Malajsijské královské námořnictvo
Malajsijské královské námořnictvo | |
---|---|
Vlajka Malajsijského královského námořnictva | |
Země | Malajsie |
Velikost | 4 fregaty 4 korvety 8 raketových člunů 16 hlídkových lodí 2 ponorky |
Nadřazené jednotky | Ozbrojené síly Malajsie |
Malajsijské královské námořnictvo (malajsky Tentera Laut DiRaja Malaysia) je námořní složkou ozbrojených sil Malajsie. Úkolem námořnictva je pobřežní obrana, ochrana obchodních tras a výhradní ekonomické zóny. Hlavní síly námořnictva představují 4 fregaty, 4 korvety, 8 raketových člunů, 6 oceánských hlídkových lodí a 2 ponorky.
Historie
Malajsie se nachází ve strategické oblasti Malackého průlivu a Jihočínského moře, důležitých pro námořní obchod, který je ale ohrožován pirátstvím. Cenným zdrojem jejího bohatství je rovněž rybolov a ropa. Nejasnosti v hranicích a právech na využití přírodních zdrojů přitom vyvolávaly a vyvolávají spory s okolními státy. Pro zemi je proto důležité silné námořnictvo.
Předchůdcem malajsijského námořnictva byla Straits States Royal Naval Volunteer Reserve založená v roce 1933, tedy ještě v době, kdy byla Malajsie britskou kolonií. Příslušníci organizace bojovali v druhé světové válce. Po válce došlo k bojům za nezávislost země a její zahraniční orientaci. V roce 1950 země získala své první válečné lodě – konkrétně z Británie minonosku Laburnum, vlastně ukořistěnou japonskou loď Wataka a několik hlídkových člunů.[1] Roku 1957 země dosáhla nezávislosti a o šest let později vznikla připojením ostrovních států Sarawak a Sabah na Borneu Malajská federace. Tím potřeba vybudování akceschopného námořnictva ještě zesílila.
Největšími loděmi malajsijského námořnictva jsou dodnes fregaty. Jako svou první přitom roku 1964 získalo britskou HMS Loch Insh (K433) třídy Loch, přejmenovanou na Hang Tvah (vyřazena 1977). V roce 1971 pak země zakoupila fregatu Rahmat (vyřazena 2004), kterou v roce 1977 doplnila fregata Hang Tvah (F76)|Hang Tvah (zachována jako muzeum). V 90. letech německá loděnice HDW postavila dvojici fregat třídy Kasturi typu FS 1500,[2] které námořnictvo provozuje dodnes společně s nejmodernější akvizicí v této kategorii – dvojicí fregat třídy Lekiu.
Fregaty v akci doplňují raketové čluny a hlídkové lodě. V roce 1973 země získala čtyři raketové čluny francouzského typu La Combattante II, zařazené do služby jako třída Perdana. Na konci 80. let byly dále zakoupeny čtyři raketové čluny švédské třídy Spica, provozované jako třída Handalan.[3]
V posledních dvou dekádách námořnictvo získalo řadu nových plavidel, obnovu však zpomaluje nedostatek finančních prostředků. Mimo zmíněné fregaty třídy Lekiu z Velké Británie země zakoupila rovněž čtyři italské korvety třídy Laksamana, stavěné původně pro Írán, šest oceánských hlídkových lodí třídy Kedah a čtyři monolovky italského typu Lerici. Výrazným kvalitativním posunem v možnostech námořnictva je zavedení dvojice moderních konvenčních ponorek francouzské třídy Scorpène v roce 2009. Malajsie rovněž začala se stavbou moderních hlídkových lodí ve vlastních loděnicích.
Složení
Ponorky
- Třída Scorpène
- Tunku Abdul Rahman
- Tun Abdul Razak
Fregaty
- Třída Lekiu
- Lekiu (F30)
- Jebat (F29)
- Třída Kasturi
- Kasturi (F25)
- Lekir (F26)
Korvety
- Třída Laksamana
- Laksamana Hang Nadim (F134)
- Laksamana Tun Abdul Jamil (F135)
- Laksamana Muhammad Amin (F136)
- Laksamana Tun Pusmah (F137)
Raketové čluny
- Třída Perdana (4 ks)
- Třída Handalan (4 ks)
Hlídkové lodě
- Třída Kedah (6 ks)
- Třída Keris (4 ks) – Littoral Mission Ship
- Třída Jerong (6 ks) – dělové čluny
Minolovky
- Třída Mahamiru (4 ks)
Pomocné lodě
- Třída Sri Indera Sakti (2 ks) – podpůrné lodě
- Bunga Mas Lima (BM5)
Pomocné lodě
- Třída Gagah Samudera (2 ks)
Plánované akvizice
- Second Generation Patrol Vessel (5 ks) – fregaty
- Třída Ada (3 ks) – Littoral Mission Ship Batch 2
Odkazy
Reference
Literatura
- PEJČOCH, Ivo; NOVÁK, Zdeněk; HÁJEK, Tomáš. Válečné lodě 5 – Amerika, Austrálie, Asie od roku 1945. Praha: Naše vojsko, 1994. ISBN 80-206-0414-6. S. 389.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Malajsijské královské námořnictvo na Wikimedia Commons
- Oficiální web
Média použitá na této stránce
The KD Jebat frigate class vessel docked at the Porto Malai, Langkawi, Kedah, Malaysia. (RELEASED)
040719-N-4104L-015 South China Sea (July 19, 2004) - Royal Malaysian Navy corvette Laksamana Muhammad Amin comes alongside USS Fort McHenry (LSD 43) during the at-sea portion of the Malysia phase of exercise Cooperation Afloat Readiness and Training (CARAT). Laksamana Muhammad Amin and two other RMN ships, along with the Cooperation Afloat Readiness and Training (CARAT) Task Group, are conducting a variety of operational events during the underway phase of the exercise. CARAT is a regularly scheduled series of bilateral training exercises with several Southeast Asia nations designed to enhance the interoperability of the respective sea services. U.S. Navy photo by Chief Journalist Melinda Larson (RELEASED).
STRAIT OF MALACCA (Jan. 26, 2011) The Nimitz-class aircraft carrier USS Carl Vinson (CVN 70) leads the Royal Malaysian Navy frigate KD Lekir (FF 26) during a passing exercise. Carl Vinson and Carrier Air Wing 17 are underway on a deployment to the U.S. 7th Fleet area of responsibility. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class James R. Evans/Released)
Naval Ensign of Malaysia, based on Image:Flag of Malaysia.svg and an image at the World Flag Database.
(c) Geologue at the English Wikipedia, CC BY-SA 3.0
The Malaysian Frigate, KD Hang Tuah alongside Pulau Labuan. 15 September 2007.
Autor: Mak Hon Keong, Licence: CC BY-SA 3.0
Malaysia's first Scorpene-class diesel-electric submarine docked at its Naval base in Port Klang on the outskirts of Kuala Lumpur on September 3, 2009.
STRAIT OF MALACCA (Jan. 26, 2011) The Royal Malaysian Navy corvette KD Kelantan (175) is underway in the Strait of Malacca. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Nicolas Lopez/Released)