Macbeth (opera)

Macbeth
Birgit Nilsson v roli Lady Macbeth (1947)
Birgit Nilsson v roli Lady Macbeth (1947)
Základní informace
Žánropera
SkladatelGiuseppe Verdi
LibretistaFrancesco Maria Piave
Počet dějství4
Originální jazykitalština
Literární předlohaWilliam Shakespeare: Macbeth
Premiéra14. března 1847, Florencie, Teatro della Pergola
Česká premiéra30. listopadu 1935, Praha, Nové německé divadlo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Macbeth je název opery Giuseppe Verdiho z roku 1847. Autorem libreta je Francesco Maria Piave na motivy divadelní hry Macbeth Williama Shakespeara.

Hlavní postavy

  • Macbeth (baryton)
  • lady Macbeth, jeho manželka (soprán)
  • Banco (bas)
  • Fleance, jeho syn (němá role)
  • Macduff (tenor)
  • Duncan, skotský král (němá role)
  • Malcolm, Duncanův syn (tenor)

Obsah

Macbeth je dramatická opera o čtyřech dějstvích. Její děj se odehrává v 11. století ve Skotsku.

První dějství

Po vítězné bitvě vyslechnou Macbeth a Banco věštbu čarodějnice, podle které se první stane nejprve šlechticem a později skotským králem a druhý předkem skotských králů. Jako potvrzení věštby je vzápětí Macbeth povýšen na hraběte.

Při návštěvě krále Duncana na Macbethově hradě přiměje lady Macbeth manžela, aby jej zavraždil a tím se posunul blíže k naplnění druhé části věštby. Zkrvavený nůž vsune Macbeth do ruky spícího králova strážce.

Druhé dějství

Malcolm, Duncanův syn a právoplatný dědic trůnu, prchá, aby se vyhnul otcovu osudu, čímž na něj padá podezření, že sám otce zavraždil nebo nechal zavraždit. Macbeth tedy usedá na trůn, ale je stále zneklidněn třetí částí věštby, podle které bude po něm vládnout Bancův rod. Nechává proto Banca zavraždit, Bancův syn Fleance však uprchne.

Třetí dějství

Macbeth se vrací k čarodějnici, která mu věští, že jej může porazit pouze pochodující birnamský les a zemřít může pouze rukou člověka neporozeného ženou. Přesto ale čarodějnice potvrzuje, že po Macbethovi nastoupí na trůn Bancův rod. Lady Macbeth proto vybízí Macbetha, aby pokračoval v hledání Bancova syna Fleance.

Čtvrté dějství

Na pomezí Skotska se shromažďuje vojsko uprchlíků před Macbethovou krutovládou, které vede Malcolm. Ten nařizuje (aniž by tušil, že tím plní část věštby), aby se při pochodu vojáci zakryli větvemi stromů a takto maskovaní se přesunuli k zámku.

Lady Macbeth je pronásledována vinou za všechny uskutečněné kruté činy, takže zešílí a spáchá sebevraždu. Macbeth, sám také týrán pocitem viny, přijímá tuto zprávu lhostejně, stejně jako zprávu o pochodujícím lesu - stále ještě věří, že ho nikdo nemůže zabít. V souboji je napaden Duncanovým bývalým důvěrníkem Macduffem a během souboje vychází najevo, že Macduff nebyl nikdy porozen, ale vyříznut z těla již mrtvé matky. Macbeth poznává, že přišla jeho hodina a po zásluze umírá.

Odkazy

Literatura

  • HOSTOMSKÁ, Anna a kol. Opera – Průvodce operní tvorbou. 11. vyd. Praha: NS Svoboda, 2018. 1466 s. ISBN 978-80-205-0637-5. S. 225–228. 
  • WARRACK, John; WEST, Ewan. Oxfordský slovník opery. Překlad Jaroslav Holba. Praha: IRIS, 1998. ISBN 80-85893-14-2. S. 312. 

Externí odkazy

Macbeth v databázi Archivu Národního divadla

Média použitá na této stránce

Bnilssonlmacbeth.jpg
Swedish opera singer Birgit Nilsson (1918-2005). As Lady Macbeth in the opera by Verdi 1947.