Městské muzeum Varnsdorf

Městské muzeum Varnsdorf
Budova muzea ve Varnsdorfu
Budova muzea ve Varnsdorfu
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
AdresaLegií 2574, Varnsdorf, Česko
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum Varnsdorf je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí města Varnsdorfu. Je pobočkou Oblastního muzea v Děčíně.

Historie

Muzeum ve Varnsdorfu vzniklo již v roce 1902. Rodící se instituce získala jednu místnost v přízemí dnešní základní školy na náměstí Edvarda Beneše. V roce 1913 došlo k přestěhování skromné sbírky do sklepení Vyšší reálné školy ve Střelecké ulici (dnes Biskupské gymnázium). v roce 1920 se ujal předsednictví v muzejním výboru učitel a vlastivědec Ludwig Schlegel, jehož hlavním cílem bylo získání odpovídajících prostor pro muzejní sbírku. Po několika marných pokusech se však v roce 1924 vzdal své funkce.

Jako samostatná instituce vzniklo muzeum ve Varnsdorfu v roce 1926. Největší zásluhu na tom měl městský knihovník Arthur Herr, který se stal také jeho prvním vedoucím. Muzeum nadále zůstávalo v nevyhovujících prostorech varnsdorfské reálky. Teprve v roce 1939 získalo empírovou manufakturní vilu čp. 415 v Poštovní ulici, jež byla postavena v roce 1834 továrníkem Johannem Lindnerem. V témže roce začal v muzeu jako kustod působit Erwin Pilz, jehož největším zájmem a životní láskou byla archeologie. Muzejní sbírku obohatil o významné exponáty z jihomoravských paleolitických nalezišť.

V roce 1976 se Městské muzeum ve Varnsdorfu stalo pobočkou Okresního (dnes Oblastního) muzea v Děčíně. Kvůli havarijnímu stavu budovy muselo být muzeum v letech 2009 a 2010 přestěhováno do náhradních prostor v bývalé budově jeslí v ulici Legií 2574.  

V minulosti muzeum trpělo častým přerušováním činnosti a střídáním kurátorů. V letech 1998–2014 v této funkci působil Mgr.Josef Zbihlej.[1] Kvůli chystané rekonstrukci je muzeum dočasně uzavřeno pro veřejnost.[2] Nadále ale vyvíjí celou řadu činností. Připravuje výstavy, přednášky a soutěže pro školy. S muzeum úzce spolupracuje Kruh přátel muzea Varnsdorf (KPMV), který vznikl v roce 1996. KPMV pořádá exkurze, přednášky, výstavy a vydává ročenku Mandava.

Sbírky

Velká část sbírkových předmětů pochází již z doby před rokem 1945. Mezi nejcennější patří vzácné koptské tkaniny či pozůstalost malířky Hanky Krawcec.[1] Ve sbírkách je také celá řada exponátů z historie textilní výroby.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Coufalová, Iveta: Na břehu říčky Mandavy neroste jen Elite. Kruh přátel muzea Varnsdorf (KPMV). Dějiny a současnost, č. 4, 2007

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Muzeum Varnsdorf.jpg
Budova muzea ve Varnsdorfu, Varnsdorf, okres Děčín, Česká republika