Městský dům čp. 194 (Chotěboř)

Městský dům č.p. 194
Zastávka194 - kulturní památka - otevřený komunitní prostor
Zastávka194 - kulturní památka - otevřený komunitní prostor
Poloha
AdresaNáměstí T. G. Masaryka, Chotěboř, ČeskoČesko Česko
Ulicenáměstí T. G. Masaryka
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky23778/6-216 (PkMISSezObrWD)
Webzastavka194.dobraspolecnot.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městský dům č.p. 194 je kulturní památka České republiky,[1] stojí v městské památkové zóně v Chotěboři, v severozápadní části náměstí T. G. Masaryka, na rohu s Buttulovou ulicí.[1] Dne 2. dubna 1820 se v domě později zvaném Buttulův, Kohoutův, nyní Zastávka194 [2] narodil sbormistr František Buttula a je zde umístěna pamětní deska[3]. Historii domu od roku 1582 do současnosti zaznamenává časová osa na stránkách www.zastavka194.cz.

Popis stavby

Dům je částečně podsklepený, jednopatrový. Vznikl na silně protáhlém pozemku v lokačně vymezené gotické parcelaci se štítovou orientací do náměstí. V roce 1790 došlo k rozdělení staršího objektu (původně č.p. 48) na dva nově číslované – z toho přední do náměstí po přečíslování začátkem devatenáctého století obdržel číslo popisné 194. Jádro objektu – tj.podsklepení a hlavní nosné zdivo – je středověkého či raně novověkého původu, následně byl dům přestavován.

Dnešní podoba architektury patrně pochází z období kolem roku 1812. Pozdější stavební úpravy se týkaly jen dílčích změn v dispozici a v technickém vybavení stavby. Dům nemá vyhraněnou stavebně konstrukční soustavu – v zásadě jde o konstrukční jednotrakt s dělením na tři travé – s masivními nosnými stěnami v netektonickém systému. Objekt je kryt symetrickou sedlovou střechou na klasickém tesařském krovu. Ve střední části domu se nachází původní komínové těleso, jež v půdním prostoru přechází atypicky z pravoúhlého na kruhový profil. Zdivo je smíšené – sklep a část přízemí v kamenném zdivu, novější části s převahou pálených cihel. Průčelí domu do náměstí je bohatě zdobeno architektonickými články v pozdně barokním až mírně klasicizujícím výrazu. Na jižní straně je přes uličku mezi řešeným a sousedním domem vyveden prampouch. Průchod pod ním je uzavřen novodobou kovanou mříží.

Současnost

Pamětní deska Františka Buttuly

Od roku 2016 prochází objekt rekonstrukcí, o rehabilitaci stavby dle stavebně historického průzkumu[4] pečuje zapsaný spolek Zastávka194. Otevřený komunitní prostor hostí mnoho aktivit, například spolku Dobrá společnost[5], Klubu Šalamounek[6] a Spolku pro rozvoj svobodného vzdělávání[7].

V přízemí domu otevřel v roce 2020 Café Kohout[8], první patro je určeno workshopům a kroužkům, jako je jóga, šití bot, také BUTTULAB[9] a v podkroví najdete sdílenou kancelář.

Veřejnosti se kulturní památka[10] otevřela po sedmdesáti letech, kdy zavřel své papírnictví knihkupec, vydavatel a učitel hudby Karel Míšek.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zastávka194 v roce 2020.jpg
Autor: Zastavka194, Licence: CC BY-SA 4.0
Otevřená kulturní památka - v přízemí kavárna, v patře kroužky a na půdě sdílená kancelář.
Chotěboř 104.jpg
Autor: Matěj Baťha, Licence: CC BY-SA 3.0
Chotěboř - zde se narodil František Buttula