Manfredonia

Manfredonia
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška5 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátItálieItálie Itálie
RegionApulie
ProvincieFoggia
Manfredonia
Manfredonia
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha356,93 km²
Počet obyvatel54 312 (2021)
Hustota zalidnění152,2 obyv./km²
Správa
Telefonní předvolba0884
PSČ71043
Označení vozidelFG
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Manfredonia je italské město v regionu Apulie. Leží na poloostrově Gargano, součástí jeho katastru je Národní park Gargano. Je sídlem arcibiskupa společné arcidiecéze Manfredonia-Vieste-San Giovanni in Rotondo.

Hrad
Catedrála

Sousední obce

Monte Sant'Angelo, San Giovanni Rotondo, San Marco in Lamis, Zapponeta, Cerignola, Foggia.

Vývoj počtu obyvatel

Zdroj: [1]

Historie

Starověké Siponto (jižní část Manfredonie) bylo připisováno Diomedovi, hrdinovi trojské války. Ve skutečnosti je pravděpodobně založili Daunové, přistěhovalci z Ilýrie. Dochovalo se na 2000 náhrobních stél ze 7.-6. století př. n. l. s tesanými scénami i nápisy. Během druhé punské války dobyli Siponto Římané.

Zemětřesení v roce 1223 proměnilo krajinu v močál a následovala malárie. Proto Manfred, syn štaufského císaře Fridricha II., v roce 1256 položil základní kámen nového města o tři kilometry severněji a dal sídlu své jméno. Manfred se dostavby hradu nedožil, protože padl v bitvě u Beneventa proti Karlu z Anjou. Anjouvoci hrad dokončili a město přejmenovali na Sypontum Novellum (Nuova Siponto), ale nový název se nevžil. V roce 1528 Manfredonia odolala útoku francouzského vojska krále Františka I. pod vedením maršála Lautreca.

Když Manfredonii v roce 1620 dobyli a vyplenili osmanští Turci, zapálili město a srovnali se zemí vše kromě hradu a městských hradeb. Teprve na počátku 19. století došlo k pomalé dostavbě, ke stavbě přístavu a k rozvoji námořního obchodu s Jadranem.

Po vstupu Itálie do války v červnu 1940 fašisté zřídili v Manfredonii koncentrační tábor v prázdných zděných jatkách nedaleko nádraží. Od roku 1940 do roku 1943 táborem prošlo celkem 519 osob, v průměru 170 denně. Většinou to byli političtí odpůrci režimu, kteří si již odpykali několik let ve vězení, příslušníci slovanských menšin z italských pohraničních provincií a Jugoslávci z oblastí okupovaných Itálií. Nešlo o tábor vyhlazovací, zrušen byl v září 1943.

Památky

  • Hrad Karla z Anjou
  • Katedrála sv. Vavřince ze Siponta (San Lorenzo Maiorano) – zasvěcená patronovi města, postavena v letech 1270–1274, roku 1620 pobořena Turky a na starých základech znovu postavena kolem roku 1700.
  • Kostel San Domenico
  • Bazilika Santa Maria di Siponto – původní raně křesťanská stavba ze 6. století byla pobořena zemětřesením z roku 991, dostavěna roku 1023, od toho roku sloužila jako katedrála
  • Opatství San Leonardo di Siponto (Abbazia di San Leonardo in Lama Volara) – komplex románských staveb založili benediktini v 1. třetině 12. století, později sloužilo augustiniánům kanovníkům

Rodáci

Odkazy

Reference

  1. Popolazione Manfredonia 1861-2012, comuni-italiani.it (italsky)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
Cattedrale di Manfredonia.jpg
La Bellissima facciata della Cattedrale di Manfredonia, rifatta negli anni '60 per volontà del vescovo Andrea Cesarano. Opera dello Scultore Aronne Del Vecchio. Foto di Marcello Castigliego
Manfredonia, vista panoramica-stefano iaconeto.jpg
Autor: Steff60, Licence: CC BY-SA 3.0
Manfredonia, panoramic view - S. Iaconeto