Maramureš (region)
Maramureš Maramureș | |
---|---|
Geografie | |
Souřadnice | 47°57′ s. š., 23°39′ v. d. |
Správa regionu | |
Stát | Rumunsko |
Vznik | 1320 |
Zánik | 1402 |
Oficiální web | www |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Maramureš (rumunsky Maramureș; ukrajinsky Мармарощина, Marmaroshchyna; maďarsky Máramaros) je geografický, historický a kulturní region, který leží v severním Rumunsku a na západě Ukrajiny. Nachází se v severovýchodních Karpatech, podél části povodí horního toku řeky Tisy. Zahrnuje Maramurešskou nížinu a okolní karpatská pohoří.
Alternativně se termín Maramureș používá také pro rumunskou župu Maramureș, jejíž součástí je jižní část historického regionu.
Pojmenování v jiných jazycích
Alternativní názvy regionu Maramureš jsou:
- ukrajinsky Мармарощина, Marmaroshchyna
- rusínsky Мараморош, Maramoroš
- rusky Мармарош, Marmarosh
- maďarsky Máramaros
- německy Maramuresch anebo Marmarosch
- latinsky Marmatia
- v jidiš מאַרמאַראָש
Geografie
Maramureš je údolí ohraničené pohořími Oaș, Gutâi, Țibleș a Rodnei (severní část Vnitřních Východních Karpat) na západě a jihu, pohořím Maramureš a centrální částí Vnějších Východních Karpat na východě a severu. Údolí je odvodňováno úzkým otvorem, Chustskou bránou, u Chustu. Do řeky Tisy se vlévá několik desítek malých horských říček a potoků. Oblast je zalesněná a nesnadno přístupná.
Hranice regionu leží mezi rovnoběžkami 47°33' s. š. a 47°02' s. š. a poledníky 23°15' v. d. a 25°03' v. d. Maramureš představuje jednu z největších karpatských nížin o rozloze přibližně 10 000 km².
Délka regionu od Chustu k Prislopskému průsmyku činí přibližně 150 km a šířka od severu k jihu až 80 km.
Hlavní horské průsmyky spojující Maramureš se sousedními regiony jsou vysoké a v minulosti byly v zimě jen těžko přístupné. Prislopský průsmyk (1 416 m n. m.) spojuje východ regionu s Moldavskem, Dealul Ștefăniței (1 254 m n. m.) spojuje jih regionu s Transylvánií, průsmyk Pintea (987 m n. m.) směrem na Baia Mare, Fărgău (587 m n. m.) na západě spojuje region s Oașskou zemí, zatímco průsmyk Frasini (Jasiňa; 931 m n. m.) spojuje sever regionu s Haličí.
Hory obklopující tuto oblast zabírají více než polovinu území. Několik vrcholů dosahuje nad 2 000 m, například Pietrosul (2 303 m) v pohoří Rodnei na jihu a Hovârla (2 061 m) v Muntele Negru (Cernohora) na severu.
V hustě zalesněných horách roste mnoho chráněných druhů rostlin, například tis (Taxus baccata), modřín (Larix decidua), borovice (Pinus cembra), plesnivec (Leontopodium alpinum). Žije zde i mnoho chráněných druhů zvířat, jako je rys (Lynx lynx), kamzík horský (Rupicapra rupicapra), svišť horský (Marmota marmota), orel skalní (Aquila chrysaetos) a tetřev (Tetrao urogallus).
Poslední zubr z území dnešního Rumunska, symbol Maramureše, byl uloven v roce 1852. V horských řekách stále žije Lostriţa, místní druh lososa.
V Maramureši bylo vytvořeno několik chráněných oblastí. V roce 1990 byl vyhlášen Národní park Rodna, v roce 2004 Přírodní park Maramureș. Nachází se zde mnoho dalších jeskyní, soutěsek, skalních útvarů a jezer, které jsou oficiálně chráněnými oblastmi.
Dějiny
V dávných dobách tuto oblast osídlili Keltové, Dákové, Sarmati, Germáni a Akatzirové. V 1. století př. n. l. byla oblast součástí Dáckého království pod vládou Burebisty, v raném středověku území náleželo Hunské říši, království Gepidů, Avarskému království, Charvátské zemi, Maďarům a dokonce i Kyjevské Rusi.
Území bylo od 11. století součástí Uherského království a bylo nominálně rozděleno mezi pohraniční oblast Gyepű, komitát Szatmár a komitát Borsova. Zpočátku si rumunští obyvatelé regionu mohli zachovat svou politickou organizaci, Maramurešské vojvodství, rozdělené na mnoho malých autonomních oblastí. Král se dlouho snažil[zdroj?] přesvědčit vojevody, aby přijali hraběcí titul, s čímž souvisela ztráta nezávislosti v politických a finančních záležitostech. Ve středověku se obyvatelé mnoha horských vesnic, kde každá rodina měla z definice značné panství, nazývali nameși, což znamenalo „svobodní sedláci pyšnící se svým rodem“. Původ tohoto slova je však sporný: v Uherském království se svobodní lidé vlastnící půdu nazývali maďarsky nemes. V rumunštině sice výraz neam znamená „rozšířenou rodinu“, nicméně kořen tohoto názvu lze lépe vysvětlit[zdroj?] jako odvozený od řeckého slovesa νέμω némō, což znamená „něco rozdělit“ (především půdu) „na části a dát je νοµεῖς nomeîs“ (lidem s právem ji užívat, buď pronajmout, nebo užívat zdarma; jednotné číslo νομεύς nomeús). Ve 14. století byl region reorganizován na Marmarošskou župu.
V 16. století bylo Uherské království napadeno a téměř zničeno Osmanskou říší a oblast přešla pod správu polonezávislého osmanského Sedmihradského knížectví. Později (koncem 17. století) přešla oblast pod správu habsburského Uherska (které se v roce 1804 stalo Rakouským císařstvím). V době habsburské správy byl region zpočátku součástí zemí Partium habsburského Sedmihradského knížectví, ale později (v roce 1732) byl převeden do habsburského Uherského království. V roce 1867 se Rakouské císařství přeměnilo v duální monarchii Rakousko-Uhersko a region byl začleněn do zalitavské, respektive uherské části monarchie.
Po první světové válce byl region rozdělen mezi Rumunské království a československou Podkarpatskou Rus, přičemž hranice kopírovala hranici krátce existující Huculské republiky.[1] V březnu 1939 Maďarsko anektovalo Podkarpatskou Rus a v srpnu 1940 anektovalo region Severní Sedmihradsko, jehož součástí byla i jižní Maramureš, patřící Rumunsku. Tato území zůstala pod maďarskou kontrolou až do roku 1944. Po druhé světové válce se jižní část navrátila Rumunsku a nyní je součástí župy Maramureš. Severní část byla začleněna do Sovětského svazu jako součást Ukrajinské SSR a nyní je součástí Zakarpatské oblasti nezávislé Ukrajiny.
Lidé
V jižní oblasti tvoří většinu obyvatelstva Rumuni. Žijí zde také Maďaři, Rusíni, Ukrajinci, zipserští Němci, Židé a Romové. V severní oblasti tvoří většinu Ukrajinci, komunity Rumunů, Maďarů a Němců jsou menší.
V severní oblasti hovoří většina obyvatel huculským dialektem ukrajinštiny, zatímco v jižní oblasti většina mluví rumunsky, což je důvod, proč byl region rozdělen na dvě části.[2][zdroj?] Od 40. let 20. století jsou vesnice rozděleny státní hranicí na dvě části. Na severu (v rámci Ukrajiny) mají některé vesnice početné rumunské obyvatelstvo, stejně tak některé vesnice v Rumunsku mají početné ukrajinské obyvatelstvo.
Galerie
- Seno Borșa v národním horském parku Rodna
- Horský přírodní park Maramureš
- Jezero Lala Mare, pohoří Rodna
- Zimní krajina
- (c) paulnasca, CC BY-SA 3.0Baia Sprie
- Pevnost Ardud
- Borșa
- Etnografické muzeum v Baia Mare
- Etnografické muzeum země Oaș
- Pravoslavný klášter Bârsana
- Pravoslavný klášter Rohia
- (c) paulnasca, CC BY-SA 3.0Klášter Moisei
- Merry Cemetery v Săpânța
- (c) paulnasca, CC BY-SA 3.0Muzeum vesnice v Baia Mare
- Curtea Veche v Sighetu
- Památník obětem komunismu
- (c) h_laca, CC BY 3.0
- Bašta Baia Mare
- Dům Degenfeld v Baia Mare
- Vodopád koní
- (c) Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0Křemenný rodochrozit z dolu Cavnic
- (c) Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0Křemenný fluorit z dolu Boldut
- Železniční trať Mocăniță
- Řeka Iza
Související články
- Dřevěné kostely v oblasti Maramureš
- Severní Maramureš
- Huculská republika
Literatura
- Atlas and Gazetteer of Historic Hungary 1914, Talma Kiadó ISBN 963-85683-4-8
- Sighetul Marmatiei, Culture and Tourism 2007, Teofil Ivanciuc ISBN 973-7663-12-8
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maramureș na anglické Wikipedii.
- ↑ Archivovaná kopie. tyzhden.ua [online]. [cit. 2024-07-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-01-11.
- ↑ Maramureş region. www.encyclopediaofukraine.com [online]. [cit. 2024-07-04]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Maramureš na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky
- Návrhy památek při návštěvě regionu
- Anglický překlad knihy Máramarose Jizkora Sefer Marmarosh; mea ve-shishim kehilot kedoshot be-yishuvan u-ve-hurbanan vydané roku 1983 a 1996 (historie a vzpomínková kniha o přibližně 160 židovských štetlech a obcích v oblasti Máramaros a o jejich zničení během holocaustu)
Média použitá na této stránce
(c) Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0
Fluorite, Quartz
- Locality: Boldut Mine, Cavnic (Kapnic; Kapnik), Maramures County, Romania (Locality at mindat.org)
- Size: 2.4 x 2.1 x 1.7 cm.
- From a small, very strange pocket found in 2006, this is a fine cluster of quartz enclosing a green ball of botryoidal (acrystalline) fluorite in its midst. It is a thumbnail that at first guess looks much more like a prehnite than a fluorite. Ex. Charlie Key.
Autor: Původně soubor načetl Muscaru na projektu Wikipedie v jazyce rumunština, Licence: CC BY 2.5
Autor: Mihai Lucîț from Baia Mare, Romania, Licence: CC BY 2.0
The white road.
Autor: DimiTalen, Licence: CC0
Overview of Bârsana monastery, Bârsana, 2017
Autor: Thaler Tamas, Licence: CC BY-SA 4.0
Merry Cemetery (Romanian: Cimitirul Vesel)
Autor: Sgn, Licence: CC BY-SA 3.0
Erdőd (Románia) várkastélya 2012. októberében.
Autor: Tehsha, Licence: CC BY 2.5
Rohia Monastery, Maramureş, Romania - wooden church
Autor: Mihai Lucîț from Baia Mare, Romania, Licence: CC BY 2.0
Borsa, Maramures, Romania
Autor: Asybaris01, Licence: CC BY-SA 3.0
Miniatură pentru background la formatul senzitiv al harţii iozefine a Maramureşului, 1782-1785.
Autor: Bratek51, Licence: CC BY-SA 4.0
The Ethnographic Museum in Baia Mare - main building.
Autor: Nenea hartia, Licence: CC BY-SA 4.0
Degenfeld house in Baia Mare, Maramureș county, Romania.
Autor: Chainwit., Licence: CC BY-SA 4.0
Wooden Church "Saint Paraskeva" of Sat-Șugatag
(c) Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0
Quartz, Rhodochrosite
- Locality: Cavnic Mine (Kapnikbánya), Cavnic (Kapnic; Kapnik), Maramures County, Romania (Locality at mindat.org)
- Size: small cabinet, 9 x 6.7 x 1.8 cm
- Rhodochrosite and Quartz
- On a matrix of sparkling white, drusy quartz, which has a very nice sculptural quality, is a crust of rich pink, lustrous, intergrown, platy crystals, of rhodochrosite, which have formed flower-like, rosettes. The largest rosette measures .7 cm across. The crystal quality is extremely high for the locality! Note that the paler hue of pink in the second photo, the closeup, is more accurate.
Autor: Danielaiulia, Licence: CC BY-SA 3.0
Bastionul Măcelarilor (Turnul de muniţii)- făcea parte din sistemul de fortificaţii medievale al oraşului, datând din sec.XIV-XV, este un monument istoric din România şi este clasificat cu numărul MM-II-m-A-04431.02 (fost MM- II-m-A-04476.02).
Marmatia
Map of Romania with Maramureş region highlighted
Autor: T.seppelt, Licence: CC BY-SA 4.0
Northern Maramureș in Zakarpattia Oblast
Coat of arms of Maramureș County, Romania. "Officially adopted in 1998, the coat of arms of Maramureș has the shape of a cut shield, with the wisent head as an ancient local symbol of the legendary founders of Maramures, Dragoş and Bogdan. The Carpathian Chamonix and the firs trees symbolize the natural resources of the area, while the mining gauge symbolizes the importance of the mining sector in the area. Centrally positioned, the wooden church comes to prove that our county has the largest number of wooden churches in the country."
Autor: Țetcu Mircea Rareș, Licence: CC BY-SA 3.0 ro
Fosta Prefectură a comitatului Maramureș, azi restaurant "Curtea Veche"
Autor: Nicu Farcaș, Licence: CC BY-SA 4.0
Vasar Valley Mocăniţa, a narrow gauge railway in Maramureș County, Romania (CFF Vișeu - Maramureș Mountains Natural Park)
This is a photo of a historic monument in județul Maramureș, classified with number MM-II-a-B-21017. |
Autor: Ghișa Ștefania-Maria, Licence: CC BY-SA 4.0
Muzeul Etnografic al Țării Oașului (secția în aer liber)
(c) h_laca, CC BY 3.0
Nagybánya, a Piac tér a Felsőbányai út felől
(c) Sunion na projektu Wikipedie v jazyce maďarština, CC BY-SA 3.0
Memorialul Victimelor Comunismului din Sighetu Marmaţiei.
Valley under Pop Ivan in Maramureş Mountains, Romania. Near Crasna Viselui commune.