Maine de Biran

Maine de Biran
Rodné jménoMarie-François-Pierre Gonthier de Biran
Narození29. listopadu 1766
Bergerac
Úmrtí20. července 1824 (ve věku 57 let)
Paříž
Alma materUniversité de Poitiers
Povolánípolitik, psycholog, filozof, autor deníků, spisovatel a matematik
Oceněníkomandér Řádu čestné legie (1818)
Nábož. vyznáníkatolická církev
Funkcesub-prefect (Arrondissement Bergerac; 1806–1811)
člen Rady pěti set
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maine de Biran [mén d:biran], vlastním jménem Francois-Pierre-Gonthier de Biran (29. listopadu 1766 Bergerac, Francie20. července 1824 Paříž) byl francouzský politik, filosof a psycholog. Ovlivnil světový názor Henri Bergsona.[1]

Život

Po studiu vstoupil Maine de Biran do osobní stráže krále Ludvíka XVI. a revoluci roku 1789 zažil ve Versailles. Pak se stáhl do ústraní a věnoval se zcela psychologii a filosofii; sám píše o „skoku z frivolity do filosofie“. Roku 1797 byl zvolen do Direktoria, ale pro podezření z věrnosti králi byl brzy vyloučen. Roku 1813 se postavil proti Napoleonovi a po obnovení království byl několikrát zvolen do Parlamentu, většinu roku však trávil na svém statku. Datum jeho smrti není přesně známo.

Dílo

Z jeho velmi originálního díla vyšlo za jeho života jen několik esejů, teprve spis Rozbor myšlení (1811) vzbudil značnou pozornost a Maine de Biran se stal členem Institut de France. Sebrané spisy vyšly v šesti svazcích, roku 1841 již publikované texty a 1859 nepublikované. Maine de Biran začal jako empirista, detailním a přesným zkoumáním se však přesvědčil, že lidské vnímání nelze vyložit jen jako pasivní přijímání vjemů smysly, nýbrž že je třeba zahrnout i aktivní roli pozornosti a zvyku. Poznání zahrnuje i pocit odporu předmětu, který je třeba překonat. Rozhodující roli hraje zkušenost, jež se z elementárních začátků postupně rozvíjí ve styku se světem. Věnoval se také studiu rozdílů mezi zvířaty a člověkem, a tedy i psychologii a duchovnímu životu člověka, nakonec dospěl ke křesťanské mystice lásky. Jeho význam tkví zejména v jeho antropologii: jako jeden z prvních se snažil důsledně odstranit dualismus duše a těla, aniž by upadl do vulgárního materialismu. V Česku se jeho dílem zabýval Jan Patočka.

Díla

  • O významu zvyku (1803)
  • Rozbor myšlení (1811)
  • Vztah fysické a mravní stránky člověka (1811)
  • Esej o základech psychologie (asi 1812, vyd. 1859)

Odkazy

Reference

  1. Melvil, s. 662.

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Marie Francois Pierre Gonthier Maine de Biran. Photogravure Wellcome L0023084 (cropped).jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY 4.0

Marie Francois Pierre Gonthier Maine de Biran. Photogravure by Synnberg Photo-gravure Co., 1898.

Iconographic Collections
Keywords: Marie Francois Pierre Gonthier Maine de Biran; Synnberg Photo-gravure Co..