** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 20. 6. 2022

Maciej Rybus (* 19. srpna 1989 Łowicz) je polský profesionální fotbalista, který hraje na pozici levého obránce za polský národní tým. Od léta 2022, kdy mu skončila smlouva s ruským klubem FK Lokomotiv Moskva, je hráčem Spartaku Moskva.

Reprezentační kariéra

Rybus nastoupil za polský reprezentační výběr do 21 let.

14. listopadu 2009 debutoval v A-mužstvu Polska v zápase s Rumunskem. Příležitost mu dal nový trenér polské reprezentace Franciszek Smuda. Šel na hřiště v 75. minutě, Poláci prohráli ve Varšavě 0:1.[1] Hned v příštím utkání 18. listopadu poprvé skóroval za národní tým proti Kanadě, zařídil tak výhru 1:0.[2]

EURO 2012

Zúčastnil se Mistrovství Evropy 2012[3], kde mělo Polsko jako pořadatelská země (společně s Ukrajinou) jistou účast. V zahajovacím utkání celého šampionátu 8. června se střetlo Polsko s Řeckem a Maciej hrál do 70. minuty. Poté ho trenér Smuda stáhl ze hřiště, neboť krátce předtím byl za faul na řeckého útočníka Salpigidise za stavu 1:1 vyloučen brankář Wojciech Szczęsny a místo něj musel do brány náhradník Przemysław Tytoń. Jeden z hráčů z pole musel uvolnit místo, trenér vybral Rybuse. Oba soupeři si připsali po bodu za konečnou remízu 1:1.[4] 12. června proti Rusku (1:1)[5] a 16. června proti České republice (prohra 0:1) Maciej nehrál.[6] Polsko obsadilo se ziskem 2 bodů poslední čtvrté místo základní skupiny A.[7]

Platí k 6. září 2013

1. Poland - Romania 0:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  2. a b Poland - Canada 1:0, Footballdatabase.eu (anglicky)
  3. Poland confirm UEFA EURO 2012 party, UEFA.com (anglicky)
  4. Euro 2012: Poland - Greece 1:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  5. Euro 2012: Poland - Russia 1:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  6. Euro 2012: Czech rep. - Poland 1:0 Archivováno 4. 1. 2012 na Wayback Machine., Footballdatabase.eu (anglicky)
  7. PAVLIS, Zdeněk; DOSADIL, Pavel. Česko - Polsko 1:0, Jiráčkova trefa otevřela české reprezentaci bránu do šampionátového čtvrtfinále. Sport.cz [online]. 2012-06-16 [cit. 2012-06-18]. Dostupné online.
  8. Poland - Liechtenstein 2:0, Footballdatabase.eu (anglicky)