Majorát (Chlumec nad Cidlinou)

Majorát (Chlumec nad Cidlinou)
Základní informace
Slohbaroko
Poloha
AdresaChlumec nad Cidlinou I, ČeskoČesko Česko
UliceKlicperovo náměstí
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky17662/6-626 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barokní budova majorátu ve městě Chlumec nad Cidlinou v okrese Hradec Králové se nalézá na Klicperově náměstí u mostu přes řeku Cidlinu. Budova je chráněna jako kulturní památka, Národní památkový ústav tuto budovu uvádí v ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem 17662/6-626.

Historie

Barokní budova majorátu byla původně využívána jako masné krámy, které byly nákladem hraběcí rodiny Kinských postaveny v roce 1683. Stavbu masných krámů prováděl mistr Kašpar z Hradce Králové. V roce 1719 byla budova masných krámů přestavěna nákladem Václava Norberta Oktaviána Kinského na sídlo panské správy s atikou a podloubím. Počátkem 19. století došlo ke klasicistní přestavbě, podloubí bylo zazděno a později odstraněna i atika. Do roku 1949 zde byla chlumecká tiskárna Klemensových. V současnosti je budova majorátu využívána jako základní umělecká škola. Před budovou majorátu je umístěna socha svatého Jana Nepomuckého.

Popis

Majorát je jednopatrový obdélný dům s vápennou omítkou volně stojící na východní straně Klicperova náměstí. Valbová střecha je kryta eternitovými šablonami. Fasáda je profilovaná mezipatrovou a podstřešní římsou.

Západní vstupní průčelí je pětiosé, v přízemí je pásová rustika, v patře pilastry s odstupňovanými patkami a nevýraznými římsovými hlavicemi. Osmitabulková okna patra mají šambrány lemované lištou, parapetní římsy a výplně a hladké nástavce, ukončené římsou záclonového tvaru. Ve střední ose přízemí je pravoúhlý profilovaný portálek se soklíkem a dvoukřídlými, zčásti prosklenými výplňovými dveřmi z 1. poloviny 19. století. Nad portálkem je v kartuši s akanty osazen litinový kolorovaný oválný erb Kinských s korunkou.

Severní průčelí je čtyřosé, řešené podobně jako západní.

Východní průčelí je nepravidelné, členěné římsami, hladkým soklem a na krajích a ve třetinách délky v přízemí šikmými opěráky, v patře pilastry.

Jižní průčelí je trojosé, ve výši přízemí je pět opěráků ukončených profilovanými a hranolovými římsami.

Galerie

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“