Marťan (Stanisław Lem)

Marťan
AutorStanisław Lem
Původní názevCzłowiek z Marsa
PřekladatelPavel Weigel
Obálku navrhlMichaela Kukovičová
ZeměPolsko
Jazykpolština
Žánrsci-fi novela
VydavatelNowy Świat Przygód
Datum vydání1946 [1]
Český vydavatelAkropolis
Česky vydáno2005
Typ médiatištěná, brožovaná
Počet stran144
ISBN80-86903-11-7
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Novela Marťan (polsky Człowiek z Marsa) polského klasika vědeckofantastické literatury Stanisława Lema vyšla poprvé v časopise „Nowy Świat Przygód” v roce 1946.[1]

V této prvotině rozvádí mnohokrát zpracované téma přistání mimozemského návštěvníka z Marsu (inspirován románem Herberta George Wellse Válka světů). Vzhledem k tomu, že jde o jeden z prvních literárních pokusů autora, nelze mít vysoké nároky a očekávat spletitý příběh. Nicméně již v tomto literárním výtvoru se začínají profilovat typické rysy pozdější Lemovy tvorby – absolutní odlišnost mimozemské technologie a nemožnost vzájemné komunikace.

Novela Marťan může být pojata jako zajímavá sonda do počátků literární tvorby spisovatele, jenž v žánru sci-fi dosáhl světového věhlasu a zařadil se po bok dalších velikánů, jako byli Isaac Asimov, Arthur Charles Clarke, Robert A. Heinlein, aj.

Česky útlou brožuru vydalo nakladatelství Akropolis v roce 2005.[2]

Námět

V 5 kapitolách autor líčí havárii kosmického plavidla z Marsu na Zemi. K vyšetřování na americké vojenské základně se omylem připlete novinář. Vědecký tým chce získat nové fyzikální poznatky, ale v případě ohrožení je ochoten tvora zničit. Návštěvník z Marsu je zpočátku apatický, ale časem se začíná projevovat…

Postavy

  • Burke – řidič a pomocník.
  • Fink – inženýr, konstruktér.
  • Frazer
  • Gedevani – odborník na atomovou fyziku.
  • Lindsay – inženýr, elektrotechnik.
  • McMoore – bývalý novinář, hlavní postava.
  • Thomas Kennedy – doktor.
  • Widdletton – profesor, vedoucí výzkumného týmu.

Děj

Kaňon Valles Marineris na Marsu.

Bývalý reportér listu Chicago World se nedopatřením dostane na americkou vojenskou základnu, kde probíhá přísně utajený výzkum vesmírného tělesa z Marsu. Stává se členem vědeckého týmu, jehož úkolem je navázat spojení s kosmickým návštěvníkem a vytěžit maximum možných vědeckých poznatků využitelných pro nové technologie. Jde o kovový organismus ve tvaru černého kužele s několika dlouhými tenkými chapadly, který vědci pojmenovali Areanthropos, s rosolovitou organickou hmotou. Vydává nebezpečné záření. Jeví se netečným, ale poté, co se aklimatizuje, se pokusí o útěk. Vědci jej paralyzují za pomoci plynu. Rozeberou některé struktury a přijdou na to, která část emituje lidskému zdraví škodlivé záření. Teď je zdánlivě neškodný. Na řadě je pokus o vzájemnou komunikaci. Po sérii nezdařených pokusů napadne profesora Widdlettona naskenovat mozkové vlny McMoora, zatímco si bude prohlížet fotografie Marsu, Země a blízkého okolí základny a rentgenovým paprskem je vysílat na Marťana. Zabere to.

Další den pokusy pokračují. Kužel se osvobodí ze sevření a dotkne se chapadly každého z poblíž stojících vědců. Ti upadnou do zvláštního stavu letargie. Poté, co se proberou si uvědomí, že viděli scenérie z Marsu. Nebyl to sen ani halucinace, ale vjem, které jim Areanthropos vyslal do mozků. Profesor Widdletton byl vystaven nejsilnějším vjemům a rozhodne, že Areanthropos musí být zničen. Celé výzkumné středisko bylo pro jistotu předem podminováno. Po exkurzi pater se zjistí, že chybí inženýr Fink. Je nalezen, jak s něčím pomáhá Areanthropovi. Ale jeho obličej je prázdný, není v něm již ani náznak lidské emoce. Vědci vyklidí areál a profesor Widdletton zmáčkne detonátor. Po uhašení požáru jdou obhlédnout trosky, zdá se, že návštěva z Marsu je minulostí.

Odkazy

Reference

  1. a b NEFF, Ondřej; OLŠA, Jaroslav. Encyklopedie literatury science fiction. Praha: AFSF, 1995. ISBN 80-85390-33-7. Kapitola Stanisław Lem, s. 297–300. 
  2. LEM, Stanisław. Marťan. [s.l.]: Akropolis, 2003. ISBN 80-86903-11-7. Kapitola tiráž, s. 144. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mars Valles Marineris.jpeg
Global mosaic of 102 Viking 1 Orbiter images of Mars taken on orbit 1,334, 22 February 1980. The images are projected into point perspective, representing what a viewer would see from a spacecraft at an altitude of 2,500 km. At center is Valles Marineris, over 3000 km long and up to 8 km deep. Note the channels running up (north) from the central and eastern portions of Valles Marineris to the area at upper right, Chryse Planitia. At left are the three Tharsis Montes and to the south is ancient, heavily impacted terrain. (Viking 1 Orbiter, MG07S078-334SP)
Some of the features in this mosaic are annotated in Wikimedia Commons.
Stanisław Lem.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0