Městský špitál v Jáchymově

Městský špitál v Jáchymově
Chybí zde svobodný obrázek
Poloha
AdresaJáchymov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hornický špitál při kostele Všech svatých v Jáchymově byla renesanční budova, stojící ve svahu v jihozápadní části města, mezi kostelem a hřbitovem.

Historie

Špitál byl založen v roce 1530 hormistrem a pozdějším jáchymovským mincmistrem Wolfem Sturzem. Zároveň zde byl založen i městský hřbitov. Tím vzniklo centrum pečující o duši i tělo (což v té době bylo stejně důležité), v životě i po něm. Jednoduchá jednopatrová renesanční budova byla postavena na půdorysu L. Objekt byl s kostelem spojen prampouchem s chodbou. Středem špitálu procházela chodba, po jejíchž stranách byly jednotlivé pokoje. Půdní prostory kostela byly špitálem využívány jako skladiště potravin a materiálu. V této podobě jsou budovy zachyceny na fragmentu hornické mapy z roku 1534. Na severozápadní straně byl roku 1566 prolomen vchod s renesančním portálem a polokruhovým záklenkem, v supraportě byl ještě v roce 1913 čitelný rytý německý nápis dedikace s požehnáním (citován zde v popisu objektu) a monogramem HO (= Hospital Orden, také na špitální pečeti). Další nápisy ve štítovém nástavci portálu po obou stranách reliéfního krucifixu byly citáty z bible, vlevo od vchodu byl ve zdi vsazena destička se jménem Franze Renera, mistra špitálu z let 1558-1566.[1]

Osobnosti

Vzhledem k významu města je zřejmé, že i ve špitále působily význačné osobnosti své doby. Mezi jinými jmenujme prvního jáchymovského lékaře magistra Rümpfela, lékaře a lékárníka Georga Sturze (syn zakladatel špitálu), lékař Jan Niavius (nezaměňovat s poustevníkem z MariaSorgu). Pro potřeby špitálu vydal Wenzel Beyer de Cubito již v roce 1523 knihu o hornické medicíně. Byla stručným návodem speciálního lékařství pro potřeby budoucích lékařů, ale i samotných horníků. Magnus Hund a W. Beyer zde sbírali materiály pro své dílo popisující jáchymovskou hornickou nemoc. V letech 15581566 zde jako lékař působil Franz Rener, kterého připomínala tabulka umístěná vedle vstupního portálu (FRANCZ RENER | SPITTEL | MEISTER).

Popis objektu

Poslední zaznamenané úpravy špitál prodělal barokní přestavbou. Budovu pokrývala vysoká sedlová střecha, přičemž štíty byly prkenné. Omítky byly hladké, bez plastické výzdoby. Portál z roku 1566 stával v severozápadní zdi. Nad jeho římsou byla deska s reliéfním nápisem VON ∙ DEINEN ∙ GVTER ∙ HILF ∙ DEM ∙ ARMEN ∙ VND ∙ WENDE ∙ DICH ∙ NICHT ∙ VON ∙ ARMEN ∙ | SO ∙ WIRT ∙ DICH ∙ GOT ∙ WIDER ∙ GNEDIG ∙ ANSEHEN ∙ TOBIAS ∙ - AM ∙ 4. REICHE ∙ DEM ∙ | ARMEN ∙ DEINE ∙ HAND ∙ AVF ∙ DAS ∙ DV ∙ REICHLICH ∙ GESEGNET ∙ WERDEST ∙ 1566 ∙[2]

Současnost

Není úplně jasné kdy, a proč přestala budova sloužit svému účelu. Špitál chátral, a tím docházelo k samovolné destrukci. Navíc v roce 1955 vyhořel, což urychlilo jeho zánik. V roce 1958 bylo torzo obvodových zdí využito jako základ pro postupně nasypanou a zplanýrovanou terasu s rozptylovou loučkou, urnový háj a pietní místo. Jedina dochovaná obvodová zeď špitálu je od roku 1992 zapsána jako součást šestidílného památkově chráněného areálu rejstříkové číslo ÚSKP 23177/4-833, který tvoří kostel, brána hřbitova, ohradní zeď hřbitova, výklenek s kalvárií (v září roku 2023 prázdný), hřbitov a zmíněná zeď špitálu.[3].

Naposledy se špitál nepřímo připomenul v roce 1992, kdy byla na půdě kostela při jeho rekonstrukci nalezena dřevěná lopata na obilí patřící původně do vybavení špitálu.

Odkazy

Reference

  1. R. SCHMIDT, Soupis památek IX, 1913, s. 88-89
  2. R. SCHMIDT, Soupis památek IX, 1913, s. 88
  3. Památkový katalog, heslo Městský špitál v Jáchymově

Literatura

  • Richard SCHMIDT, Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Jáchymovském. Díl IX. Praha 1913, s. 87-89

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“