Městské opevnění (Slaný)

Městské opevnění ve Slaném
Pozůstatek hradeb u kostela svatého Gotharda
Pozůstatek hradeb u kostela svatého Gotharda
Poloha
AdresaSlaný, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky17463/2-563 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městské opevnění ve Slaném existovalo od 14. století. Do současné doby se z něj dochovala jen malá část (tzv. Čertova bašta severně od centra města a část zdi jižně od centra u Šultysovy ulice).

Hradby se táhly kolem středu města. Tvořily je celkem dvě linie a jejich výška dosahovala až čtyř metrů. Mezi nimi se nacházel parkán, před nímž byl vykopán hluboký příkop, který byl částečně napuštěn vodou z Červeného potoka.

Přístup do města zajišťovaly tři brány (Pražská, Velvarská a Lounská). Z jižní strany existovala malá branka (fortna).[1] Opevnění bylo zbudováno velmi záhy po vzniku města v jeho středověké podobě. Obcházelo celé centrum, za hradbami však zůstala dvě tzv. předměstí, a to pražské a velvarské.[1] Bylo původně dřevěné,[2] až později vzniklo souvislé kamenné opevnění. Táhlo se v délce 1 250 metrů.

Hradby byly částečně poničeny během husitských válek. Rovněž byly značně poškozeny při požáru města v roce 1460 a musely být obnoveny. Jejich přestavba probíhala v letech 1461–1472. Vznikly ještě některé další bašty, které se do současné doby nedochovaly.[3]

Jednotlivé brány byly bourány postupně v první polovině 19. století. Hradby zanikly v téže době; byly postupně bourány v letech 1835 a 1841.[4] Některé části hradeb však musely být zachovány; např. u kostela svatého Gotharda hradby zpevňovaly základy samotného kostela.[4] V některých částech města byly hradby začleněny do nově budovaných domů.[5]

Reference

  1. a b Kniha o Slaném. Slaný: Městský úřad ve Slaném, 1994. 174 s. S. 44. 
  2. VELC, Ferdinand. Soupis památek historických a uměleckých v Království českém. Svazek XX. Politický okres slánský. Praha: Archaeologická kommisse při české Akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1904. 460 s. Dostupné online. S. 218. Dále jen Velc (1904). 
  3. KAZDA, Karel. Slaný po stránce historické. Slaný: Fr. Holub, 1920. 152 s. Kapitola Kulturní dějiny předchozích dob, s. 28. 
  4. a b Velc (1904), s. 213.
  5. Velc (1904), s. 216.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kostel sv. Gotharda, Slaný 01.JPG
Autor: Horakvlado, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: