoz v Banské Bystrici

V autobusové dopravě neexistuje jeden dominantně rozšířený typ autobusů (do roku 1990 jim byly vozy série 700 od české Karosy), ta sama si zde však nedokázala po nezávislosti země v roce 1993 získat takové postavení, jako má v sousedním Česku. Vozové parky jednotlivých měst se tak doplňovaly a stále doplňují autobusy od firem Solaris, Ikarus, Evobus, SOR, MAN či Novoplan.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Europe map.png
Political map of Europe
T6A5 KE.jpg
(c) Sheep221, CC BY-SA 3.0

Sheep 26.03.2006

  • Električka T6A5 v Košiciach.
  • Sheep,26.03.2006
sk:Kategória:Obrázky koľajových vozidiel
Public Transfer TrolleyBus Bratislava.jpg
Slovakia; Bratislava; Public Transfer
Škoda 15 Trm.jpg
Autor: David Mikula, Licence: CC BY-SA 4.0
škoda 15 Trm
Tramvaj T3, Košice.jpg
(c) Sheep221 na projektu Wikipedie v jazyce čeština, CC-BY-SA-3.0
Modernizovaná košická tramvaj T3 s původní elektrickou výzbrojí.