Mandava (Středočeská pahorkatina)

Mandava
Památník a rozhledna na vrchu Mandava
Památník a rozhledna na vrchu Mandava
Vrchol480 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříStředočeská pahorkatina / Benešovská pahorkatina / Dobříšská pahorkatina / Strančická pahorkatina / Sulická pahorkatina
Souřadnice
Mandava
Mandava
PovodíVltava, Sázava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mandava (místo je též známo pod názvem Na Křížkách) je ploché návrší s vrcholem o nadmořské výšce 480 metrů, které se nachází nedaleko obce Sulice, ve vzdálenosti 6 km jihovýchodně od Jesenice a 9 km jižně od hranic Prahy. Přes návrší prochází bývalá státní silnice Praha–Benešov–Tábor–České Budějovice, dnes silnice II/603.

Na paměť husitského shromáždění lidu, které proběhlo 30. září 1419, zde byl v roce 1931 vybudován památník s rozhlednou podle návrhu architekta Jansty. Rozhlednu dnes převyšují okolní stromy, avšak z návrší lze za dobré viditelnosti spatřit Říp, Brdy, kopce Středočeské pahorkatiny, České středohoří, Krkonoše a Lužické hory.

Shromáždění na Křížkách

30. září roku 1419 se na tomto vrchu odehrálo početné shromáždění přívrženců Husova učení z Prahy, Plzně i dalších míst, na kterém mimo jiné kázal i husitský kněz Václav Koranda starší. Tomuto shromáždění je věnován jeden z obrazů Muchovy Slovanské epopeje pod názvem Schůzka na Křížkách

A protoz, najmilejsi! zadamy a prosime was pro pana boha a wase spasenie, aby s nami se wsemi w sobotu na den S. Jeronyma jednostajne rano se sesli a sebrali u Krizkow na ulehlech na Benesowske silnici na te hore za Ladwym ku Praze jeduc...[1]

Ačkoli shromáždění bylo svoláno na svátek svatého Jeronýma 30. září, deska umístěná na pravém křídle památníku z nejasných důvodů datuje shromáždění ke 29. září 1419:

HUSITSKÉMU LIDU,
KTERÝ V TĚCHTO MÍSTECH DNE 29.ZÁŘÍ 1419.
PO PRVÉ SI UVĚDOMIL,
ŽE MILOVATI A DRŽETI PRAVDU ZNAMENÁ
BRÁNITI JÍ VŽDY A PROTI VŠEM.

Text desky umístěné na levém křídle:

PAMÁTNÍK
POSTAVEN BYL PÉČÍ
OKRESNÍHO OSVĚTOVÉHO SBORU
V JÍLOVÉM
L.P. 1931.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Mandava.jpg
Autor: Tomas62, Licence: CC BY-SA 3.0
Mandava