Malá tmavá skvrna
Malá tmavá skvrna byl atmosférický útvar na planetě Neptun, konkrétně vír. Je menší než velká tmavá skvrna, která se na Neptunu také nacházela. Jelikož je Neptun celkem větrnou planetou, skvrn se v jeho atmosféře vytváří velké množství. Poprvé byla spatřena v roce 1989, kdy ji vyfotografovala sonda Voyager 2.
Zánik
Hubbleův vesmírný dalekohled ji však v roce 1994 již nezachytil, zřejmě se tedy buď stáhla do hlubších vrstev atmosféry, nebo zanikla.
Odkazy
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu malá tmavá skvrna na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
This photograph of Neptune was reconstructed from two images taken by Voyager 2's narrow-angle camera, through the green and clear filters. The image shows three of the features that Voyager 2 has been photographing during recent weeks. At the north (top) is the Great Dark Spot, accompanied by bright, white clouds that undergo rapid changes in appearance. To the south of the Great Dark Spot is the bright feature that Voyager scientists have nicknamed "Scooter." Still farther south is the feature called "Dark Spot 2," which has a bright core. Each feature moves eastward at a different velocity, so it is only occasionally that they appear close to each other, such as at the time this picture was taken.