Městský hřbitov v Jilemnici

Jilemnický hřbitov
Katolický hřbitov v Jilemnici, v pozadí Haklova hrobka
Katolický hřbitov v Jilemnici, v pozadí Haklova hrobka
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
ObecJilemnice
Zeměpisné souřadnice
Specifikace
Náboženstvíkřesťanství, evangelicismus
Výstavba1810
Datum posvěcení14. listopadu 1810
Rozloha15 606 m²
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nový jilemnický hřbitov se nachází v obci Jilemnice ve Zvědavé uličce. Jeho rozloha činí 15 606 m²[1] a je rozdělen na katolickou část, evangelickou část a urnový háj.

Historie

Nejstarší jilemnické pohřebiště se patrně rozkládalo kolem tehdejšího kostela sv. Vavřince v samém centru obce. Další místa pohřbívání se rozkládala kolem kostelíku sv. Alžběty (u Jilemnického zámku) a kolem kostelíku Božího těla v Jilmu (zbořen v roce 1803, samotný hřbitov byl zrušen v roce 1811).[2] Hřbitovy u kostela sv. Vavřince a u sv. Alžběty byly zrušeny výnosy Josefa II. Roku 1630 byl hlavní hřbitov přesunut ke kostelu sv. Kříže (první zmínka o tomto kostelu je z roku 1547, zbořen byl pak v roce 1787[3]). Hřbitov sloužil až do roku 1811, kdy přestal kapacitně dostačovat pro rozvíjející se město. Od té doby chátral až do roku 2019, kdy byl při výstavbě nového kruhového objezdu revitalizován a upraven.

14. listopadu 1810 byl vysvěcen nový (pouze katolický) hřbitov za Zvědavou uličkou a již 18. listopadu sem byla pochována dvojčátka z Víchové nad Jizerou. Ohraničení hřbitova původně zajišťovaly hustě vysázené smrčky, avšak poté, co se jednou vznítily od svíčky, bylo přikročeno ke stavbě kamenné a cihelné zdi.

V roce 1863 vznikl v západním sousedství evangelický hřbitov a v roce 1929 byl zásluhou ředitele školy Antonínem Klimentou zřízen urnový háj (kde byl Klimenta na čestném místě jako první pohřben).

Popis hřbitova

Hřbitov je rozdělen na tři části - katolickou, evangelickou a urnový háj. Katolické části dominuje Haklova pohřební kaple. Na západní straně nalezneme tři kaplové hrobky (Jeriova, Mládkova a bezejmenná).

Významné hroby

  • Haklova pohřební kaple - monumentální neorenesanční hrobka rodiny Haklovy na hřbitově v Jilemnici. Vznik hrobky inicioval úspěšný obchodník a veřejný činitel Jan Hakl (1835–1917), stavba byla realizována podle návrhu pražského architekta Štěpánka roku 1885.[4] Stala se inspirací Jaroslavu Havlíčkovi k pasáži o hrobce stavitele Kiliána, otce Štěpy, na samém začátku románu Petrolejové lampy.[5] Na malířské výzdobě hrobky se podíleli Adolf Liebscher a Josef Scheiwel. Sochu panny Marie uvnitř vytvořil Bernard Otto Seeling.
    Interiér Haklovy hrobky
  • Hrob Bohumila Hanče - Hrob připomínající tragickou smrt lyžaře Bohumila Hanče, který dle nápisu na mramorové desce, umístěné na náhrobním kameni, zahynul v průběhu 50 km dlouhého lyžařského závodu v Krkonoších, nalezneme na evangelickém hřbitově.[6]
  • Hrob Jana Buchara - Místo věčného odpočinku řídícího učitele Jana Buchara, který je, dle nápisu v kartuši pod pamětní deskou s reliéfem lyžaře v telemarku, považován za tvůrce české turistiky, nalezneme u vstupu do urnového háje, nejzápadnějšího oddělení městského hřbitova.[7]

Zde pohřbené osobnosti

Odkazy

Reference

  1. Jilemnice | Detail hřbitova | Databáze historických hřbitovů. cimiterium.cz [online]. [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. 
  2. S.R.O, World Media Partners. Kaple Božího Těla - Jilemnice. CZeCOT.cz [online]. [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. 
  3. hřbitov - Památkový Katalog. www.pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. 
  4. Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. 
  5. Po stopách Petrolejových lamp [online]. [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. 
  6. Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. 
  7. Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Související články

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jilemnice, evangelický hřbitov (2).jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Jilemnice, okres Semily. Evangelický hřbitov.
Jilemnice, urnový háj, kolumbárium.jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Jilemnice, okres Semily. Hřbitov, urnový háj.
Jilemnice hrbitov.jpg
Autor: JiriMatejicek, Licence: CC BY-SA 3.0
Jilemnice - hřbitov