Malé náměstí (Hradec Králové)
Malé náměstí | |
---|---|
Umístění | |
Stát | ![]() |
Město | Hradec Králové |
Poloha | 50°12′37,09″ s. š., 15°50′11,4″ v. d. |
Napojené ulice | Dlouhá, Velké náměstí, Kavčí plácek, Mýtská |
Historie | |
Starší názvy | Malý rynek, Koňský trh (od 16. století), Malé náměstí (prvně 1918), Husovo náměstí (1955–1990) |
Další údaje | |
Typ | náměstí |
Kód ulice | 127752 |
![]() | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Malé náměstí, dříve Koňský trh, Malý rynek[1] a později Husovo náměstí, je menší ze dvou náměstí v historickém centru Hradce Králové.

Historie
Vývoj veřejného prostranství, ležícího ve východní části hradeckého návrší, začíná nejpozději v první polovině 14. století. Vzniklo patrně druhořadě vedle sousedního Velkého náměstí, a to z důvodu potřeby rozšíření městského trhu.[2] První písemné zmínky o náměstí spadají do 40. let 14. století. Již tehdy bylo prostranství nazývané jako Koňský trh.[3] V jihovýchodním cípu náměstí stála Mýtská brána, která zajišťovala vstup do města od východu. O středověkém vývoji lokality nemáme v současnosti bližší zprávy, patrně však bylo místo několikrát poškozeno ničivými požáry města. Ve středu náměstí se nacházela studna, později přestavěná na městskou kašnu, do které byla voda čerpána dřevěnými rourami. Patrně již za vlády Karla IV. bylo náměstí poprvé vydlážděno.[4]
První dochovaná písemná zmínka o Malém náměstí v hradeckém archivu se váže až k roku 1532. Nedlouho poté, při velkém požáru v roce 1536, náměstí pravděpodobně z větší části vyhořelo. Ve druhé polovině 16. století a v první polovině 17. století byla většina domů na Malém náměstí renesančně upravena[4] a roce 1568 bylo náměstí znovu vydlážděno.[5] Prostor byl zvelebován také ze strany města, které platilo nádeníky, kteří měli hradecká veřejná prostranství pravidelně zametat a zbavovat přebytečného bláta.[6] Renesační úpravy se dočkala také podloubí v jižní a severní frontě Malého náměstí. Rozkvět lokality byl ukončen v období třicetileté války, během které byla většina domů na Malém náměstí ve velmi špatném fyzickém stavu a musela projít následnými opravami a přestavbami.[4][7] Přes Malé náměstí od druhé poloviny 17. století pravidelně procházel slavnostní průvod při intronizaci hradeckého biskupa (poprvé za biskupa Matouše Ferdinanda Sobka z Bílenberka).[8]
V roce 1772 byla uprostřed náměstí barokně upravena kašna a do jejího středu bylo umístěno sousoší sv. Jana Nepomuckého, které sem bylo přeneseno z Pražského předměstí od Pražské brány, kdy musela lokalita ustoupit výstavbě královéhradecké pevnosti. Ve východní frotně Malého náměstí měla být také podle jednoho z plánů vybudována vojenská nemocnice, jejíž výstavba nakonec proběhla na severu hradeckého návrší pobliž bývalého kněžského semináře.[4] I po výstavbě královéhradecké pevnosti zůstal jedním z hlavních vstupů do města komplex Slezké (dříve Mýtské) brány v jihovýchodním cípu Malého náměstí, jak se tomuto objektu začalo nově říkat od druhé poloviny 18. století.[4]
V průběhu 19. století význam lokality narůstal, především s přesunem významných správních úřadů a bohatým kulturním životem. V Cejpově domě tak sídlil úřad krajského hejtmanství a ve vedlejším domě čp. 128 byla hradecká dědičná pošta. Od roku 1850 pak v nově přestavěné budově tzv. Nové radnice (čp. 124) začal úřadovat hradecký magistrát, který se do objektu přesunul ze staré radnice na Velkém náměstí.[4] Na Malém náměstí také bydlela řada významných veřejných osobností (V. K. Klicpera, V. F. Červený, I. Herrmann aj.). V domě čp. 120 sídlil věhlasný podnik V. F. Červeného na výrobu dechových nástrojů. V domě čp. 126 "U Zlatého orla" sídlila scéna českého divadla, dnes je na tomto místě Studio Beseda, které je komorní scénou Klicperova divadla v Hradci Králové. Na dvoře Nové radnice, v místech bývalé sladovny, byla vystavěna první budova hradecké sokolovny. Ve druhé polovině 19. století, konkrétně v roce 1873, byla zbourána stará Slezská brána pro potřeby rozšíření komunikace.[9]
Ve 20. století význam místa upadal, když se z něho postupně vystěhovaly úřady a také zanikly významné kulturní objekty (sokolovna, hlavní scéna divadla). Uvažovalo se také o rozsáhlé asanaci prostoru, jak s tím počítaly četné regulační plány města.[4] Po přestěhování magistrátu byla do budovy bývalé radnice umístěna expozice městského přírodovědného muzea.
Významné stavby a prvky
- zaniklá Mýtská (Slezská) brána
- Kašna se sousoším sv. Jana Nepomuckého
- Dům čp. 3 (rodný dům Josefa Beka)
- Hostinec U Černého koně (čp. 10/11)
- Hotel U Královny Elišky
- Úřední dům (124/15), někdejší radnice
- Dům čp. 125 – od roku 1939 zde sídlily expozice městského přírodovědeckého muzea
- Dům čp. 126 – dříve dům "U Zlatého orla", později Studio Beseda, první scéna hradeckého českého divadla
- Cejpův dům/palác (čp. 127), (vstup a oficiální adresa v Dlouhé ulici)
- Dům čp. 128
- Malé náměstí
Odkazy
Reference
- ↑ WIRTH, Zdeněk. Hradec Králové - město českých královen, město Ulrichovo [online]. Hradec Králové: Spořitelna královéhradecká, 1939 [cit. 2022-11-21]. Dostupné online.
- ↑ BLÁHA, Radek. Veřejná prostranství (náměstí) středověkého Hradce Králové a jejich proměny (přehled dosavadního bádání). Moravskoslezská škola doktorských studií. 2008, s. 194.
- ↑ MAZANCOVÁ, Lenka. Zbožnost měšťanů královéhradeckých v době předhusitské. Hradec Králové, 2011 [cit. 2025-02-05]. Bakalářská práce. Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta. s. 60.
- ↑ a b c d e f g BÁRTÍK, Petr. Historická topografie Malého náměstí v Hradci Králové do roku 1918. Hradec Králové, 2024 [cit. 2025-02-05]. Disertační práce. Univerzita Hradec Králové, Filozofická fakulta. Vedoucí práce doc. PhDr. Jana Vojtíšková, Ph.D. s. 99–100. Dostupné online.
- ↑ DOUBRAVA, Aleš. Kapitoly dějin města Hradce Králové: 6. kapitola Martin Cejp z Peclinovce a hradecká renesance. Zpravodaj Městského národního výboru v Hradci Králové [online]. 1567 [cit. 2022-11-21]. Dostupné online.
- ↑ VOJTÍŠKOVÁ, Jana. Městští zaměstnanci zajišťující provoz obecního majetku: (případová studie z předbělohorského „Hradce nad Labem”). Sborník archivních prací. 2015, roč. 62, čís. 2, s. 426–427.
- ↑ LANDR, Petr. Požáry Hradce Králové v letech 1586 a 1762 a jejich rozsah. Královéhradecko. 2021, roč. 12, s. 98–116.
- ↑ HAVLÍKOVÁ, Eva; POLEHLA, Petr. Intronizace královéhradeckých biskupů v 17. a 18. století. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2020. 142 s. ISBN 978-80-7465-419-0. S. 40–41.
- ↑ SLAVÍK, Jiří. Středověká Slezská brána v Hradci Králové. Královéhradecko: historický sborník pro poučenou veřejnost. 2004, roč. 1, s. 267.
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Malé náměstí na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Autor: Lukáš Nekolný, Licence: CC BY-SA 4.0
Hradec králové, Stará radnice na Malém náměstí, stav 2023
Autor: Lukáš Nekolný, Licence: CC BY-SA 4.0
Hradec Králové, Malé náměstí, pohled na Cejpův palác a západní stranu náměstí, stav duben 2023
Autor: Lukáš Nekolný, Licence: CC BY-SA 4.0
Hradec Králové, Malé náměstí, pohled jihovýchodním směrem
Autor: Anonymní , Licence: CC BY-SA 4.0
Krajské přírodovědné muzeum v Hradci Králové na Malém náměstí