Maršovický vrch (Ralská pahorkatina)

Maršovický vrch
Hrad Jestřebí a Maršovický vrch od Puchavce
Hrad Jestřebí a Maršovický vrch od Puchavce

Vrchol499 m n. m.
Prominence175 m ↓
Izolace8,5 km → Vlhošť
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříRalská pahorkatina / Dokeská pahorkatina / Polomené hory / Housecká vrchovina / Maršovická část[1]
Souřadnice
Maršovický vrch
Maršovický vrch
Horninavulkanity, pískovec, břidlice
PovodíRobečský potok, Bobří potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maršovický vrch (cca 499, dříve 515 m n. m.[2][3][4]) je v okrese Česká Lípa Libereckého kraje. Leží asi 1 km vsv. od obce Chlum na katastrálním území sídel Chlum, Maršovice, Újezd a Jestřebí. Vrchol zabírá rozsáhlý znělcový lom.

Znělcový lom na Maršovickém vrchu

Tektonická prehistorie

Sopečné těleso (fonolit) Maršovického vrchu bylo silně tektonicky narušeno (ve směru kolmém na linii hřbetu) z velké části až v období po utuhnutí fonolitu, pravděpodobně v období svrchního miocénu. Jde o výjimečný případ makroskopicky pozorovatelného tektonického porušení terciérních vulkanitů umožňující lepší datování alpinských tektonických pohybů v Českém masivu a o jediný prokazatelný případ transgresní zóny mladoalpinského stáří v centrální části Českého masivu.[5]

Geomorfologické zařazení

Vrch náleží do celku Ralská pahorkatina, podcelku Dokeská pahorkatina, okrsku Polomené hory, podokrsku Housecká vrchovina a Maršovické části. Do této části patří též západně ležící vrchy Strážný vrch (468 m n. m.) a Suchý vrch (428 m n. m.) (spolu s Maršovickým vrchem tvoří těsné trojvrší na západo-východní linii), celá rozsáhlá členitá plošina ve východním okolí (rozeklaná pískovcovými roklemi – v jedné z nich např. Braniborská jeskyně), vrch Šedina (473 m n. m.) a dvojvrší Skalka (382 m n. m.).[1]

Lehké opevnění

Na Maršovickém vrchu začíná linie lehkého opevnění, která se opírá o svahy kopce, přetíná silnici I/38 a končí na úpatí Dědka. Ve stavebním úseku Q2 Jestřebí (součást Liběchovské příčky) bylo celkem 23 objektů stavebně dokončeno v srpnu a v září 1938, avšak vystrojeny a vyzbrojeny již nebyly.[6] Tři z objektů (v evidenci ŘOP označené čísly 36, 231 a 233) se nacházely v dobývacím prostoru lomu a v důsledku těžby již beze stopy zanikly.

Přístup

Nejblíže je možno dojet automobilem do Chlumu či Maršovic, poté pokračovat pěšky po lesních cestách výše. Cesta na vrchol je nebezpečná a vstup do kamenolomu oficiálně zakázán. Severovýchodním úbočí prochází červená turistická značka z Doks do Jestřebí křižovaná o kus dál zelenou.[3]

Odkazy

Reference

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. Analýzy výškopisu [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-05-29]. Je nutné využít nástroj Vlastnosti reliéfu. Dostupné online. 
  3. a b Turistické mapy na Mapy.cz [online]. Seznam.cz, a.s. [cit. 2021-05-29]. Dostupné online. 
  4. Vojenská topogrfická mapa 1:1000, m. l. M-33-54-A-a-4 [online]. Ústřední správa geodesie a kartografie, 1959 [cit. 2021-05-29]. Dostupné online. 
  5. ADAMOVIČ, Jiří. Maršovický vrch [online]. Česká geologická služba, 1994-10-27, rev. 2005-04-18 [cit. 2013-05-01]. Dostupné online. 
  6. http://dbase.ropiky.net/dbase.php?usek=1075697667 Archivováno 3. 2. 2014 na Wayback Machine. úsek Q2 Jestřebí v Databázi lehkých objektů na ropiky.net

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Lom znělce na Maršovickém vrchu.jpg
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Lom znělce na Maršovickém vrchu
Hrad Jestřebí a Maršovický vrch.jpg
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Hrad Jestřebí a Maršovický vrch od Puchavce