Makadamie
Makadamie | |
---|---|
Makadamie celolistá (Macadamia integrifolia) | |
Vědecká klasifikace | |
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | cévnaté rostliny (Tracheobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | vyšší dvouděložné (Rosopsida) |
Řád | proteotvaré (Proteales) |
Čeleď | proteovité (Proteaceae) |
Rod | makadamie (Macadamia) F.Muell., 1858 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Makadamie (Macadamia) je rod dvouděložných rostlin z čeledi proteovitých. Jsou to stromy s jednoduchými střídavými listy a drobnými květy v hroznovitých květenstvích. Rod zahrnuje 4 druhy, pocházející z východní Austrálie. Dva druhy rodu, makadamie celolistá a Macadamia tetraphylla, jsou komerčně významné pro jádra plodů, makadamiové ořechy. Tyto se pěstují i v jiných částech světa.
Poprvé se tento ořech začal ve velkém měřítku komerčně pěstovat na Havaji, kam byla v 80. letech 19. století dovezena australská semena, a po určitou dobu byla největším světovým producentem.[1][2] Přibližně od desátých let 21. století je největším světovým producentem makadamových ořechů Jihoafrická republika.[3]
Popis
Makadamie jsou stálezelené stromy nebo vysoké keře, dorůstající výšky od dvou do osmnácti metrů. Listy jsou jednoduché, střídavé, v přeslenech, s celokrajnou nebo na okraji ostnitě pilovitou čepelí. Květy jsou oboupohlavné, uspořádané v úžlabních nebo řidčeji vrcholových hroznech. Okvětí je trubkovité, zakončené 4 laloky. Tyčinky jsou čtyři, přirostlé při ústí okvětní trubky. Semeník je přisedlý, obsahuje 2 vajíčka a nese přímou nebo zahnutou, na konci kyjovitou čnělku zakončenou drobnou vrcholovou bliznou. Plod je opožděně pukavý měchýřek s tlustým, kožovitým oplodím. Obsahuje většinou jen jedno kulovité semeno.[4]
Rozšíření
Rod zahrnuje v současném taxonomickém pojetí 4 druhy, pocházející z východní Austrálie (Queensland a Nový Jižní Wales). Makadamie celolistá je pro jedlé plody pěstována i v jiných částech světa, zejména v jihozápadních USA, Havaji, Latinské Americe a jižní Africe.[5][6] Některé jiné druhy, které byly v minulosti též řazeny do rodu Macadamia a v současné taxonomii jsou řazeny do jiných rodů čeledi proteovité, se vyskytují též na Nové Kaledonii a Sulawesi.
Ekologické interakce
Květy makadamií jsou opylovány hmyzem sbírajícím pyl a nektar. V Austrálii je navštěvují zejména bezžihadlé včely rodu Trigona a také včela medonosná.[7]
Taxonomie
Rod Macadamia je v rámci čeledi Proteaceae řazen do podčeledi Grevilleoideae, tribu Macadamieae a podtribu Macadamiinae. V minulosti rod zahrnoval 9 druhů, výsledky fylogenetických studií však ukázaly, že se skládá ze dvou samostatných vývojových linií. Jedna skupina zahrnuje 4 druhy rostoucí v subtropické východní Austrálii a obsahuje i typový druh, Macadamia ternifolia. Pět zbývajících druhů tvoří skupinu, rozšířenou v tropické Austrálii a na Sulawesi. Tyto druhy byly následně v roce 2008 přeřazeny do nového rodu Lasjia.[8][9]
Zástupci
- makadamie celolistá (Macadamia integrifolia)
Význam
Hospodářsky nejvýznamnějším zástupcem rodu je makadamie celolistá. Je to jediná světově komerčně pěstovaná plodina pocházející z Austrálie. Je pěstována pro jádra plodů, známá jako makadamové ořechy a patřící mezi nejvíce ceněné ořechy na trhu. Plody Macadamia tetraphylla jsou rovněž chuťově výborné, obsahují ale vyšší podíl cukrů, které při tepelném zpracování karamelizují a ubírají ořechům na trvanlivosti. Tento druh je omezeně pěstován např. v Kalifornii a na Novém Zélandu.[10] Olej z makadamiových ořechů je vysoce kvalitní a kromě potravinářství se používá např. v kosmetice. Zbývající dva druhy nemají hospodářský význam. Ořechy Macadamia ternifolia jsou drobné, hořké a nepoživatelné. Rovněž ořechy vzácného druhu Macadamia jansenii jsou nepoživatelné.[10]
Makadamie jsou celkem zřídka pěstovány i ve sklenících a expozicích českých botanických zahrad.[11] Vzhledem ke své odolnosti se pěstují také v Česku, obvykle však pouze jako dekorativní kbelíkové rostliny. Rostliny jsou samosprašné a v případě roubovaných jedinců plodí již po třech letech. Snesou pokles teploty až na 0 °C. Rod je pojmenován po Johnu Macadamovi, který byl kolegou botanika Ferdinanda von Muellera.
Odkazy
Reference
- ↑ KEAN, Zoe. In a nutshell: how the macadamia became a 'vulnerable' species. The Guardian. 12 December 2020. Dostupné online [cit. 14 December 2020]. (anglicky)
- ↑ SHIGEURA, Gordon T.; OOKA, Hiroshi. Macadamia nuts in Hawaii: History and production. [s.l.]: University of Hawaii. College of Tropical Agriculture and Human Resources, April 1984. (Research extension series). Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 22 September 2019. (anglicky)
- ↑ South Africa becomes king of macadamia nuts again. www.freshplaza.com [online]. [cit. 2022-04-04]. Dostupné online. (EN)
- ↑ QIU, Huaxing; WESTON, Peter H. Flora of China: Macadamia [online]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ VAUGHAN, J.G.; GEISSLER, C.A. The New Oxford Book of Food Plants. [s.l.]: Oxford University Press, 2009. ISBN 978-0-19-954946-7. (anglicky)
- ↑ The Plant List [online]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ HEART, Timothy A. Behaviour and pollinator efficiency of stingless bees and honey bees on Macadamia flowers. Journal of apicultural research. 1994, čís. 33(4). Dostupné online.
- ↑ MAST, Austin R. et al. A smaller Macadamia from a more vagile tribe: inference of phylogenetic relationships, divergence times, and diaspore evolution in Macadamia and relatives (tribe Macadamieae; Proteaceae).. American Journal of Botany. 2008, čís. 95(7). Dostupné online.
- ↑ The International Plant Names Index [online]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b STEPHENSON, Russ. Macadamia: Domestication and commercialisation. Chronica Horticulturae. 2005, čís. 45(2). Dostupné online. Archivováno 22. 1. 2022 na Wayback Machine.
- ↑ Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu makadamie na Wikimedia Commons
- Taxon Macadamia ve Wikidruzích
- Taxon na BioLibu
Média použitá na této stránce
Autor:
- Information-silk.png: Mark James
- derivative work: KSiOM(Talk)
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com