MO-S 4 U šedé vily

MO-S4 „U šedé vily“
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

MO-S4 je jednopodlažní, čtyřzvonový pěchotní srub, postavený v III. stupni odolnosti. Objekt je součástí československého pohraničního opevnění z let 1935–1938, stavební úsek Moravská Ostrava, podúsek Bohumín. Nachází se v části Starý Bohumín města Bohumín v okrese Karviná. Geograficky se nachází v nížině Ostravská pánev v Moravskoslezském kraji.

Historie

Betonáž probíhala v období 15. až 23. června 1936 a byla prováděna firmou Dr. Karla Skorkovského, Praha XII. Pěchotní sruby na Bohumínském stavebním podúseku jsou nejvíce podobné francouzské Maginotově linii, neboť s jejich projektováním pomáhali francouzští inženýři. Srub se nachází u současné česko-polské státní hranice.

MO-S4 Šedá vila

Vybavení

V současné době je objekt spravován občanským sdružením KVH Bohumín, z. s.

Další informace

Poblíž se nachází také poustevna Pustyňa, Hraniční přechod Starý Bohumín a pěchotní srub MO-S5 „Na trati“.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Mo-s4 seda vila, leto (kvh bohumin).jpg
Autor: Tieftrunk Tomáš, Licence: CC BY 3.0
Pěchotní srub MO-S 4 "U šedé vily"
Mo-s4 seda vila, zima (kvh bohumin).jpg
Autor: Tieftrunk Tomáš, Licence: CC BY 3.0
Pěchotní srub MO-S 4 "U šedé vily"