Makadam

Silnice s makadamovým povrchem v Andoře

Makadam je konstrukční vrstva pozemních komunikací z hrubého drceného kameniva s výplní. Výplní může být jemné kamenivo, případně cementová směs. Název odkazuje na skotského stavebního inženýra Johna Loudona McAdama.[1] Makadamová konstrukce vozovky nahradila velmi pracnou konstrukci štětovanou. Makadamová konstrukce však vyžaduje dobré uválcování, kterého bylo možno dosáhnout až použitím těžkých parních válců.

Význam termínu v Česku

Historická výstavba makadamové vozovky
Carl Rakeman: Boonsborough Turnpike Road, Maryland, USA

Cesty z kameniva

V Česku se povrchy cest z kameniva upravují zaválcováním lomových výsivek (to nejjemnější, co lze koupit v kamenolomu, v podstatě jde o kamenný prach) nebo velmi drobného kameniva, ale takové cesty se nenazývají makadamem. Říká se jim „komunikace z kameniva (se zakalením)“ nebo „štěrkové komunikace (se zakalením povrchu)“.

Penetrační makadam

Makadamem je v Česku nazýván pouze penetrační makadam, což je konstrukce z hrubého kameniva prolitá silničním (tekutým) asfaltem (litým z cisteren nebo ze sudů). Tomu odpovídá anglický termín tar-bound macadam. Pokud je makadamová konstrukce vrchní, uzavírá se svrchu asfaltovými nátěry. Dnes se penetrační makadam v Česku používá jen při výstavbě a opravách lesních a polních cest. Ve výstavbě silnic a ulic byl již nahrazen kvalitnějšími materiály, zejména asfaltovým betonem, slangově nazývaným „balená“.

Laické rozpoznání penetračního makadamu

Laik však povrch z makadamu uzavřený asfaltovým nátěrem a povrch z asfaltového betonu běžně nerozliší, obojí je pro něj „asfaltka“. Z asfaltových nátěrů a zálivek v létě při vyšších teplotách vytékají kapky silničního asfaltu, z asfaltového betonu žádný asfalt nevytéká ani při 60 °C.

Odkazy

Reference

  1. REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: LEDA, 2001, 2012. 752 s. ISBN 80-85927-85-3. S. 358. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Rakeman – First American Macadam Road.jpg
Construction of a macadam road, "Boonsborough Turnpike Road" between Hagerstown and Boonsboro, Maryland, 1823. Inspired by the work of John Loudon McAdam. (Painting by Carl Rakeman – see source link for much more information about the painting.)
CG-3 Km27.JPG
The last part of the CG-3 road of Andorra at the ending way.