Městský hřbitov v Hranicích

Městský hřbitov v Hranicích
Vstupní brána hřbitova
Vstupní brána hřbitova
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajOlomoucký
OkresPřerov
ObecHranice
Zeměpisné souřadnice
Specifikace
ArchitektiLukáš Eker Vlach
Výstavba20. léta 17. století, přestavba 1869
Odkazy
Oficiální webhttp://tsmpr.cz/sluzby/sprava-hrbitovu/ustredni-hrbitov-prerov/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městský hřbitov v Hranicích je hlavní městský hřbitov v Hranicích, na východním okraji historického jádra města. Nachází se v ulici U Hřbitova, v těsné blízkosti železniční trati 280 Hranice na Moravě – Púchov.

Historie

Výstavba

Hrob rodiny Františka Šromoty, prvního českého starosty města

Hřbitov byl zřízen z gesce luteránského faráře ve 20. letech 17. století na pozemku na předměstí jako nový městský hřbitov, došlo zde též k přesunu cenných náhrobků. Stavbu prováděl zednický mistr Lukáš Eker Vlach a jeho tovaryši, kteří tou dobou v Hranicích pobývali a pracovali. V 18. století byl zrušen hřbitov s kostelem svatého Jana Křtitele, a nový hřbitov se tak stal hlavním pohřebištěm v Hranicích. S příchodem 19. století postupně chátral, roku 1869 byla pak provedena generální rekonstrukce a přestavba hřbitova. Vystavěna byla hřbitovní brána, pozemek byl výrazně rozšířen a obehnán zdí. Několik set metru severně od areálu se pak nachází městský židovský hřbitov zřízený v 17. století. Byl zde též umístěn pomník obětem epidemie cholery během prusko-rakouské války roku 1866.

Podél zdi jsou umístěny hrobky a čestné hroby významných obyvatel města.

V letech 19351937 byl u hřbitova vztyčen mohutný památník s mauzoleeem Čechům a Slovákům padlým v první světové válce na místě bývalého vojenského hřbitova, který musel být z důvodu prosakování spodních vod zrušen. V mauzoleu je uloženo přibližně 1500 schránek s ostatky pohřbených. Autorem projektu byl major Ladislav Procházka.

Pohřbeni jsou zde také vojáci a legionáři bojující ve druhé světové válce, stejně jako vojáci Rudé armády padlí při osvobozování Československa roku 1945. Vzhledem k vojenské tradici města je na hřbitově pohřbena a pohřbívána řada armádních činitelů a vojáků z povolání.

Po roce 1945

S odchodem téměř veškerého německého obyvatelstva města v rámci odsunu Sudetských Němců z Československa ve druhé polovině 40. let 20. století zůstala řada hrobů německých rodin opuštěna a bez údržby.

Mauzoleum padlých v první světové válce v areálu hřbitova

V Hranicích se nenachází krematorium, ostatky zemřelých jsou zpopelňovány povětšinou v krematoriu v Olomouci-Neředíně či ve Zlíně.

Čestné hroby (výběr)

Odkazy

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
HrobkaFrŠmotora-Hranice.jpg
Autor: Anatol Svahilec, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrobka rodiny Františka Šromoty (1853-1912), poslance a starosty Hranic, Městský hřbitov v Hranicích
Městský hřbitov v Hranicích(1).jpg
Autor: Anatol Svahilec, Licence: CC BY-SA 4.0
Městský hřbitov v Hranicích
Mauzoleumvojaku, Městský hřbitov v Hranicích.jpg
Autor: Anatol Svahilec, Licence: CC BY-SA 4.0
Mauzoleum padlých, Městský hřbitov v Hranicích (1935-1937, autor: mjr. Lad. Procházka)