Mahes

Mahes
Hieroglyfický zápis


Význambůh války, ochrany, počasí
Atributynůž, lotosové květy
Zvířatalev
RodičePtah, Bastet (nebo Sachmet)
Oblast uctíváníStarověký Egypt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mahes (také Mihos, Miysis, Mios, Maihes nebo Maahes, řecky Μαχές, Μιχός, Μίυσις, Μίος, nebo Μάιχες) byl starověký egyptský lví – bůh války, [1] jehož jméno znamená „on kdo je pravda vedle ní“. Byl viděn jako syn boha stvořitele Ptaha, stejně jako kočičí bohyně (Bastet v Dolním Egyptě nebo Sekhmet v Horním Egyptě), jejíž povahu sdílel. Maahes byl božstvo spojené s válkou, ochranou a počasím, stejně jako s noži, lotosy a pohlcením zajatců. Jeho kult byl soustředěn v Taremu a Per-Bast, v kultových centrech Sekhmet a Bastet.

Původ

První zaznamenaná zmínka o Maahesovi je z Nového království Někteří egyptologové tvrdily, že Maahes byl cizího původu. [2] Mohl by být totožný s lvem-bohem Apedemakem uctívaným v Nubii a egyptskou západní pouští.

Maahes byl považován za syna Ra a kočičí bohyně Bastet nebo jiné kočičí bohyně Sekhme. Někdy byl ztotožněn s jiným synem Sekhmet, Nefertemem. Maahes bojoval s Reem na jeho bárce proti hadu Apepovi, během jeho noční plavby. [3]

Vzhledem k tomu, že mají kočičí božstva mocné atributy, byli spojeni s faraony a stali se egyptskými patrony.

Jméno

Jméno Maahes začíná hieroglyfy pro mužského lva, i když izolovaně to také znamená (ten, kdo může) vidět vpředu.

Zobrazení

Maahes byl zobrazen jako muž s hlavou lva, který někdy držel nůž a kytici lotosových květů, s odkazem na jeho spojení s Nefertumem, kterého symbolizoval lotos.[3]

Posvátná zvířata

Maahes (664–525 př. Nl) s lví hlavou v muzeu Naturhistorisches (Vídeň)

Lvi byli drženi v chrámu zasvěceném Maahesovi v Taremu, kde byl uctíván Bastet / Sekhmet, jeho chrám sousedil s Bastským chrámem.[4] Starověký řecký historik Aelian napsal: „V Egyptě uctívají lvy a po nich je nazýváno město. (…) Lvi mají chrámy a četné prostory, ve kterých se potulují; maso volů je jim dodáváno denně (…) a lvi jedí za doprovodu písně v egyptském jazyce.“, tak byl odvozen řecký název města Leontopolis.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maahes na anglické Wikipedii.

  1. Manfred Lurker. Dictionary of Gods and Goddesses, Devils and Demons. [s.l.]: Routledge, 1987. ISBN 978-0-7102-0877-4. S. 215. 
  2. Walter Yust ed., Encyclopædia Britannica: A New Survey of Universal Knowledge, 1956, p.54
  3. a b Wilkinson, Richard H. (2003). The Complete Gods and Goddesses of Ancient Egypt. Thames & Hudson. pp. 178–179
  4. Caroline Seawright, Maahes, God of War and Protection, The Leonine Lord of Slaughter...- map of temples. www.thekeep.org [online]. [cit. 2020-03-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-02. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Figurine of a Lion Headed Deity Holding Knife LACMA M.80.203.107 (1 of 2).jpg

Egypt, Late Period - Ptolemaic Period (664 - 30 BCE)
Sculpture
Bronze
Gift of Carl W. Thomas (M.80.203.107)
Egyptian Art