Městské lázně (Liberec)

Městské lázně
Základní informace
Slohnovorenesance
ArchitektiPeter Paul Brang a SIAL
Výstavba20. století (1900–1902)
StavitelAdolf Burger
Pojmenováno poFrantišek Josef I.
Poloha
AdresaLiberec I-Staré Město, ČeskoČesko Česko
UliceMasarykova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky43949/5-5233 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městské lázně v Liberci (původně Lázně Františka Josefa I., německy Kaiser-Franz-Joseph-Bad) jsou novorenesanční budova postavená v letech 19011902, k příležitosti oslavy 50. výročí panování císaře Františka Josefa I. Budova Městských lázní, v níž v současné době sídlí Oblastní galerie Liberec, je jednou z nejvýznamnějších architektonických památek Liberce. Budova lázní je chráněna jako kulturní památka.[1]

Historie

Interiér Městských lázní, expozice Oblastní galerie o díle malíře Johanna Adalberta Angermayera (1674–1742).

Novorenesanční budova městských lázní byla postavena v letech 19011902 podle projektu vídeňského architekta Petera Paula Branga. Lázně si místní obyvatelé vyžádali svým zájmem o podobné zařízení a stavbu iniciovala a realizovala Liberecká spořitelna, prostřednictvím libereckého stavitele a architekta Adolfa Bürgera, k příležitosti oslavy 50. výročí panování císaře Františka Josefa I. Na tuto událost upomíná pamětní deska s nápisem:

ERRICHTET ZUR
ERINNERUNG AN DAS 50. JÄHR.
REGIERUNGS-JUBILÄUM
SR. MAJESTÄT
KAISER-FRANZ-JOSEPH I.

W. LOVREK. WIEN

Po dokončení stavby byl 17. března 1902 zahájen provoz lázní.

Po roce 1989 přestaly lázně sloužit svému původnímu účelu a k dispozici byly už jen služby provozované v prostorách budovy.

V roce 1995 byly lázně prodány soukromému majiteli za 3 miliony korun a pak ještě několikrát změnily majitele a od té doby budova bez potřebné údržby chátrala.

Současnost

Související informace naleznete také v článku Oblastní galerie Liberec.

Město Liberec získalo lázně zpět ve veřejné dražbě v roce 2005 za 9 milionů Kč a postupně provedlo několik nejnutnějších oprav pro záchranu budovy. Ve městě dlouhá léta probíhala diskuse nad novým účelem budovy. V letech 2011–2013 proběhla rekonstrukce budovy za 360 milionů Kč financovaná z Evropských fondů s 15% spoluúčastí Libereckého kraje pro účely Oblastní galerie Liberec. Galerie se veřejnosti otevřela 28. února 2014.

Budova

V hlavní místnosti budovy se nacházel plavecký bazén o rozměrech 20×10 m se sprchami, ve vyšším patře potom dřevěné převlékárny. Střecha budovy je opatřena sedlovým světlíkem, díky němuž je interiér bazénové haly dostatečně prosvětlen a ve své době se jím také větralo.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-06-01]. Identifikátor záznamu 156293 : městské lázně. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura

  • KARPAŠ, Roman. Kniha o Liberci, 2., dopl. a roz. vyd.. Liberec: Dialog, 2004. 
  • ŠTERNOVÁ, Petra; FREIWILLIG, Petr, a kol. Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji: město Liberec. Svazek 2. Liberec: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště, 2013. ISBN 978-80-87810-00-2. S. 30–31. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Liberec-Kaiserbad-5.jpg
Autor: SchiDD, Licence: CC BY-SA 4.0
Blick in den Hauptsaal der Regionalgalerie Liberec (Oblastní galerie Liberec) – ehem. Kaiser-Franz-Joseph-Bad Reichenberg – während der Ausstellung über den Maler Johann Adalbert Angermayer (1674–1742)
Znak Liberec.svg
Znak statutárního města Liberec. Ve stříbrném štítě mezi dvěma červenými věžemi červená hradební zeď s cimbuřím, prolomená branou. Brána je otevřená, se zlatými veřejemi na stříbrných závěsech a zpola spuštěnou zlatou mříží, zakončenou stříbrnými špicemi. Každá věž má v přízemí otevřenou branku, nad ní střílnu a podlouhlé, křížem dělené okno, zakončuje ji špičatá stříška s červeným cimbuřím, zlatou makovicí a doprava vlajícím modrým praporkem. Na zdi nad branou visí modrý štít se stříbrným kolem (znak rodu Redernů), Na cimbuří mezi věžemi stojí rozkročený korunovaný zlatý lev s červeným jazykem.
Liberec (Reichenberg) - former city bath.JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licence: CC BY-SA 3.0
Liberec (Reichenberg) - plaque on the wall of the former city baths
Liberec lázně císaře FJ 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Liberec, lázně císaře Františka Josefa I.
Liberec lázně císaře FJ 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Liberec, lázně císaře Františka Josefa I.