MS-DOS

MS-DOS
Logo
(c) Microsoft Corporation, MIT
VyvíjíMicrosoft
Rodina OSDOS
DruhUzavřený kód
První zveřejněníMS-DOS 1.10, srpen 1981[1]
Aktuální verze8.0 / 14. září 2000
Typ jádraMonolitický
Výchozí uživatelské rozhraníPříkazový řádek
LicenceProprietární, komerční
StavUkončený

MS-DOS (Microsoft Disk Operating System) je operační systém firmy Microsoft, který patří do rodiny mnoha podobných a kompatibilních DOS systémů pro počítače IBM PC kompatibilní. Prodej začal v srpnu 1981,[1] jednalo se o přejmenovaný systém 86-DOS zakoupený od firmy Seattle Computer Products. MS-DOS byl dále licencován firmě IBM a distribuován pod jménem IBM PC DOS.[2][1] Operačním systémem osobních počítačů IBM PC a kompatibilních býval téměř výlučně MS-DOS nebo některý z jeho klonů. Po roce 1995 byl vytlačen graficky vyspělejším systémem Windows.

MS-DOS byl v roce 1995 integrován do systému Windows 95. Řada Windows NT již MS-DOS neobsahuje, jeho prostředí je pouze emulováno prostřednictvím NTVDM. MS-DOS verze 6.0 a 6.22 jsou stále dostupné předplatitelům MSDN. V roce 2014 Microsoft ve spolupráci s Computer History Museum zveřejnil zdrojové kódy MS-DOSu 1.1 a 2.0, ovšem pod licencí znemožňujíci jejich komerční využití.[3] Volně dostupnou open source alternativou je FreeDOS.

Počátky

Počátky operačního systému MS-DOS se datují k 12. srpnu 1981. Společnost IBM spolu se společností Intel dokončovaly na počátku 80. let počítač pro širokou veřejnost s názvem IBM PC 5150. Společnost se však potýkala s problémem při tvorbě operačního systému TopView. Projekt se začal opožďovat. Proto se IBM rozhodla zkusit kromě TopView ještě něco jiného, pro případ, že by TopView nebyl v době uvedení počítače hotov.

Firma Microsoft mezitím koupila za pouhých 75 000 dolarů od firmy Seattle Computer Products (SCP) systém QDOS (Quick and Dirty Operating System – rychlý a „špinavý“ operační systém) neboli 86-DOS, vytvořený v roce 1980[1] a založený na operačním systému pro CP/M od Garyho Kildalla. Zakoupený systém byl přejmenován na MS-DOS a vydán pod stejným číslem verze 1.10. Zároveň byl licencován firmě IBM, která ho pro IBM PC 5150 dodávala jako jeden ze tří dostupných systémů[2] pod názvem IBM PC DOS.[1]

Základní vlastnosti

Příkazový řádek MS-DOS
Typická podoba správce souborů v MS-DOS, zde český M602

Cena PC 5150 byla v přepočtu asi sto tisíc korun. Počítač obsahoval procesor Intel 8086 o taktu 4,77 MHz, paměť 64 kB RAM, černobílý monitor, klávesnici, disketovou mechaniku a MS-DOS (v ceně). Za jiné operační systémy (i kvalitnější) musel zákazník zaplatit nemalou částku. Přesto tento počítač dosáhl během několika měsíců neuvěřitelného rozšíření (až milion prodaných kusů). Třebaže byl MS-DOS zastaralý, jen málo zákazníků si vybralo něco jiného.

MS-DOS umožňoval běžnou práci se soubory a složkami (přesouvání, kopírování, mazání, vytváření, parametry,…), spouštění programů, formátovat pevné disky a diskety, vytvářet tzv. dávkové soubory, které čítaly několik po sobě jdoucích příkazů (například autoexec.bat, jenž i v operačních systémech Windows 95 a Windows 98 startuje automaticky s počítačem a zavádí ovladače do paměti; v operačních systémech založených na řadě NT se z něj používá jen minimum) a mnoho dalších, již méně podstatných funkcí.

Jako implicitní uživatelské rozhraní zde sloužil příkazový řádek COMMAND.COM. Pro manipulaci se soubory a pro spouštění aplikací se využívaly různé správce souborů. Nejrozšířenějším správcem souborů pro MS-DOS byl Norton Commander, díky své malé velikosti (>100 KB) byl také široce používaný Volkov Commander, dále také český správce M602.

Od roku 1981 Microsoft vytvořil mnoho dalších verzí MS-DOS, ta poslední, 6.22, samostatně prodávaná pochází z dubna 1994. Další verze, 7.0, již byla součástí Windows 95, verze 7.1 přišla spolu s Windows 98 a verze 8.0, již velmi „ořezaná“, byla k nalezení ve Windows ME. Zajímavostí je, že do češtiny byl MS-DOS přeložen až s příchodem Windows 95, starší verze měly pouze podporu pro psaní a zobrazování českých znaků, s uživatelem ale komunikovaly anglicky.

Problémy se správou paměti v MS-DOS

Různé aplikace na bázi MS-DOS jsou dodnes vcelku rozšířené. Zde je např. zásobování letadlové lodi řešeno přes takový systém (fotografie z ledna 2011).

Jedním z problémů spouštění programů v MS-DOSu je správa paměti. Použitý procesor Intel 8086 umožňuje adresovat pouze 1MB. Tento prostor byl pro účely operačního systému na počátku rozdělen na 640 KB (konvenční) paměti a zbytek do 1 MB byl využit pro BIOS a paměti periferií.

Z původního rozdělení paměti pramení mnoho problémů. Některé programy vyžadují určité množství konvenční paměti a některé potřebují i jeden z druhů rozšířené paměti, některé programy naopak nefungovaly po zpřístupnění rozšířené paměti. Muselo se tedy přesně nastavit před zavedením DOSu, jakou část paměti dostanou programy k dispozici. To šlo provést v souborech AUTOEXEC.BAT a CONFIG.SYS, zde bylo možné nastavit zavedení ovladačů Emm386.exe (či Qemm386.sys) nebo Himem.sys při spuštění systému. Pomocí ovladače Himem mohly přistupovat k rozšířené paměti jen novější procesory než 8086 (80286, 80386, 80486), avšak některé programy i tak vyžadovaly ovladač Emm.

Protože se výrobci potřebovali domluvit, později vzniklo pro systém Windows 3.0 standardní API zvané DPMI (DOS Protected Mode Interface), které sjednocovalo nejenom práci s různými druhy paměti, ale celkově spolupráci DOS programů v chráněném režimu. Nebyl proto problém, aby existovaly DOSové programy využívající třeba celou dostupnou paměť. Jinak řečeno, problém se správou paměti v MS-DOSu byl díky zavedení standardu DPMI vyřešen.

Klony MS-DOSu

Později vznikly klony systému MS-DOS, které jsou obecně nazývány jako DOS. Velmi známý je například DR-DOS, FreeDOS, apod.

Budoucnost MS-DOSu

S přechodem Windows na jádro NT (od Windows 2000 dále), přešel Microsoft na 32bitový Windows shell. Do značné míry přebral syntaxi MS-DOSu, ale je postupně vyvíjen. Aktuální verze (2015) je 2 a lze jí zjistit ze systémové proměnné %cmdextversion%. Skripty (soubory BAT a CMD) a jsou vykonávány interpreterem CMD.EXE. Vývoj interpreteru CMD.EXE a rozšiřování jeho funkčnosti je ukončena, protože byl zcela nahrazen od Windows Vista zcela novým skriptovacím jazykem PowerShell.

Odkazy

Reference

  1. a b c d e MS-DOS: A Brief Introduction [online]. [cit. 2012-12-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Personal Computer Announced by IBM [online]. [cit. 2014-09-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. BOŘÁNEK, Roman. Microsoft zveřejnil zdrojáky MS-DOS a prvního Wordu. Root.cz [online]. 2014-03-26 [cit. 2014-04-08]. Dostupné online. ISSN 1212-8309. ((česky)) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ms-dosdir.png
Dir command result.
M602.png
Správce souborů Manažer M602 v2.00
US Navy 110129-N-7676W-152 Culinary Specialist 3rd Class John Smith uses the existing DOS-based food service management system aboard the aircraft.jpg
ATLANTIC OCEAN, (Jan. 29, 2011) Culinary Specialist 3rd Class John Smith uses the existing DOS-based food service management system aboard the aircraft carrier USS Harry S. Truman (CVN 75). The Office of Naval Research and Tech Solutions funded the creation of new modernized food service management software currently being piloted on several surface ships. Harry S. Truman is scheduled to receive the software in March. The new modular software design caters to each location's specific needs, provides menu planning tools, recipes and nutritional analysis, budget information and inventory tracking. (U.S. Navy photo by John F. Williams/Released)
Msdos-icon.png
(c) Microsoft Corporation, MIT
Bitmap version of the MS-DOS logo, used as an icon in older versions of Microsoft Windows.