Městský hřbitov v Náchodě

Městský hřbitov Náchod
Kostel svatého Jana Křtitele na hřbitově
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
OkresNáchod
ObecNáchod
Zeměpisné souřadnice
Specifikace
Výstavbapočátek 11. století
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městský hřbitov v Náchodě (též Staroměstský hřbitov) je hlavní městský hřbitov v městské části Staré Město nad Metují v Náchodě. Nachází se na jihozápadním okraji města, v ulici Hřbitovní, v těsné blízkosti železniční trati 026.

Historie

Jan Letzel (1880–1925), architekt a stavitel pohřbený na náchodském městském hřbitově

Vznik

První hřbitov vznikl okolo původně raně gotického, dvakrát goticky přestavěného kostela svatého Jana Křtitele ve Starém Městě nad Metují v polovině 13. století. Pouze krátce se pohřbívalo u kostela sv. Michala, v hlavním kostele sv. Vavřince v centru města byla do hrobek ukládána vrchnost, kněží a nejvýznamnější měšťané. Hřbitov na Starém Městě tak po většinu doby slouží jako hlavní a jediný městský hřbitov, areál byl několikrát rozšiřován, z toho dvakrát ve 2. polovině 19. století. Židé z Náchoda a okolí pohřbívali na starém a od roku 1925 na novém židovském hřbitově.

Roku 1866 byl po bitvě u Náchoda v rámci prusko-rakouské války na okraji města zřízen též vojenský hřbitov, zemřelí z lazaretů byli pohřbeni na staroměstském hřbitově. Roku 1876 zbudovala společnost Rakouská společnost státní dráhy v blízkosti vojenského hřbitova železniční trať, která omezila zvětšování areálu severním směrem. Další vojenský hřbitov s pohřby ze sedmileté války a z r. 1866 se nachází u cesty mezi zámkem a Kramolnou, jeho součástí je pohřebiště majitelů zámku, rodu Schaumburg-Lippe.

Podél zdí areálu je umístěna řada hrobek významných obyvatel města, na hřbitově jsou pohřbeni i vojáci a legionáři bojující v první a druhé světové válce.

Po roce 1945

V druhé polovině 20. století byl hřbitov rozšířen o část k ukládání uren. V Náchodě se nenachází krematorium, ostatky zemřelých byly zpopelňovány zejména v krematoriu v Pardubicích, nyní povětšinou v krematoriu v Jaroměři.

Osobnosti pohřbené na tomto hřbitově

Odkazy

Literatura

  • Vlčková, Věra. Staroměstský hřbitov v Náchodě. Náchod: Město Náchod, 2014. Druhé doplněné vydání. 28 s.
  • Skalický, Alexandr, st. Historismus a secese v Náchodě v letech 1890 až 1918 (11. část). Historický hřbitov ve Starém Městě nad Metují a další místa pohřbívání. Časopis Společnosti přátel starožitností 2017, č. 4, roč. 125, s. 208-246.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kostel sv. Jana Křtitele Náchod.jpg
Autor: Isolda11, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: