Magda Bílá

Magda Bílá
Magda Bílá (před r. 1927)
Magda Bílá (před r. 1927)
Rodné jménoVlasta Ebenhochová
Narození21. května 1879 nebo 21. června 1879
Nová Paka
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí30. srpna 1958 (ve věku 79 let)
Nová Paka
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánísociální pracovnice, spisovatelka, malířka
Manžel(ka)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
matriční zápis o narození a křtu Vlasty Ebenhochové (matrika N 1866-1882 Nová Paka (SOA Zámrsk))

Magda Bílá, je pseudonym novopacké rodačky Vlasty Vainové, rozené Ebenhochové (21. června[1] 1879 Nová Paka - 30. srpna 1958 Nová Paka), která byla českou spisovatelkou, básnířkou a malířkou. Je autorkou několika sbírek básní, velkého množství novinových článků a vzpomínkové knihy o první světové válce. Angažovala se v ženském hnutí a byla horlivou zastánkyní ženské emancipace. Bílá se stala členkou Kruhu výtvarných umělkyň a měla tak možnost rozvíjet talent pod vedením prof. Josefa Šímy. Její malby jsou ještě dnes k vidění v Mladé Boleslavi, Vrchlabí či Semilech.

Život

Narodila se do rodiny zemského advokáta Karla Ebenhocha, který byl v letech 1897-1907 starostou Nové Paky. Spisovatelka měla celkem osm sourozenců, o které jako starší sestra pomáhala pečovat. To, jak sama přiznává ve svých vzpomínkách, velmi ovlivnilo její budoucí životní dráhu. Po absolvování Obecné školy v rodném městě a Vyšší dívčí školy v Praze, kde měla významnou příležitost rozvíjet talent pod vedením Bedřicha Frídy a Františka Táborského, se stala sociální pracovnicí a zbytek života strávila pomocí potřebným. Dopisovala si s politiky i významnými představiteli kulturního života. Jmenujme například Jana Herbena nebo Jiřího Voženílka.

Po uzavření sňatku s advokátem Vladimírem Zábojem Vainou z Mladé Boleslavi 3. června 1903 se soustavně věnovala své profesi i umělecké tvorbě. Svého manžela měla ve velké vážnosti a její vzpomínky jsou plné obdivu k němu. Manželství zůstalo bezdětné, což autorka nejednou zmiňuje ve svých textech. Věnuje se v nich také sociální problematice a postavení ženy ve společnosti. Tyto články byly několikrát publikovány například v časopise Ženský svět.

Vladimír Záboj Vaina působil jako okresní hejtman v Turnově, Semilech a ve Vrchlabí. V letech 1934 až 1938 vykonával funkci prvního náčelníka Horské služby v Krkonoších, vůbec první takové organizace v tehdejším Československu.

Dílo

Dílo Magdy Bílé je různorodé a ne zcela známé. Vedle básnických sbírek vydala i vzpomínky na první světovou válku a v rukopisech zůstaly její eseje a vzpomínky na dětství. První texty jí vycházely v Mladém čtenáři, v Květech, ve Zvonu či Času. Poezii ve svém díle Bílá považovala za stěžejní. Jednak jí mohla vyjádřit svoje nejniternější pocity a v neposlední řadě se v ní realizovala jako žena. Její vzpomínkové texty jsou neocenitelným průvodcem, který reflektuje dobové postavení ženy i velké milníky historie a pro historiky jsou významným pramenem poznání každodennosti přelomu 19. a 20. století. Není bez zajímavosti, že se osobně znala s Janem Opolským a Josefem Karlem Šlejharem; její vzpomínky na Šlejhara jsou obzvlášť přínosné. Nedílnou součástí jejího odkazu jsou i úvahové texty a eseje, které jsou uschovány v jejím fondu v SOkA Jičín. Zde se naplno projevuje její intelekt a sečtělost. Bílá přiznává, že ji silně ovlivnily myšlenky Jana Ámose Komenského či René Descartesa.

Básnické sbírky

  • Dětské motivy a verše sociální (1932)
  • Nocturna a písně (1932)
  • Listy z deníku 1905 - 1931 (1932)
  • Cestou životem (1933)
  • Pěšinkami (v rukopise)
  • V zamyšlení (v rukopise)

Vzpomínkové texty

  • Z mobilisace: ze zápisků ženy 1914 - 1918 (1935)
  • Ze života děvčátka (1919 a 1923)
  • Ze vzpomínek na učitele v Nové Pace
  • Ze sociálních zkušeností (v rukopise)

Odkazy

Literatura

  • Benč, Bohuslav. Střípky z novopacké historie. Nová Paka 2007.
  • Beran, Josef. Paměti města Nové Paky. Praha 1871.
  • Kubátová, Barbora. Magda Bílá, zapomenutá spisovatelka. Bakalářská diplomová práce, Univerzita Pardubice 2011, vedoucí práce prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc.
  • Toman, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců, svazek 2. Praha 2000.
  • Vanišová, Antonie. Za Magdou Bílou. In. Bělohradské listy 4/2008.
  • Votoček, Václav. Semily. Literární procházka. Semily 1997.

Reference

  1. některé dokumenty uvádějí nesprávné datum narození 21.5.1879 Informační systém abART – osoba:Bílá Magda

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zápis narození Vlasta Ebenhochová.jpg
matriční zápis o narození a křtu Vlasty Ebenhochové (matrika N 1866-1882 Nová Paka (SOA Zámrsk))
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Magda Bílá.png
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Magda Bílá