Městský hřbitov v Žatci

Městský hřbitov Žatec
Stará část hřbitova
Stará část hřbitova
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresLouny
ObecŽatec
Zeměpisné souřadnice
Specifikace
Výstavba1868
Odkazy
Oficiální webhttp://www.tsmzatec.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městský hřbitov v Žatci (též Hřbitov u svatého Antonína) je hlavní městský hřbitov v Žatci. Nachází se na jihovýchodním okraji města, v ulici Šafaříkova.

Historie

Vznik

V důsledku epidemie cholery, která v roce 1850 zasáhla i Žatec, přestaly postačovat dosavadní hřbitovy při menších filiálních kostelech. Město proto zakoupilo téhož roku za 600 zlatých pozemek u kostela svatého Prokopa za mostem přes Ohři. Ještě téhož roku byl nový městský hřbitov vysvěcen a zároveň zrušen hřbitov při kostele svatého Václava.[1]

Bezprostředním podnětem ke zřízení dalšího městského hřbitova, toho stávajícího, byla opětovná epidemie cholery v roce 1866. Pro jeho zřízení byl vybrán městský pozemek na okraji města při silnici na Prahu. Vzhledem k nezbytné potřebě místa na pohřbívání vysvětil ještě téhož roku děkan Gebauer menší prostor ohraničený dřevěným plotem. Během dalších dvou let se ve výstavbě hřbitova pokračovalo a v roce 1868 byl dokončen.[2]

Vstup tvoří novorenesanční brána, zbudována byla také márnice. Hřbitovní kostel svatého Antonína budovaný stavitelem Antonem Grimmem podle vlastního návrhu byl dokončen až roku 1873, a vysvěcen 1. listopadu děkanem páterem Aloisem Hanelem. V kostele bylo instalováno harmonium darované hudebním mecenášem Josefem Schőfflem. Z důvodu zachování estetičnosti hřbitova bylo v té době nutné překládat návrh hrobek městské radě ke schválení. Východně na areál navázal městský židovský hřbitov zřízený roku 1869.

Kaplová hrobka rodin Kalwoda a Ziegler

Podél zdí areálu je umístěna řada hrobek významných obyvatel města. Pohřbeni jsou na hřbitově i vojáci a legionáři bojující v první a druhé světové válce.

Po roce 1945

S odchodem téměř veškerého německého obyvatelstva města v rámci odsunu Sudetských Němců z Československa ve druhé polovině 40. let 20. století zůstala řada hrobů německých rodin opuštěna a bez údržby. V pozdějších letech byl hřbitov nadále rozšiřován.

V Žatci se nenachází krematorium, ostatky zemřelých jsou zpopelňovány povětšinou v krematoriu v Mostě a v Hrušovanech u Chomutova.

Osobnosti pohřbené na tomto hřbitově

Náhrobek rodiny lékaře a historika Adolfa Seiferta na žateckém hřbitově
  • Adolf Seifert (1826–1910) – německý lékař, regionální historik a chmelař
  • Anton Grimm (1811–1868) – městský stavitel a architekt
  • Anton Christl (18?–?) – továrník
  • Josef Schőffl (1814–1894) – továrník a mecenáš
  • Moritz Lüdersdorf (1844–1923) – továrník (rodinná kaplová hrobka)

Hrobky

  • Kaplová hrobka rodin Kalwoda a Ziegler

Odkazy

Reference

  1. SEIFERT, Adolf. Geschichte der königl. Stadt Saaz von den ältesten Zeiten bis in die Gegenwart. Žatec: nákladem vlastním, 1894. 841 s. S. 724–725. 
  2. SEIFERT, Adolf. Die Stadt Saaz im 19. Jahrhundert. Žatec: nákladem vlastním, 1902. 577 s. S. 392. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Antoniusfriedhof-Saaz.jpg
Autor: SchiDD, Licence: CC0
Alter Antoniusfriedhof in Saaz (Žatec)
Grufthaus-Kalwoda-Ziegler.jpg
Autor: SchiDD, Licence: CC BY-SA 4.0
Grufthaus Kalwoda-Ziegler auf dem Saazer Friedhof (Žatec)
Seifert hrob.JPG
Autor: Gortyna, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrob historika Adolfa Seiferta