Manon Lescaut (Puccini)

Manon Lescaut
pohlednice z roku 1893 vydaná k upomínce premiéry opery
pohlednice z roku 1893 vydaná k upomínce premiéry opery
Základní informace
Žánrdramma lirico
SkladatelGiacomo Puccini
LibretistaLuigi Illica, Domenico Oliva, Giuseppe Giacosa, Ruggero Leoncavallo, Marco Praga, Giacomo Puccini, Giulio Ricordi
Počet dějství4
Originální jazykitalština
Literární předlohaAntoine François Prévost: Manon Lescaut
Datum vzniku1890-92
Premiéra1. února 1893, Turín, Teatro Regio
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Manon Lescaut je název opery Giacoma Pucciniho z roku 1893. Autory libreta jsou Luigi Illica a Domenico Oliva na motivy novely Abbé Prévosta.

Hlavní postavy

Obsah

Manon Lescaut je opera o čtyřech dějstvích. Její děj se odehrává v druhé polovině 18. století ve Francii.

První dějství

Dívka Manon se seznamuje s mladým rytířem Des Grieux. Rozhodne se utéct s rytířem z rodného Amiens do Paříže, protože by ji jinak čekal pobyt v klášteře.

Druhé dějství

Manon rytíře opustí, když mu dojdou peníze, a žije rozmařilý život s bohatým pokladníkem Gérontem. Když se ale objeví znovu Des Grieux, neodolá mu. Jsou přistiženi Gérontem, který přivolává stráž a nechává Manon zatknout za krádež šperků, které jí předtím daroval.

Třetí dějství

Během nalodění odsouzenkyň na loď, na které mají být deportovány do Ameriky se Des Grieux marně snaží přesvědčit kapitána lodi, aby Manon propustil. Nakonec je mu pouze povoleno, že může Manon doprovázet do vyhnanství.

Čtvrté dějství

Po přistání v Americe se milencům podaří uniknout z vězení. Manon ale dlouhé strádání deportace, vězení a útěku nevydrží a umírá vyčerpáním.

Literatura

  • HOSTOMSKÁ, Anna a kol. Opera – Průvodce operní tvorbou. 11. vyd. Praha: NS Svoboda, 2018. 1466 s. ISBN 978-80-205-0637-5. S. 290–291. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Locandina Manon Lescaut.jpg
Cartolina tratta dalla locandina stampata da Ricordi in occasione della prima assoluta di Manon Lescaut di Giacomo Puccini, il 1° febbraio 1893.