Mabel Oranžsko-Nasavská

Princezna Mabel
Princezna Mabel (2015)
Princezna Mabel (2015)
Rodné jménoMabel Martine Losová
Narození11. srpna 1968 (54 let)
Pijnacker, Nizozemsko
ObčanstvíNizozemské království
Alma materAmsterdamská univerzita
PovoláníEkonomka
ChoťPrinc Friso Oranžsko-Nasavský (svatba 2004; zemřel 2013)
DětiHraběnka Luana
Hraběnka Zaria
RodičeHendrik Cornelis Los a Florence Malde Gijsberdinaová Koomanová
RodOranžsko-nasavská dynastie
PříbuzníNicoline Wisseová Smitová (mladší sestra)
Eveline Wisseová Smitová (mladší sestra)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Princ Friso s manželkou Mabel a dcerami v roce 2010

Princezna Mabel Oranžsko-Nasavská (Mabel Martine Wisseová Smitová, rozená Mabel Martine Losová; * 11. srpna 1968), známější jako Mabel van Oranje,[1] je vdova po princi Frisovi a švagrová krále Viléma Alexandra Nizozemského. Angažuje se v oblasti lidských práv. Působila také jako první generální ředitelka společnosti The Elders. Mabel je poradkyní několika neziskových organizací, včetně Koalice pro mezinárodní trestní soud, Malala Fund, Crisis Action a Open Society Foundations.[2]

Mládí

Narodila se jako Mabel Martine Losová v Pijnackeru v Nizozemsku. Její rodiče byli Hendrik Cornelis „Henk“ Los (27. dubna 1944 - 18. února 1978) a jeho manželka Florence Malde Gijsberdina „Flos“ Koomanová (* 1944) (dcera Anthonie Koomana (15. června 1915 - 8. listopadu 1979) a jeho manželky Antoinette Petronelly van Woerkomové). Poté, co jí v 9 letech zemřel otec, se její matka v roce 1984 provdala za Petera Wisse Smita (15. října 1939 - 11. listopadu 2000) a Mabel a její sestra přijaly jeho příjmení. Princezna Mabel má dvě mladší sestry, Nicoline Losovou, později Nicoline Wisseovou Smitovou (* 1970), a Eveline Wisseovou Smitovou (* 1982). Vyrůstala v regionu Gooi ve středním Nizozemsku.

Vystudovala ekonomii a politologii na Amsterdamské univerzitě. Promovala v roce 1993. Během studia absolvovala také stáže v OSN, Shellu, ABN AMRO a na ministerstvu zahraničních věcí. Kromě nizozemštiny mluví plynně anglicky, španělsky a francouzsky.

Během univerzitních let projevila zvláštní zájem o lidská práva po celém světě a později se specializovala na balkánskou diplomacii a mezinárodní vztahy. V roce 1995 byla přítomna na mírové konferenci v Daytonu v Ohiu.

Manželství a děti

Mabel Wisseová Smitová a princ Friso Oranžsko-Nasavský se vzali v Delftu 24. dubna 2004. Pár měl dvě dcery:

  • Hraběnka Emma Luana Ninette Sophie Oranžsko-Nasavská, Jonkvrouwe van Amsberg, narozená 26. března 2005 v Londýně, jejími kmotry jsou princ Constantijn Nizozemský (strýc z otcovy strany), Eveline Wisseová Smitová (nevlastní teta z matčiny strany), baronka Sophie von der Recke (příbuzná z otcovy strany) a Emma Boninoová (přítelkyně rodičů).
  • Hraběnka Joanna Zaria Nicoline Milou Oranžsko-Nasavská, Jonkvrouwe van Amsberg, narozená 18. června 2006 v Londýně, jejími kmotry jsou Vilém Alexandr Nizozemský (strýc z otcovy strany); princ Jaime, hrabě z Bardi (bratranec matčina otce), Nicoline Wisseová Smitová (teta z matčiny strany), Ruben Amerling (přítel rodičů) a Maria Luz Luanová (přítelkyně rodičů).

Protože nepožádal nizozemský parlament o svolení k sňatku, přestal být princ Friso členem královského rodu a ztratil dědická práva na trůn jeho i jeho potomků. Princezna Mabel ani jejich dcery proto nejsou členy královského rodu. Zůstali však jednou z nejbohatších rodin v Nizozemsku. Princ Friso zemřel v roce 2013.

Tituly, oslovení a jména

Od své svatby Mabel používá oslovení Její královská Výsost a tituly princezny Oranžsko-Nasavské, hraběnky Oranžsko-Nasavské a paní z Amsbergu. Legálně princeznou není, ale je zvykem, že manželky a vdovy po členech královské rodiny přebírají tituly svých manželů. Bylo rozhodnuto, že každé z jejich dětí obdrží tituly hraběte nebo hraběnky Oranžsko-Nasavské a jonkheera nebo jonkvrouw z Amsbergu.

Kontroverze

Poté, co předseda vlády Jan Peter Balkenende v červnu 2003 oznámil sňatek prince Frisa s Mabel, napsal v dopise parlamentu, že Mabel Wisseová Smitová poskytla „neúplné a nesprávné informace“ o rozsahu jejích kontaktů se známým drogovým magnátem Klaasem Bruinsmaem,[3] a že kvůli tomu se vláda rozhodla nevyžadovat povolení k sňatku od parlamentu.[4][5] V dopise premiérovi ze dne 9. října princ Friso uvedl, že pár poskytl nějaké neúplné informace, ale neposkytl žádné nesprávné informace ani nelhal.

Podle nizozemských zákonů musela vláda předložit žádost o sňatek manželů parlamentu ke schválení, což je předpokladem k udržení si práva na nástupnictví na trůn. Princ Johan Friso řekl, že si vezme Mabel bez ohledu na to, jestli povolení získá, nebo ne, a v důsledku toho ztratil právo na místo v řadě následnictví. Byl druhým v pořadí v linii nástupnictví, po svém starším bratrovi Vilému Alexandrovi, knížeti Oranžském.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Mabel of Orange-Nassau na anglické Wikipedii.

  1. Advisory Council | The Elders. theelders.org [online]. [cit. 2021-08-16]. Dostupné online. 
  2. Our Board of Trustees. Girls Not Brides [online]. [cit. 2021-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. CROUCH, Gregory. Revelations About Dutch Prince's Fiancée Rattle Royal Family. The New York Times. 2003-10-12. Dostupné online [cit. 2021-08-16]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 
  4. Dutch prince renounces throne. news.bbc.co.uk. 2003-10-10. Dostupné online [cit. 2021-08-16]. (anglicky) 
  5. Royal wedding snubs Dutch throne. news.bbc.co.uk. 2004-04-24. Dostupné online [cit. 2021-08-16]. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Royal Coat of Arms of the Netherlands.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Coat of Arms of the Netherlands
Royal coat of arms of the Netherlands.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Coat of Arms of the Netherlands
Arms of the Von Amsberg Family.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Arms of the Von Amsberg Family
Prinses Mabel in 2015.jpg
Autor: Ministerie van Buitenlandse Zaken, Licence: CC BY-SA 2.0

Op de foto: prinses Viktoria en prinses Mabel


Minister Ploumen en prinses Mabel wonen in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag Lifting the Veil bij, een bijeenkomst over kindhuwelijken.
Prince Friso with his wife Mabel and daughters in 2010.jpg
Autor: H G Cladder, Licence: CC BY-SA 3.0
Prins Friso en zijn gezin bij paleis het Loo ter

gelegenheid van de doop van Eliane van Vollenhoven dochter van Prins Floris

en prinses Aimée.op zondag 28-3-2010.