Městské muzeum Přibyslav

Městské muzeum
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
AdresaBechyňovo náměstí 45, Přibyslav, Česko
ZakladatelMuzejní spolek
Založeno1920
Zaměřeníměstské muzeum
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přibyslavské Městské muzeum bylo založeno v roce 1921. Udržuje sbírku přírodovědných, místopisných, starožitných a národopisných předmětů, které během své historie získalo zejména z darů svých příznivců.

Historie

Vznik a rozkvět po první světové válce

Plány na založení muzea se objevily již koncem 19. století, velkou inspirací pro ně byla Národopisná výstava českoslovanská v Praze 1895. Záhy se však pro město stala hlavní prioritou výstavba nové školy. V prosinci 1908 vznikl muzejní odbor při městském zastupitelstvu – ve věci se tehdy angažoval zejm. lékař a kronikář František Půža, jeho bratr Jan a ředitel místní školy Emanuel Činčera. Předsedou odboru se stal starosta města František Niklfeld. Na jeho výzvu přinášeli soukromí dárci předměty, které chtěli muzeu věnovat. Pro sbírky ještě nebyly vyčleněny prostory, proto byly ukládány v přibyslavské škole.[1]

Muzejní plány však odsunula do pozadí první světová válka. Teprve v roce 1920 se tak vývoj v této oblasti posunul dopředu. Dne 1. listopadu tohoto roku se konala ustavující valná hromada, na které byl založen Muzejní spolek v Přibyslavi. Podle stanov byl účelem spolku „přírodovědný, místopisný, dějepisný, statistický, starožitný a národopisný výzkum okresu přibyslavského“ a zachovávání příslušných předmětů a památek.

Díky rolníkovi Františku Šmirousovi, který podporoval snahy o posílení národního cítění a který tehdy vedl Okresní správní komisi, získalo budoucí muzeum prostory pro instalaci sbírek v přibyslavském zámku. Za tyto zapůjčené prostory navíc nemuselo platit nájem.

Fotografie Přibyslavi asi z roku 1930, ve sbírkách Městského muzea Přibyslav

Již v roce 1928 získalo muzeum většinou z darů svých příznivců 1320 předmětů. Byly mezi nimi obrazy, knihy, písemnosti, poštovní známky nebo mince. O rok později šlo již o 2470 exponátů.[1]

Útlum činnosti Muzejního spolku v době okupace a v poválečných letech

Činnost muzea negativně poznamenala druhá světová válka, omezeně ale fungovalo dál. V roce 1951 však práce Muzejního spolku ustala docela.[1] Jeho sbírky a majetek začal spravovat Městský národní výbor, který ale muzeu nevěnoval mnoho pozornosti.

Stěhování na konci 70. let

Na sklonku 70. let bylo potřeba rekonstruovat zámek, kde byly sbírky muzea uloženy. Provedený stavební průzkum objektu totiž ukázal vážné narušení statiky zdiva a střechy.[2] Při chvatném stěhování byla řada předmětů přestěhována bez inventarizace a kvalitního zabalení. Některé z nich pak byly uloženy na místech, kde byly vystaveny prachu a vlhkosti, jiné byly během stěhování pravděpodobně i odcizeny. Po více než 20 let tak byly mnohé historicky nebo umělecky cenné předměty uloženy v nevyhovujících podmínkách.[1]

Obnovení muzea

V létě roku 1998 se muzejní sbírky začaly stěhovat do zrekonstruované budovy Starého špitálu. Zde však zůstaly jen po sedm let, poté byly znovu přemístěny, a to do Kurfürstova domu na přibyslavském náměstí.[3]

Odkazy

Reference

  1. a b c d MÁLEK, Oldřich. Přibyslavské Městské muzeum. Přibyslav: Městský úřad, 1998. 
  2. MARKOVÁ, Lucie. Přibyslav. 1. vyd. Praha a Havlíčkův Brod: Elmar, 2008. 144 s. ISBN 978-80-904192-0-9. S. 49–51. 
  3. Historie muzea [online]. Městské muzeum Přibyslav [cit. 2014-05-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-10-25. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Benfoto-přibyslav160.jpg
Autor: Ben Skála, Benfoto, Licence: CC BY-SA 3.0
Kurfürstův dům. Původní budova středověké zástavby města. Dům pochází z roku 1654. Majitelé a pronajimatelé : Tomáš Bělský řezník 1675. Jakub Varhánek zemědělec 1713. Václav Ráček bohatý měšťan 1776. František Smejkal železník (majitel železářství) 1850. František Alois Smejkal kroupař 1864 zřejmě pronájem od rodinného příslušníka. Jindřich Smejkal měšťan a obchodník majitelem dům do roku 1901. Potom příbuzenská větev Smejkalů končí. Jan Kurfürst učitel majitel 1901. V domě v roce 1919 prodejna Barbory Macháčkové - Nákup a prodej tuků. Provozovna na výrobu textilií Jan Kell 1928. Marie Smejkalová výroba umělých květin. Povozník Václav Zábrana 1946. Dům zrekonstruhován 1996 a změněn na Městskou knihovnu a infocentrum spolu s přiléhajícím objektem změněn na muzeum. Kurfürstův dům. Informační centrum a Městské muzeum Přibyslav Bechyňovo náměstí 45 582 22 Přibyslav. Okr. Havlíčkův Brod. Kraj Vysočina. Czech Republik.
Přibyslav, pohled od Poříčí.jpg
Přibyslav, pohled od Poříčí.