Madam Butterfly

Madam Butterfly
Madama Butterfly
originální plakát z roku 1904
originální plakát z roku 1904
Základní informace
Žánrtragedia giapponese
SkladatelGiacomo Puccini
LibretistaLuigi Illica a Giuseppe Giacosa
Počet dějství3 (2)
Originální jazykitalština
Literární předlohaDavid Belasco: Madame Butterfly
Premiéra17. února 1904, Milán, Teatro alla Scalla
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Madam Butterfly (v originále Madama Butterfly) je opera Giacoma Pucciniho z roku 1904. Autory libreta jsou Luigi Illica a Giuseppe Giacosa; vycházeli ze stejnojmenné hry Davida Belasca podle románu Johna Luthera Longa.

Hlavní postavy

Solomija Krušelnycka v roli Cio-Cio-San

Obsah

Madam Butterfly je tragická opera o dvou dějstvích. Její děj se odehrává na počátku 20. století v japonském městě Nagasaki.

První dějství

Důstojník amerického námořnictva Pinkerton si v Nagasaki pro své potěšení kupuje od dohazovače Gora za 100 jenů mladou dívku Cio-Cio-San, zvanou Motýlek (Butterfly). Dívka se do Pinkertona zamiluje a je ochotna vzdát se pro něj svých zvyků i svého náboženství. Konzulární úředník je oddává – Cio-Cio-San ale netuší, že Pinkerton považuje tuto svatbu podle japonských zvyklostí jen za nezávazné dobrodružství.

Na svatbu přichází japonský kněz, který je strýcem Cio-Cio-San. Ten svou neteř proklíná za zradu její víry. Pinkerton a jeho milenka přesto spolu prožijí svatební noc.

Druhé dějství

O tři roky později čeká Cio-Cio-San se svým malým dítětem a se služkou Suzuki toužebně na návrat Pinkertona, který krátce po svatbě odplul z Japonska do USA. Žije osaměle, protože rodina a příbuzní se jí zřekli. Americký konzul Sharpless ji finančně podporuje a snaží se ji přesvědčit, aby na Pinkertona zapomněla. Neodváží se jí ale říct celou pravdu – že se Pinkerton mezitím v Americe oženil.

Nakonec připlouvá do Nagasaki americká válečná loď a z ní vystupuje Pinkerton se svou manželkou Kate. Ta oznamuje Cio-Cio-San, že hodlá její a Pinkertonovo dítě odvést a vychovat je v Americe. Cio-Cio-San se podřizuje, ale neunese své neštěstí a v závěru jednání spáchá sebevraždu způsobem seppuku.

Nahrávky

  • 1957 Giacomo Puccini: Madam Butterfly, Orchestr a sbor opery v Římě, dirigent: Erich Leinsdorf, Madam Butterfly – Cio-Cio-San (Anna Moffo), B. F. Pinkerton, kapitán US Navy (Cesare Valletti), Sharpless, konzul USA v Nagasaki (Renato Cesari), Suzuki (Rosalind Elias), Goro, dohazovač (Mario Carlin), Bonzo, strýc Cio-Cio-San (Fernando Corena), Princ Jamadori (Nestore Catalani)

Odkazy

Literatura

  • HOSTOMSKÁ, Anna a kol. Opera – Průvodce operní tvorbou. 11. vyd. Praha: NS Svoboda, 2018. 1466 s. ISBN 978-80-205-0637-5. S. 296–298. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Hohenstein Madama Butterfly.jpg
Poster for Madama Butterfly by Giacomo Puccini. Printed by 1914 per NCAG
Solomiya Krushelnytska Butterfly.jpg
С. Крушельницкая в роли Чио-Чио-Сан в опере Д. Пуччини «Мадам Баттерфляй»