President's Cup
finále1996/1997Chicoutimi Saguenéens
Calder Cup
vítěz1996/1997Hershey Bears

Joseph Denis Marc Denis (* 1. srpna 1977 v Montréalu, Québec) je bývalý kanadský hokejový brankář a trenér brankářů.

Hráčská kariéra

Byl draftován v NHL z 25. místa týmem Colorado Avalanche v roce 1995. Před vstupním draftem NHL, hrával jako junior v zámořské soutěži QMJHL za tým Chicoutimi Saguenéens. V Chicoutimi Saguenéens strávil tři roky (1994/97). Ve druhém roce působení získal trofej Marcel Robert Trophy, poslední rok v juniorské soutěži získal dvě trofeje, Jacques Plante Memorial Trophy a CHL Goaltender of the Year. Za skvělé výkony byl nominován k reprezentačnímu věběru mistrovství světa juniorů 1996 a mistrovství světa juniorů 1997. V MSJ 1996 byl náhradník Josého Théodorea o rok později byl již jedničkou v bráně a záda mu kryl Martin Biron. Oba dva turnaje vynesli zisk zlatých medailích. První zápas mezi dospělé odchytal v NHL za Colorado Avalanche, který si ho draftoval. 7. prosince 1996 debutoval v NHL a odchytal celý zápas, z 26 střel inkasoval tři branky. Následující dva roky strávil na farmě Avalanche v Hershey Bears, kterému v ročníku 1996/97 pomohl k zisku calderova poháru, avšak v základní části neodchytal žádný zápas.

Dne 7. června 2000 byl vyměněn do nového týmu v NHL Columbus Blue Jackets za výběr ve druhém kole draftu v roce 2000 (touto volbou byl vybrán český útočník Tomáš Kůrka). V sezoně 2002/03 vytvořil rekord v NHL, za 77 odchytaných zápasů strávil na ledě 4 511 minut, čímž vytvořil rekord. Během výluky v NHL nikde nechytal. Po neúspěchu postoupit s týmem do playoff byl nominován k reprezentačnímu výběru na mistrovství světa 2004. Společně s brankářem Alexem Auldem a týmem dovedli Kanadu k zisku zlatých medailím. S klubem Columbus Blue Jackets, kde chytal v letech 2000-06 se ani jednou neprobojovali do playoff. 30. června 2006 byl vyměněn do týmu Tampa Bay Lightning za Fredrika Modina a Fredrika Norrena. V klubu začínal jako brankářská jednička, po špatných výkonech převzal post náhradník Johan Holmqvist. Postup do playoff dostal důvěru pouze jeho spoluhráč Johan Holmqvist. Následující sezonu nezískal důvěru hlavního trenéra v Lightning Johna Tortorella, který dal důvěru nezkušenému brankáři Karri Ramo. Později byl převelen na farmu v Norfolk Admirals, kde odchytal většinu sezony.

Dne 25. června 2008 byl vyplacen ze smlouvy a stal se nechráněným hráčem. Dlouho bez práce nezůstal, 3. července 2008 se dohodl na smlouvě s týmem Montreal Canadiens. Po přípravném kempu byl přidělen na farmu v Hamilton Bulldogs, v týmu působil jako brankářská jednička, záda mu kryl náhradník Cédrick Desjardins. 2. ledna 2009 před zápasem mezi New Jersey Devils byl v zápase uveden jako náhradní brankář Jaroslava Haláka. Ve třetí třetině za stavu 3:1 se dočkal na návrat mezi tyče v NHL, ze sedmi střel pustil za záda jednu. Závěr kariéry dochytal na farmě Hamilton Bulldogs.

Trenérská kariéra

V sezoně 2010/11 působil v klubu Chicoutimi Saguenéens jako trenér brankářů.

Ocenění a úspěchy

Prvenství

Rekordy

• počet odchytaných zápasů: 77 (2002-03)
  • počet odchytaných minut: 2172 (2002-03)
  • počet proher: 41 (2002-03)
  • počet obdržených branek: 232 (2002-03)

• Z - Odehrané zápasy (Zápasy)
  • V - Počet vyhraných zápasů (Vítězství)
  • P - Počet prohraných zápasů (Porážky)
  • R/PVP - Počet remíz respektive porážek v prodloužení zápasů (Remízy/Porážky v prodloužení)
  • MIN - Počet odchytaných minut (Minuty)
  • OG - Počet obdržených branek (Obdržené góly)