Malstróm

Moře v oblasti Malstrómu
Zobrazení Malstrómu na Cartě marině (1539) podle Olaua Magna

Malstróm je silný mořský proud (vír) v Norském moři. Nachází se mezi Lofotskými ostrovy Moskenesøy a Værøy; také je nazýván Moskenstraumen. Slovo malstróm zobecnělo a v evropských kulturních dějinách dalo jméno celému druhu vírů.

Charakteristika

Vzniká díky specifickým vlastnostem přílivu a odlivu a zvláštní topografii mořského dna. Na rozdíl od ostatních vírů nevzniká v průlivu a v zátoce, ale v otevřeném moři. Má průměr 40 až 50 metrů a může ohrozit malé rybářské lodě, které na přelomu středověku a novověku vyplouvaly na moře. Vír přitahuje malá mořská zvířata, za kterými se stahují tresky, které se jimi živí, za nimi zas k malstromu připlouvají rybářské lodě.[1]

Literatura

Byl jmenován již v Eddě a stával se pořád motivem pro malíře a básníky od Edgara Allana Poea až po moderní autory komiksů.

Jules Verne ve Dvaceti tisících mílích pod mořem o malstrómu napsal:

"Malstróm! Malstróm!" vykřikl Kanaďan.

Malstróm! Mohlo do našich uší zaznít ve strašnější situaci strašnější slovo? Nacházeli jsme se tedy v oněch nebezpečných vodách při norských březích? Bude Nautilus stržen do oné propasti právě ve chvíli, kdy se člun od něho oddělí? Je známo, že za přílivu proudí voda mezi Faerskými ostrovy a Lofotami pod nesmírným tlakem velmi prudce. Tvoří tam obrovský vír, z něhož se žádná loď nedostane. Ze všech stran obzoru se tam ženou obrovské vlny: Vytvářejí onu vířnou propast, správně nazývanou "pupkem oceánu", jejíž přitažlivá síla se projevuje v okruhu patnácti kilometrů. A tam mířil také Nautilus, vedený v ta místa svým kapitánem snad bezděčně, snad úmyslně. Opisoval spirálu, jejíž průměr se stále zmenšoval. A s lodí byl závratnou rychlostí unášen i člun zavěšený stále při jejím boku. Pocítil jsem bolestnou závrať, kterou způsobuje příliš dlouhé otáčení. Zmocnila se nás hrůza, vrcholný děs, při němž nám přestala obíhat krev v těle a zastavila se nervová činnost. Pokryl nás ledový pot jako při smrtelném zápase! A jaký to rachot kolem našeho křehkého člunu! Jaké sténání, nesené ozvěnou do vzdálenosti mnoha kilometrů! Jaký to rachot vod, tříštěných o skaliska, na nichž se rozbíjejí i nejtvrdší hmoty a na nichž se kmeny tříští podle norského výrazu v "kožešinovou plst"!

— Jules Verne

Knihy inspirované malstrómem

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maelstrom na polské Wikipedii.

  1. TOM, Kopel. Ebb and Flow: Tides and Life on Our Once and Future Planet. Toronto ; Tonawanda, NY: Dundurn Group, 2007. Dostupné online. ISBN 0312362315. S. 76 až 79. 

Média použitá na této stránce

Moskstraumen.jpg
Autor: Hopfenpflücker, Licence: CC-BY-SA-3.0
På Lofoturend:Væröy,Mosken og Moskenesöya
Maelstrom, Carta Marina.png
Autor: No machine-readable author provided. Grillo assumed (based on copyright claims)., Licence: CC-BY-SA-3.0
Cropped version of Image:Carta Marina.jpeg. Created by en:User:Berig