Malý Kavkaz

მცირე კავკასიონი
Փոքր Կովկաս
Kiçik Qafqaz Dağları
Küçük Kafkas Dağları
Šuši v Náhorním Karabachu
Šuši v Náhorním Karabachu

Nejvyšší bod3 724 m n. m. (Gamış)
Délka600 km
Rozloha120 000 km²

Nadřazená jednotkaKavkaz
Sousední
jednotky
Pontské hory, Kolchidská nížina, Velký Kavkaz, Kursko-arakská nížina, Alborz, Arménská vysočina
Podřazené
jednotky
Karçal dağları, Meschetský hřbet, Trialetský hřbet, Samsaris kedi, Džavachetis kedi, Lorva sarahart, Bazumilerrnašghta, Sevan lerrnašghta, Karabašský hřeben

SvětadílAsie, Evropa
StátTureckoTurecko Turecko
GruzieGruzie Gruzie
ArménieArménie Arménie
ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán
PovodíÇoruh Nehri, Rioni, Kura, Araks
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malý Kavkaz (gruzínsky მცირე კავკასიონი, Mc'ire Kavkasioni, arménsky Փոքր Կովկաս, P'ok'r Kovkas, azersky Kiçik Qafqaz Dağları, turecky Küçük Kafkas Dağları) je asi 600 km dlouhé a 200 km široké pohoří Alpsko-himálajského systému v jižní Gruzii, severovýchodní Arménii a jihozápadním Ázerbájdžánu. Výběžky zasahují i do severovýchodního Turecka, od íránských hor je oddělen údolím řeky Araks.

Malý Kavkaz se táhne od Černého moře nejdříve k východu, později se stáčí k jihovýchodu. U černomořského pobřeží navazuje na turecké Pontské hory, na jihu plynule přechází v Arménskou vysočinu (nejvyšší arménská hora Aragac už leží v ní). S Velkým Kavkazem ho spojuje příčný Lišský hřeben (zvaný též Suramský) o maximální výšce 1 926 m, který představuje rozvodí mezi Rioni a Kurou. Přes něj Suramským průsmykem (949 m) prochází hlavní silniční i železniční spojnice mezi západní a východní částí Gruzie. Ke Kartlinskému hřebenu Velkého Kavkazu se u Tbilisi přibližuje i Trialetský hřbet (Trialetis kedi), mezi nimi si Kura razí cestu úzkým údolím.

Z hlediska geologických provincií Malý Kavkaz zasahuje i na íránské území, zahrnuje pohoří Kūhhā-ye Sabalān i Kūhhā-ye Ţāleš a stáčí se kolem Arménské vysočiny k jihozápadu. Podle některých orografických koncepcí se naopak zmíněná dvě pásma řadí pod Alborz.

Nejvyšší horou Malého Kavkazu je Gamış (3 724 m) na ázerbájdžánsko-karabašských hranicích. (Od osamostatnění Ázerbájdžánu nese hora toto ázerbájdžánské jméno. Dříve byla známa pod ruským jménem Гямыш (Gjamyš).)[1]

Odkazy

Reference

  1. Петрушина, М. Н. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-01-26]. Heslo МА́ЛЫЙ КАВКА́З. Dostupné online. (rusky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Shushi Rock NKR.jpg
Autor: Serouj, Licence: CC BY 2.5
A view of the hilltop of Shushi, with sheer cliffs leading down to the village of Karintak below.