Městské muzeum Polná

Městské muzeum Polná
Zámek Polná, sídlo muzea
Zámek Polná, sídlo muzea
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
AdresaZámek 486, Polná, 588 13, Česko
Založeno1. ledna 1900
Zaměřeníměstské muzeum
Původní účel budovyškola
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městské muzeum Polná sídlí v areálu polenského hradu a zámku.

Historie

Sbírkový fond začal shromažďovat již Spolek městského muzea, založený roku 1895.[1] Roku 1900 se otevřely brány muzea i pro veřejnost v místnostech Kaplanky. Velkým mecenášem se stal zakladatel muzea Břetislav Rérych. První expozice (stará škola, měšťanský pokoj, lapidárium a alchymie) se otevřely po dokončení rekonstrukce zámku v září 1924,[2] některé z nich jsou po úpravách k dispozici návštěvníkům dodnes. Před druhou světovou válkou bylo polenské muzeum největší a nejvýznamnější na Českomoravské vrchovině. Roku 1963 se muselo připojit pod správu Muzea Vysočiny v Jihlavě jako jeho pobočka. V 60. letech se otevřely nové výstavy, stará lékárna, hrnčířská dílna, kupecký krám, v jehož expozici stojí originální kupecký pult pocházející z jednoho místního obchodu,[3] a národní obrození. Na začátku devadesátých let 20. století začala rozsáhlá rekonstrukce hradu a zámku, včetně muzea. Rekonstrukce byla ukončena roku 2004 a muzeum znovu zpřístupnilo své sbírky. Na žádost města se sbírkový fond, který tvoří především dary polenských občanů, navrátil do majetku města. V roce 2007 znovu vzniklo samostatné Městské muzeum Polná mapující především historii polenského regionu.[4]

Expozice

V současné době muzeum provozuje 7 stálých expozic: Stará polenská škola – sídlí v Poděbradově ulici v tzv. Brožově domě, dokumentuje vývoj školství v období od poloviny 18. do konce 19. století, tvoří ji třída z roku 1866,[5] byt učitele, kabinet přírodnin a černá kuchyně. Lékárna U Černého orla je ukázkou staré venkovské lékárny z počátku 19. století. Kupecký krám a Stará polenská řemesla. Historické hodiny a vývoj hodinářského řemesla, mezi jehož nejzajímavější exponáty patří věží hodinový stroj z chrámu Nanebevzetí Panny Marie a funkční hrací orchestrion. Lapidárium se nachází ve sklepních prostorách hradu, jsou zde umístěny architektonické fragmenty hradu z různých dob i slohů. Soubory historického nábytku a Pokoj Vlasty Pittnerové.

Reference

  1. Město Polná: Spolek městského musea
  2. Prchal, Jan:Polná. Historické město roku 2006, str. 10–12
  3. TOUŠLOVÁ, Iveta; PODHORSKÝ, Marek; MARŠÁL, Josef. Toulavá kamera 4. Polná: Freytag&Berndt, 2007. ISBN 978-80-7316-287-0. Kapitola Polná, s. 206–209. 
  4. Město Polná: Muzeum
  5. MUDROVÁ, Ivana. Kam značky nevedou III. a další podivuhodné cesty. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2007. ISBN 978-80-7106-891-4. Kapitola Historická procházka půvabnou Polnou, s. 140–147. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Polná (12).jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Polná, vnitřní areál zámku