Maaseik

Maaseik
Socha Jana a Huberta van Eyckových na náměstí Marktplein
Maaseik – znak
znak
Maaseik – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátBelgieBelgie Belgie
Jazyk. společenstvíVlámské
RegionVlámsko
ProvincieLimburk
ArrondissementMaaseik
Maaseik
Maaseik
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha76,91 km²
Počet obyvatel24 865 (2015)
Hustota zalidnění323,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.maaseik.be
Telefonní předvolba089
PSČ3680
Počet zastupitelů27
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maaseik (limbursky Mezeik) je belgické město a správní centrum jednoho z arrondissementů provincie Limburk ve Vlámském regionu. Leží na řece Máze, která tvoří hranici s Nizozemskem. Obec Maaseik zahrnuje kromě vlastního Maaseiku bývalé obce Neeroeteren a Opoeteren.

Historie

Počátky města

Nejstarší část obce je pravděpodobně vesnice Aldeneik (česky „starý dub“), kde kolem roku 700 franský hrabě Adelard založil benediktinský klášter. Jeho dvě dcery Herlinda a Relinda se staly abatyšemi tohoto kláštera a později byly prohlášeny za svaté. Kolem kláštera brzy vznikla malá osada. Kolem roku 870 klášter značně poškodili Normané. V 10. století se Aldeneik stal součástí biskupství Lutych a byla zde zřízena kapitula s dvanácti kanovníky.

Středověk

Několik kilometrů jihozápadně od Aldeneiku začala vznikat nová osada jménem Nieuw-Eyck („nový dub“) a později Maaseik. Roku 1244 se Maaseik stal samostatnou farností a získal městská práva. Patřil hrabství Loon a později se stal jedním z 23 nejvýznamnějších měst biskupství Lutych, kterým byl udělen titul „bonne ville“. Vzhledem k dobré strategické poloze byl Maaseik opevněn hradbami a příkopy. Toto opevnění zboural Karel Smělý roku 1467 po povstání měšťanů proti lutyšskému knížeti-biskupovi.

Novověk

V 16. století bylo znovu vybudováno opevnění, které o století později zesílil francouzský vojenský architekt Vauban. Po ústupu Francouzů roku 1675 však byly vojenské objekty postupně rozebírány a dodnes se zachovaly už jen názvy původních bran (např. Bospoort, Maaspoort). V 16. století a na začátku 17. století Maasseik ekonomicky prosperoval díky výhodné poloze mezi Lutychem a mořem. Obchodní aktivita byla silná do druhé poloviny 17. století, kdy začala slábnout regionální moc Lutychu. Roku 1684 byla třetina města zničena požárem, což urychlilo jeho úpadek.

Průmyslová revoluce v 19. století se Maaseiku příliš nedotkla. Jeho centrum si uchovalo architektonickou jednotu až do první světové války. Dnes Maaseik slouží především jako regionální centrum a nabízí nákupní, vzdělávací a zdravotnické služby pro své okolí.

Zajímavosti

  • V kostele svaté Kateřiny (Sint-Catharinakerk) je uložena nejstarší kniha evangelií v Beneluxu Codex Eyckensis, pocházející ze 7. nebo 8. století.
  • Na hlavním náměstí se nachází socha nejslavnějších rodáků města Jana a Huberta van Eyckových. Stálá expozice jejich děl je umístěna v nedalekém františkánském klášteře, který vlastní také zmenšený model města roku 1672.
  • Museactron zahrnuje regionální archeologické muzeum, lékárnické muzeum a pekařské muzeum.
  • Dvanáct z původních šestnácti vodních mlýnů v okolí města je ve velmi dobrém stavu a stále se využívá k výrobě mouky a k řezání dřeva.

Významné osobnosti

Codex Eyckensis
  • Svatá Herlinda († 745) a její sestra svatá Relinda († 750), abatyše kláštera v Aldeneiku
  • Jan a Hubert van Eyckové, malíři, narozeni pravděpodobně v Maaseiku (cca 1385-1441, resp. cca 1366-1426)
  • Vital Borkelmans, fotbalový obránce (* 1963)
  • Kristof Vliegen, tenista (* 1982)
  • Max Verstappen, F1 závodník (* 1997)

Družba

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maaseik na anglické Wikipedii.

Související články

  • Seznam belgických měst

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
De Stadt Amsterdam.jpg
Autor: Paul Hermans, Licence: CC BY-SA 3.0
Building in Maaseik.
Flag of Limburg (Belgium).svg
Flag of the province Limburg, Belgium.
Flag of Maaseik.svg
Flag of the Belgian municipality Maaseik
De Bonte Os.jpg
Autor: Paul Hermans, Licence: CC BY-SA 3.0
Building in Maaseik, Belgium
Blason ville be Maaseik.svg
Wapen van de Belgische stad Maaseik.