Mamlúcké dobytí Levanty

Mamlúcké dobytí Levanty
konflikt: Války křižáckých států
Ruad, fakticky poslední křižácká pevnost ve Svaté zemi
Ruad, fakticky poslední křižácká pevnost ve Svaté zemi

Trvání12721302
MístoLevanta (Outremer), Blízký východ
Výsledekvítězství mamlúků
Změny územíMamlúci obsazují poslední křižácké državy, zánik Jeruzalémského království
Strany
Mamlúcký sultanátMamlúcký sultanát Mamlúcký sultanát


podpora spojence:
Zlatá hordaZlatá horda Zlatá horda Mongolské říše[pozn. 1]



asasíni syrští asasíni
(do roku 1273)[pozn. 2]

spojenci:
ÍlchanátÍlchanát Ílchanát Mongolské říše

Velitelé
  • mamlúci s vazaly:
  • Mamlúcký sultanát Bajbars
  • Mamlúcký sultanát Ísa íbn Muhanna
  • Mamlúcký sultanát Kalavun
  • Mamlúcký sultanát Kálil
  • Mamlúcký sultanát Ladžin
  • Mamlúcký sultanát Sajf al-Dín Salar
  • Mamlúcký sultanát an-Násir Muhammad
  • Ajjúbovský sultanát Al-Muzaffar II.
  • Ajjúbovský sultanát Al-Muzaffar III.
  • Mamlúcký sultanát Bajbars Al-Mansúri
  • Mamlúcký sultanát Sajf al-Dín Bilban
  • Mongolové s vazaly:
  • Ílchanát Abaka Chán
  • Ílchanát Samagar
  • Ílchanát Möngke Temür
  • Ílchanát Tuwadan †
  • Ílchanát Gazan
  • Lev II. Arménský
  • Gruzínské království Demetrius II.
  • Rúmský sultanát al-Dín Perváne
Síla
2. bitva u Homsu (1281):
Mamlúcký sultanát 30 000
obléhání Akkonu (1291):
Mamlúcký sultanát neznámý počet
3. bitva u Homsu (1299):
Mamlúcký sultanát 10 000–30 000
obléhání Ruadu (1302):
Mamlúcký sultanát neznámý počet
2. bitva u Homsu (1281):
Ílchanát 40 000–50 000
obléhání Akkonu (1291):
Jeruzalémské království 15 000 v Akkonu
Kyperské království 700 z Kypru
3. bitva u Homsu (1299):
Ílchanát 7 000–10 000
obléhání Ruadu (1302):
Řád templářů 1 020

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mamlúcké dobývání Levanty bylo tři desetiletí trvající období konfliktu muslimů (mamlúků) s křesťany (evropskými křižáky) a jejich mongolskými spojenci, který skončil zánikem křižáckých států v Zámoří (Outremeru). Nastalo po poslední velké (v pořadí deváté) křížové výpravě, kdy se situace křižáků v Zámoří začala výrazněji zhoršovat. Příčinou byla klesající podpora evropských mocností a slábnoucí zájem o křižácké hnutí za udržení Svaté země, kdy se pozornost předních evropských panovníků zaměstnávala jinde. Ve stejné době probíhá povstání na Sicílii zvané Sicilské nešpory nebo aragonská křížová výprava, tamním poměrům příliš neprospívala ani lokální občanská válka.

Hlavní oporou slabého království se stávají organizované rytířské řády templářů a johanitů. Významným spojencem křesťanů v Zámoří zůstávají nadále Mongolové, s kterými se ovšem nepodaří dojednat společnou kooperaci ke zlomení mamlúcké převahy a později pod vedením chána Gazana přestupují na islám. Ztrátou opevněného hlavního města Akkonu (Akry) mizí poslední naděje Evropanů na udržení zámořského panství. Křižácké státy v Levantě zanikly koncem 13. století.

Poslední bitvy

Předchozí události

Roku 1268 byla mamlúky dobyta a zničena Antiochie,[1] v roce 1271 se Bajbars zmocnil křižáckého hradu Krak des Chevaliers a od té doby postupně likvidoval poslední zbytky křižáckých držav. Následovala devátá křížová výprava (12711272), která byla poslední výpravou do Svaté země.

Konec křížových výprav

Porážka Mongolů mamlúky v bitvě u Homsu, 1281

V roce 1281 se jeruzalémský místodržící Roger ze San Severina odmítne spojit s chánem Abakou, neboť preferoval raději spojenectví s mamlúckým sultánem Kalavunem. V bitvě u Homsu jsou Mongolové mamlúky poraženi a Roger poté osobně poblahopřál Kalavunovi k vítězství.

Obléhání Akkonu, Dominique Papety

Roku 1289 byl sultánem Kalavunem dobyt a vypleněn Tripolis a 18. května 1291 padl po obléhání Akkon (Acre) s posledními zbytky křižáckých držav. Křesťané, kterým se nepodařilo uniknout, byli vyvražděni či prodáni do otroctví. Dobytí Akkonu (Akry) bylo posledním zásadním vojenských střetem v dějinách křížových výprav mezi evropskými křižáky a muslimy. Ztráta této pevnosti představovala konec nadvlády křesťanů ve Svaté zemi a zánik Jeruzalémského království s hlavním městem Akkon.

Přístavní města, která byla opevněná mnohdy díky finanční podpoře evropských panovníků, byla zbořena a nová centra se později stavěla dál od moře, aby nemohla sloužit jako základna pro další křesťanskou ofenzívu. Po pádu Akkonu křižácké državy přetrvaly pouze na Kypru a v Řecku. V prosinci roku 1300 (poslední) templářský velmistr Jakub z Molay a velmistr johanitů Guillaume de Villaret vedou neúspěšnou expediční výpravu na znovudobytí přístavní Tortosy, jejich vojsko čítá pouhých 600 mužů, z toho jen 150 templářů, přitom se spoléhají na pomoc Mongolů. Tortosa padla do jejich rukou, ale bez mongoslských spojenců nebyl další postup myslitelný. Čekání na Mongoly způsobilo, že mezitím poslední přímořská pevnost na ostrově Ruad, která byla ve vlastnictví templářů, padla roku 1302.

Znamená to definitivní konec éry křížových výprav do Svaté země. V dalších letech se již nikomu nepodaří zrealizovat tak nákladný a náročný podnik, jakým byla křížová výprava do Zámoří, navíc se Palestina a Jeruzalém ukázaly jako těžko hájitelné území. Většina výprav byla neúspěšná nebo přinesla jen minimální efekt. Vyloučen nemůže být ani ekonomický faktor, neboť půda ubývajícího území byla již zcela rozebrána mezi bohatou šlechtu, rytířské řády a italské námořní republiky, novým účastníkům kruciát přestalo být lákavým. V roce 1312 je Řád templářů pro ztrátu svého původního poslání jako nepotřebný zrušen bulou Vox in excelso papežem Klementem V., zatím co konkurenční johanité se roku 1309 usídlují na byzantském Rhodu. V dalších staletích jsou evropské státy nuceny čelit nové osmanské expanzi.

Galerie

Poznámky

  1. Mimo Levantu probíhá v Mongolské řiši občanská válka mezi Ílchanátem a Zlatou hordou o nadvládu nad územím Gruzie a Ázerbájdžánu. Roku 1261 proto chán Zlaté hordy Berke uzavřel spojenectví s mamlúckým sultánem Bajbarsem proti společnému nepříteli Ílchanátu, jež naopak spatřoval své spojence v Evropanech.
  2. V Sýrii se asasíni (nizárijští ismá'ílíté) udrželi až do roku 1273, kdy byla všechna jejich města dobyta mamlúckým sultánem Bajbarsem, ale na rozdíl od Mongolů nechal asasíny žít pod svou vládou jako poddané, které pak využil jako výpomoc proti zbytkům křesťanských království ve Svaté zemi.

Reference

  1. KOLÁČEK, Luboš. Křížové výpravy. History revue. Duben 2008, čís. 7, s. 55. ISSN 1803-0440. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Golden Horde flag 1339.svg
Autor: Vorziblix, Licence: CC0
The flag of the Golden Horde, as shown in Angelino Dulcert's 1339 map. A similar flag appears in the later Catalan Atlas (1375), providing corroboration.

See also Early Mongol Flags at crwflags.com:

One of the charges is a crescent and the other looks like a simplified form of the tamga from the flag of Idel Ural. On different copies of the flag, the crescent has different size; it is often smaller than shown here, sometimes even reduced into a simple oblique stroke and conjoined with the other charge into a si[n]gle symmetrical object; the other charge also sometimes lacks the oblique part [2, 3]. It was obviously difficult to draw the charges always the same way. The cities with this flag which are easy to identify are [2, 7, 8]: Sarai, the capital (spelled Sarra) - there is also a depiction of the ruler, "Jani Beg Lord of Sarai" ("Jambech senyor de Sarra"); Tana, present-day Azov, Russia; and Urgench, Uzbekistan (spelled Organci, with a cedilla under the c; nowadays ruined). This flag is a variant of the flag of "Emperor of Sarai" ("Emperador de Sara") from "Libro del conoscimiento de los reinos" [7] and might be the one that had really existed, considering the similarity of its charges with those from the flag of Idel Ural.
[2] Enciclopedia universal ilustrada, vol. XXI, Espan~a Madrid: Espasa-Calpe S.A., 1968
[3] Istorija otkric'a i istraz<ivanja, vol. I: Poc<etak istraz<ivanja; Mladinska knjiga, Ljubljana, 1979; Original title: A History of Discovery and Exploration, vol. I: The Search Begins;(C) 1973 Aldus Books Limited, London
[7] Libro del Conoscimiento. Viajes medievales, vol. I Madrid: Fundacio'n Jose' Antonio de Castro, 2005 ISBN 84-96452-11-5 (complete edition) ISBN 84-96452-12-3 (vol. I) [e9s50]
[8] A[p]pendices. (Ibid.)
Tomislav Todorovic, 21 April 2007
Flag of the State of the Teutonic Order.svg
Flag of the State of the Teutonic Order
Flag of the Seljuks.svg
Flag of Great Seljuk Empire (1037-1157)
Red St George's Cross.svg
Red_St_George's_Cross
Used by Archbishopric-Electorate of Trier 898–1794 (Erzbistum Trier)
Vexillum Anglorum.svg
Autor: Ec.Domnowall, Licence: CC BY 3.0
Drapeau des croisés anglais
Westminster Knight.jpg
A kneeling knight with his horse before setting off on the crusades. His servant leaning over the turret with his masters helmet.From the Westminster Psalter, BL Royal MS 2 A xxii f. 220
Flag of the Kingdom of Georgia.svg
Autor: Ec.Domnowall, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag according to Angelino Dulcert (1339) and Pizzigano's (1367) maps
SiegeOfAcre1291.jpg
The Hospitalier Master Mathieu de Clermont defending the walls in 1291.
Banner of the Principality of Antioch.png
Autor: Dragovit, Licence: CC BY-SA 4.0
Heraldic Banner of the Principality of Antioch under the Poitiers-Antioch dynasty
Flag of Nizari Ismaili state (1162-1256).svg
Autor: ZxxZxxZ, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of Nizari Ismaili state (1162-1256)
Vexillum Regni Hierosolymae.svg
Autor: Ec.Domnowall, Licence: CC BY 3.0
Drapeau du Royaume de Jérusalem
Wg feuchtwangen.gif
Autor: Ronald Preuss, Licence: CC BY-SA 2.5
Teutonic Order - Coat of Arms of the Grandmaster Konrad und Siegfried von Feuchtwangen
Mameluke Flag.svg

Mameluke Flag over Cairo according to the Catalan Atlas c. 1375 created by James Dahl. The golden banner is supposedly identical to the Ayyubid banner.

Warning WARNING: This image is somewhat speculative. It is drawn after the Catalan Atlas, a primary source of the late 14th century. This means that the flag is indeed attested in a (Western) source dated to the Mamluk period, but it does not follow that this flag was indeed in use, let alone that it is "the" Mamluk flag.
1301FrancoMongolOffensiveLevant.jpg
Autor: PHGCOM, Licence: CC BY-SA 3.0
1301 Franco-Mongol Offensive in the Levant
Coat of Arms of the House of Lusignan (Kings of Cyprus).svg
Autor: James2813, all elements drawn by Sodacan and Heralder, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of the city of Lusignan and the kingdom of Cyprus.
Drapeau héthoumide.png
Autor: Combrian, Licence: CC0
Drapeau de la dynastie arménienne des Héthoumides. Version originelle sans couronne (celles dans les sources iconographiques médiévales. Voir Source).
Flag of the Order of Saint Lazarus.svg
The Flag of the Order of Saint Lazarus
Coat of Arms of the House of Lusignan (Kings of Cyprus and Jerusalem).svg
Autor:
This vector image includes elements that have been taken or adapted from this file:
Coat of Arms of the House of Lusignan (Kings of Cyprus).svg., Licence: CC BY-SA 4.0
Quarterly Jerusalem and Lusignan.
1300 Franco Mongol Offensive in the Levant.jpg
Autor: PHGCOM, Licence: CC BY-SA 3.0
1300 Franco Mongol Offensive in the Levant
Flag of the Ilkhanate.svg
Purported flag of the w:en:Ilkhanate.
WARNING: This image is highly speculative. The main source pointing to this design is the Catalan Atlas, which as a historical primary source cannot be considered a reliable reference. This image should not be added to articles about the Ilkhanate. If it is added anyway, then its speculative nature must be a clearly indicated. Note that fotw is based on user contributions like Wikipedia, and hence not authoritative either.
Cours de la forteresse d'Arouad.jpg
Autor: Michel Benoist, Licence: CC BY 2.5
La forteresse ottomane de l'île d'Arouad (Syrie), A servi un temps de prison pendant le mandat Français en 1920.
Flag of Cyprus (1350) as reported by the Book of All Kingdoms.svg
Autor: Dekodrak, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of the Kingdom of Cyprus. Reported in 1350 by the "Book of All Kingdoms".
Naval and land fortifications flag of the Republic of Venice (XIV century).svg
Autor: Ddurbmonnejg, Licence: CC BY-SA 4.0
Naval and land fortifications flag of the Republic of Venice (XIV century)
Coat of arms of the Armenian Kingdom of Cilicia.svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of the Armenian Kingdom of Cilicia during the reign of Hethumid dynasty
Bandeira Templária.svg
Autor: Rkcora, Licence: CC BY-SA 4.0
Battle Standard (gonfalon) used by the Templars in battle.
Flag of Genoa.svg
Flag of Genoa
Flag of Ayyubid Dynasty.svg

Flag of Ayyubid. The Ayyubid dynasty is often represented by the colour yellow.

"The Ayyubids and Mamluks, who succeeded the Fatimids in Egypt and Syria, retained the association of yellow with the ruler." Jane Hathaway, A Tale of Two Factions: Myth, Memory, and Identity in Ottoman Egypt and Yemen, p. 97.
Abbasid banner.svg
Flag which can be used to represent the Abbasid Caliphate. Note that the concept of rectangular national flags did not exist during Abbasid times, but black was the dynastic color of the Abbasids (just as green was the dynastic color of the Fatimids, etc.), and the "black banner" of the Abbasids is famous in Islamic history.
1281BattleOfHoms.JPG
1281 Battle of Homs