Malířská cesta

Malířská cesta
Malerweg
Romantická Malířská cesta mezi skalami v Saském Švýcarsku
Romantická Malířská cesta mezi skalami v Saském Švýcarsku
Malířská cesta je rozdělena na osm etap
Malířská cesta je rozdělena na osm etap
Základní informace
Typturistická cesta
Délka112 km
Lokalizace
StartLiebethaler Grund u Pirny
CílPirna
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malířská cesta (německy Malerweg) je nejvýznamnější dálková turistická trasa v saské části Labských pískovců. Jedná se o okružní trasu, která je rozdělena na osm etap a prochází nejromantičtějšími úseky Saského Švýcarska na pravém i levém břehu Labe. V roce 2006 byla trasa cesty rekonstruována podle dobových dokumentů a od roku 2012 byly podél cesty instalovány informační tabule.[1]

Pojmenování

Jméno turistické cesty bylo odvozeno od skutečnosti, že krajina Saského Švýcarska v prostoru od Hřenska přes Bad Schandau až k Pirně inspirovala tvorbu řady významných německých malířů, především v období romantismu na přelomu 18. a 19. století. Mezi těmito tvůrci jsou jména jako Caspar David Friedrich, Adrian Zingg, Anton Graff, Johan Christian Dahl, Carl Gustav Carus nebo Adrian Ludwig Richter.

Popis cesty

Malířská cesta má celkovou délku 112 kilometrů, z čehož 68 kilometrů připadá na skalní oblasti na pravém břehu Labe. Zbylých 44 kilometrů je rozděleno na tři etapy, které vedou po levém břehu Labe.[1]

Cesta začíná v údolí Liebethaler Grund poblíž pískovcové horolezecké stěny Klettergarten Liebethaler Grund u jižního okraje vesnice Liebethal,[2] která je administrativně částí města Pirny. Cesta odtud vede proti proudu říčky Wesenitz (hornolužickosrbsky Wjazońca) po jejím pravém břehu společně s dalšími turistickými trasami, jako je Fernwanderweg Görlitz - Greiz, Wesenitztalweg a Dichter-Musik-Maler-Weg. Malířská cesta mine bývalou vodní elektrárnu, pomník Richarda Wagnera, vesnice Daube a Mühlsdorf a za obcí Lohmen se stáčí k jihu do městečka Stadt Wehlen.[3] Druhá etapa míří z města Stadt Wehlen již do srdce Národního parku Saské Švýcarsko - přes Bastei a Kurort Rathen na Hohnstein. Třetí etapa vede od Hohnsteinu lesními cestami mezi skalami k místu zvanému Brand a dále pak přes Waitzdorf k železniční zastávce Kohlmühle a do Altendorfu. Čtvrtá etapa směřuje z Altendorfu přes Schrammsteine a Affensteine kolem Lichtenhainského vodopádu (Lichtenhainer Wasserfall, konečná zastávka tramvajové dráhy z Bad Schandau) k Neumannmühle, někdejší historické Neumannově pile, která byla v roce 1996 prohlášena technickou památkou.

Pátá etapa, která byla v roce 2008 německým portálem www.wanderwelten.com označena za jednu z nejoblíbenějších turistických tras v Německu, vede od Neumannmühle napřed údolím Křinice na východ, pak se stáčí k jihu a poté opět k západu. Směřuje kolem skalního masivu Großer Teichstein k tzv. Zeughausu a posléze kolem česko-německé státní hranice na vrchol hory Großer Winterberg a do Schmilky. Trasa šesté etapy začíná ve Schmilce u přívozu přes Labe. Pokračuje na levém břehu řeky od železniční zastávky Schmilka-Hirschmühle na východ k vrchu Kaiserkrone a přes vesnice Schöna, Reinhardstdorf, Krippen a Kleinhennersdorf na vrchy Papststein a Gohrisch. Sedmá etapa vede přes Pfaffenstein ke Quirlu, dále do Königsteinu, poté k přilehlé pevnosti a končí u vesničky Weißig. Poslední, osmý úsek Malířské cesty vede přes členitý masiv stolové hory Rauenstein do vesnice Pötzscha poblíž železniční zastávky Stadt Wehlen a nakonec až do Pirny.

Jednotlivé etapy Malířské cesty

  1. Údolí Liebethal – Stadt Wehlen (11 km)
  2. Stadt Wehlen – Hohnstein (13 km)
  3. Hohnstein – Altendorf (12 km)
  4. Altendorf – Neumannmühle (18 km)
  5. Neumannmühle – Schmilka (14 km)
  6. Schmilka – Gohrisch (Muselweg) (17 km)
  7. Gohrisch (Muselweg) – Weißig (15 km)
  8. Weißig – Pirna (12 km)

Saské Švýcarsko očima malířů

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Malerweg na německé Wikipedii.

  1. a b Wandern auf dem Malerweg Elbsandsteingebirge.Wanderweg Profil. 112 Kilometer Wanderglück [online]. [cit. 2019-01-08]. Dostupné online. (německy) 
  2. Klettergarten Liebethaler Grund [online]. Sächsischer Bergsteigerbund e.V. [cit. 2019-01-08]. Dostupné online. (německy) 
  3. Seznam. Richard-Wagner-Denkmal [online]. mapy.cz [cit. 2019-01-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Caspar David Friedrich - Felsenlandschaft im Elbsandsteingebirge.jpg
Dargestellt ist die Felsengruppe des Neurathener Felsentores (heute: Kleine Steinschleuder).[1]
Wm25 508 saechs-schweiz malerweg schwarz.gif
Autor: Rolf Böhm, Bad Schandau, Media Service Gaens, Neustadt in Sachsen, Licence: Copyrighted free use
Malerweg sign black
Malerweg sächsische Schweiz 1.JPG
Autor: Rabbite21, Licence: CC BY-SA 3.0
Mystischer Wald am Morgen
Saechs schweiz malerweg karte 1200x600.jpg
Autor: Rolf Böhm, Bad Schandau, Licence: CC BY-SA 4.0
Karte Malerweg (Sächsische Schweiz).
  1. Liebethaler Grund
  2. Stadt Wehlen
  3. Hohnstein
  4. Altendorf
  5. Neumannmühle
  6. Elbüberquerung bei Schmilka
  7. Pfaffendorf
  8. Weißig / Oberrathen
  9. Pirna