Městský hřbitov v Děčíně-Folknářích

Městský hřbitov v Děčíně-Folknářích
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresDěčín
ObecDěčín
Zeměpisné souřadnice
Specifikace
Výstavba2. polovina 19. století
Odkazy
Oficiální webhttp://www.decin.cz/tag/hrbitovy/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městský hřbitov v Děčíně-Folknářích je hlavní městský hřbitov v Děčíně. Nachází se na východním okraji města, v ulici Hřbitovní nedaleko někdejší samostatné obce Folknáře.

Historie

Vznik

Hřbitov byl zřízen ve druhé polovině 19. století na velkém pozemku za městem poté, co dosavadní městský hřbitov v lokalitě Weinbrunn (Mariánská louka) nedaleko pozdějšího železničního mostu přes Labe, fungující od roku 1859, přestával kapacitně vyhovovat.

Přestavba

Městská část Folknáře, u které se hřbitov nachází
Smuteční obřadní síň Děčín - Folknáře

Roku 1913 byla vypsána architektonická soutěž na úpravu areálu, ve výběrové komisi zasedli mimo jiné profesor pražské německé techniky Friedrich Kick a W. Harich, vrchní inspektor Severozápadní dráhy. Vítězným návrhem se stala práce architekta Konrada Hirschböcka z Magdeburgu, ve spolupráci s architektem Kurtem Schützem a zahradním architektem Georgem Kuhtem. Na druhém místě skončil návrh Maxe Hegeleho, na třetím pak Friedrich Pindt z Vídně. Úprava zahrnovala nové uspořádání celé plochy a výstavbu obřadní síně v neobyzantském slohu.

Spolu s městským hřbitovem zde vznikl také nový židovský hřbitov, poté co starý židovský hřbitov přestal kapacitně stačit. Okolo roku 1930 byl na podmokelském břehu Labe založen další hřbitov v obci Škrabky. Podél zdí areálu je umístěna řada hrobek významných obyvatel města, pohřbeni jsou na hřbitově i vojáci a legionáři bojující v první a druhé světové válce.

Po roce 1945

S odchodem téměř veškerého německého obyvatelstva města v rámci odsunu Sudetských Němců z Československa ve druhé polovině 40. let 20. století zůstala řada hrobů německých rodin opuštěna a bez údržby. Po zrušení hřbitova na Mariánské louce okolo roku 1952 ze z foklnářského stal hlavní městský hřbitov.

V Děčíně se nenachází krematorium, ostatky zemřelých jsou zpopelňovány povětšinou v krematoriích v Ústí nad Labem a v Liberci.

Osobnosti pohřbené na tomto hřbitově

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
DC-Friedhof-Trauerhalle-1.jpg
Autor: SchiDD, Licence: CC BY-SA 4.0
Trauerhalle auf dem Friedhof in Děčín-Folknáře, Hřbitovní (Hauptfriedhof von Tetschen)
Folknáře, Děčín.jpg
Autor: Phoenix CZE, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled z jihovýchodu na Folknáře (Děčín).
DC-Friedhof-04.jpg
Autor: SchiDD, Licence: CC BY-SA 4.0
Friedhof in Děčín-Folknáře, Hřbitovní (Hauptfriedhof von Tetschen)