Marchegg

Marchegg
Marchegg
Marchegg
Marchegg – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška143 m n. m.
Časové pásmoStředoevropský čas / Středoevropský letní čas
StátRakouskoRakousko Rakousko
Spolková zeměDolní Rakousy
OkresGänserndorf
Administrativní děleníkatastrální území Marchegg Stadt, Marchegg Bahnhof a Breitensee
Marchegg na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha45,5 km²
Počet obyvatel2 960 (2018)[1]
Hustota zalidnění65 obyv./km²
Správa
Statusměsto
StarostaGernot Haupt (ÖVP)
Oficiální webwww.marchegg.at
E-mailgemeinde@marchegg.at
Adresa obecního úřaduHauptplatz 30
2293 Marchegg
Telefonní předvolba02285
PSČ2293 (část Stadt), 2294 (část Bahnhof)
Označení vozidelGF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marchegg (název tvoří dvě slova March = řeka Morava a egg = roh, zákoutí) je malé město v okrese Gänserndorfrakouské spolkové zemi Dolní Rakousy, v její oblasti Weinviertel, resp. česky na Moravském poli, při hranici se Slovenskem, kterou tvoří řeka Morava. S katastrem Marcheggu přímo sousedí Devínska Nová Ves, městská část Bratislavy. K 1. lednu 2019 zde žilo 2 991 obyvatel, z toho více než 10 % SlovákůČechů.

Historie

Podél řeky Moravy procházely cesty již od pravěku. Nejznámější z nich je jantarová cesta, která v tomto úseku spojovala keltské oppidum na Braunbergu, později i římské sídliště Carnuntum, se sídlišti na jižní Moravě. Po této cestě opakovaně přicházeli na Velkou Moravu i „Apoštolé Slovanů“, svatí Cyril a Metoděj. Před zánikem Velkomoravské říše patřila celá oblast až po Dunaj pod správu Moravsko-panonské arcidiecéze svatého Metoděje a jeho nástupců.[2]

Marchegg byl založen českým králem Přemyslem Otakarem II. a tehdejším olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburku krátce po tzv. bitvě u Kressenbrunnu v letech 1260/61 a na jejím místě, tedy „dvě míle od města a hradu Hainburg“.[3] K bitvě došlo 12. července 1260, den před svátkem svaté Markéty Antiochijské, a proto jí bylo město zasvěceno.[2] Marchegg se stal královským městem, poddaným pouze českému králi. Někdy je Marchegg nazýván „jediným českým městem v Rakousku“.[4] Přední historik přemyslovské doby Josef Žemlička spojuje ve své práci Přemysl Otakar II. král na rozhraní věků (s. 170) založení města s tímto velkým českým králem slovy: „Ryzích Otakarových fundací třetí čtvrtiny 13. století není (v Rakousku) mnoho. Mezi nimi Bruck an der Mur... K dalším Otakarovým městům patří Leoben, Marchegg a s otazníkem Radkersburg.“ Ostatní zmíněná města kromě Marcheggu ovšem leží ve Štýrsku a byla založena na starších osídleních zřejmě biskupem Brunem ze Schauenburku, který tam byl Otakarovým místodržícím.

Město Marchegg a tvrz (přebudovanou později na lovecký zámek) založil Přemysl Otakar II. jako ochrannou baštu proti Uhersku. Plánoval zde především zřízení velkého obchodního střediska. Tehdy navržené náměstí bylo s plochou cca 7,5 ha největší v celé tehdejší Evropě a dlouho bylo mylně považované za shromaždiště armád. Přemysl Otakar II. a olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku usilovali i o zřízení první diecéze v severním Rakousku se sídlem v Marcheggu, která by byla podřízena zamýšlenému olomouckému arcibiskupství. Proto zde začali stavět i katedrálu,[5] ze které však bylo postaveno jen presbyterium (přední část), základy a část obvodových zdí. První písemná zmínka o městě a kostele sv. Markéty v něm je z roku 1268, kdy Přemysl Otakar II. předal patronátní práva k městu Marchegg řádu johanitů (později Maltézský řád), jako zástavu za půjčku pro křížovou výpravu k Severnímu moři.

Z plánů na zřízení diecéze sešlo po přinucení Přemysla Otakara II. odevzdat rakouské země římskému a německému králi Rudolfu Habsburskému dne 26. listopadu 1276. Po Přemyslově osudové porážce a smrti v bitvě na Moravském poli (které se nachází v blízkosti města Dürnkrut cca 30 km severně od Marcheggu) dne 26. srpna 1278, bylo jeho mrtvé a zubožené tělo přivezené na náměstí města, aby lidé viděli, že Rudolfem Habsburským nenáviděný (i když lidem milovaný) král je mrtev. Až do roku 1529 patřil Marchegg mezi největší a nejvýznamnější rakouská města. Po těžkém poškození během první rakousko-turecké války v roce 1529 a „švédské války“ roku 1634 bylo upraveno v 17.18. století, kdy bylo město drženo uherským rodem Pálffy z Erdődu. Tento rod sídlící v Malackách na Slovensku však měl o město velmi malý zájem a využíval je prakticky jen jako honitbu. Je proto přinejmenším zavádějící tvrzení, že "období středověku bylo...obdobím temna a za vše, co zde máme, vděčíme rodině Pálffy".[6]

V současnosti je Marchegg jen malým městem s lokálním významem jako středisková obec pro okolní vesnice.

Doprava

Marchegg je železničním uzlem (odbočka na Gänserndorf) a pohraniční přechodovou stanicí na Slovensko. Železniční stanice Marchegg je v provozu od 20. srpna 1848, kdy byla zprovozněna dráha Vídeň – Marchegg – Bratislava[7] přípojná později přes Gänserndorf na Severní dráhu císaře Ferdinanda (VídeňStadlauGänserndorfBřeclav). V roce 2017 byla realizována generální rekonstrukce stanice a od roku 2018 tudy projíždí i přímé vlaky z Vídně přes Bratislavu a Žilinu do Košic.

Marcheggem prochází rakouská státní silnice B49 (ReintalHohenauAngern – Marchegg – Hainburg), na kterou se zde napojuje zemská silnice L2 z Vídně. Přímé silniční spojení se Slovenskem zatím neexistuje, je ale plánováno (do roku 2024) v rámci výstavby rychlostní silnice S8 spojující Vídeň s Bratislavou[8]. Z bratislavské městské části Devínska Nová Ves vede od roku 2012 přes řeku Moravu Cyklomost Slobody, který končí u nedalekého zámku Schloss Hof. Dne 7. května 2022 byl předán do provozu cyklomost přes řeku Moravu s názvem VysoMarch.[9][10]

Administrativa

Město řídí rada, která má 18 členů, jejichž politická příslušnost je následovná: ÖVP 12 zastupitelů, GRÜNE 3 zastupitelé, FPÖ 3 zastupitelé. Toto složení vzniklo po obecních volbách v roce 2020, které byly zmanipulovány starostou města Gernotem Hauptem (ÖVP), takže se jich Sociálně demokratická strana Rakouska (SPÖ) nemohla zúčastnit.[11]

Památky a pozoruhodnosti

Kostel v Marcheggu
Zámek v Marcheggu

Farní kostel sv. Markéty Antiochijské: mohutná sakrální stavba s dominantním raně gotickým presbytářem ze 3. čtvrtiny 13. století. Byla původně obklopená hřbitovem a nachází se v centru města. Chrám byl navržen jako velká trojlodní katedrála jihofrancouzského typu. Se stavbou se začalo současně se založením města po roce 1260 a za 16 let byl vybudovaný presbytář a rozsáhlejší základy, které byly roku 1993 zjištěny georadarem[6]. Během první rakousko-turecké války v roce 1529 a švédské války 1634 došlo k těžkým poškozením chrámu. Až do roku 1790 bylo k bohoslužebným účelům používáno pouze kněžiště. Za Karla knížete Pálffyho byla v letech 1789/90 postavena oproti presbytáři podstatně menší loď s kůrem. Dvoupodlažní západní věž byla postavena v roce 1855. Varhany z roku 1912 byly před nedávnem renovovány a dne 27. května 2018 byly slavnostně znovu posvěceny. Protože původně zamýšlený chrám sv. Markéty Antiochijské v Marcheggu nebyl dokončen, nebyly sem za zhruba 750 let přivezeny ani ostatky této patronky chrámu a města. Ty získal již olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku a byly po celou dobu uchovávány v katedrále sv. VáclavaOlomouci. Na základě rozsáhlé iniciativy Petra Skácela daroval v roce 2016 olomoucký arcibiskup Jan Graubner část těchto ostatků zdejšímu chrámu (Dopis Mons. Jana Graubnera ze dne 13.7.2016 Prot.Num. 120/16 Ord.). Ostatky byly přeneseny formou pouti žen organizované P. Skácelem, zaštítěné olomouckým a bratislavským arcibiskupem a bratislavským řeckokatolickým eparchou, z Olomouce přes jižní Moravu a Slovensko do Marcheggu ve dnech 14.-22.7.2018 a zde instalovány. Šlo tak o ojedinělý transport ostatků světice a současně o pouť 3 arcidiecézí a 3 národů. (Dopis Mons. Jana Graubnera ze dne 12.7.2018 "Zapůjčení relikvie sv. Markéty Antiochijské pro Pouť za důstojnost a poslání ženy ve dnech 14.7. - 22.7.2018 organizovanou Dr. Petrem Skácelem".).[5][12]

  • Filiální kostel Ježíše Krista Krále v městské části Bahnhof z poloviny 20. století.
  • Prioriát (klášter) Panny Marie Královny, společenství sv. Jana, založené v roce 1994.
  • Zámek Marchegg vybudovaný v 13. století jako vodní hrad, v barokní době přestavěný na lovecký zámek.Dnes je v zámku možné pozorovat základy jedné ze čtyř věží tvrze.
  • Středověké městské hradby (doložené již roku 1265) s částečně zachovanou Vídeňskou a Uherskou bránou.
  • Prašná věžička na louce u rybníka s výskytem trávničky obecné (Armeria elongata) a kudlanky nábožné (Mantis religiosa).
  • Socha českého krále Přemysla Otakara II. v nadživotní velikosti na hlavním náměstí. Je to dílo akademického sochaře Petra Císařovského, o jehož vznik se zasloužili Augustin Karel Andrle Sylor (autor myšlenky sochy a jediný člen organizace Pomník zakladatele měst), Vít Bárta (mecenáš) a Dr. Petr Skácel (organizátor a iniciátor, který dílo pro Marchegg získal). Byla odhalena dne 22. června 2018 při příležitosti 740. výročí smrti tohoto českého krále v bitvě na Moravském poli v blízkosti Dürnkrutu a 750. výročí první písemné zmínky o Marcheggu a o kostele sv. Markéty ve městě.
  • Chráněná ptačí oblast nivy řek Moravy a Dyje (FFH-Gebiet March-Thaya-Auen).
  • Chráněná krajinná oblast mokřadě (nivy) Dunaj-Morava-Dyje.
  • Přírodní rezervace Dolní nivy Moravy, dále přírodní rezervace Marchegg světového fondu na ochranu přírody (WWF Österreich) s přibližně 50 páry čápů bílých, kteří zde stavějí hnízda na stromech i komínech blízkých budov. V roce 2015 zde začal ojedinělý chov primitivního druhu koně z Polska, který je velmi blízký pravěkému evropskému koni tarpanovi. Dnes jde o volně se pohybující stádo cca 25 koní.
  • Přírodní rezervace Kleiner Breitensee s výskytem bobrů a možností pozorovat velké odpočinkové kolonie přelétajících ptáků, zejména hus, kachen, labutí apod.

Odkazy

Reference

  1. Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018. Dostupné online. [cit. 2019-03-09]
  2. a b SKÁCEL, Petr; SCHOLZ, Stefan. Nach dem Weg zum Gründung von Marchegg. Gemeindezeitung Marchegg/Breitensee. Červen 2016, roč. 2016, čís. 99, s. 44–46. (německy) 
  3. PŘIBÍK PULKAVA Z RADENÍNA,, Kronika Česká, List Přemysla Otakara II. papeži Alexandrovi IV. V B 24, Knihovna Národního muzea v Praze. v2.manuscriptorium.com [online]. [cit. 2018-09-11]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  4. Kalendárium 26. srpna. Regina. 2018-08-26. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. 
  5. a b Ostatky sv. Markéty poputují po 750 letech z Olomouce do rakouského Marcheggu. Ado.cz [online]. [cit. 2018-09-13]. Dostupné online. 
  6. a b Leták města Marchegg: Von Mittelalter zum Heute.. [s.l.]: Marchegg, 2018. 
  7. Železničná trať / Railway line, Bratislava hl.st. - Marchegg. www.rail.sk [online]. [cit. 2018-11-01]. Dostupné online. 
  8. S 8 Marchfeld Schnellstraße Neubau Knoten S 1/S 8 - Gänserndorf/Obersiebenbrunn. www.asfinag.at [online]. [cit. 2018-11-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-08-08. (německy) 
  9. PEKÁRKOVÁ, Adela. Spoločne s vami sme slávnostne otvorili cyklomost VysoMarch. Bratislavskykraj.sk [online]. 2022-05-06 [cit. 2022-12-23]. Dostupné online. (slovensky) 
  10. Cezhraničné prepojenia územia medzi obcami Vysoká pri Morave a Marchegg formou cyklolávky cez rieku Morava. Bratislavskykraj.sk [online]. [cit. 2022-12-23]. Dostupné online. (slovensky) 
  11. WEICHHART, Johannes. Peinlicher Fehler: SPÖ kann in Marchegg nicht antreten. Kurier.at [online]. [cit. 2020-02-24]. Dostupné online. (německy) 
  12. SLÁMA, František. Vídeňské svobodné listy. Září 2018, roč. 73, čís. 35/36, s. 6–7. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

AUT Marchegg COA.png
Polski:Herb Marchegg, Dolna Austria, English:Coat of arms of Marchegg, Lower Austria
Map at marchegg.png
Autor: Data collected and hosted from: Niko Hofinger, Licence: LGPL
Map of Austria, position of the location
Marchegg - Schloss.JPG
Autor: C.Stadler/Bwag, Licence: CC BY-SA 4.0
Die Hauptfassade des niederösterreichischen Schlosses Marchegg im Marchfeld. Der durchgehend zweigeschoßige und in einem großen Park liegende Bau wurde im 13. Jahrhundert als Wasserburg erbaut, in der Barockzeit umgebaut und als Jagdschloss verwendet.
Marchegg.JPG
Autor: C.Stadler/Bwag, Licence: CC BY-SA 4.0
Hauptplatz der niederösterreichischen Stadt Marchegg mit dem von 1907 bis 1910 errichteten Amtshaus (rechts).
Marchegg - Kirche (2).JPG
Autor: C.Stadler/Bwag, Licence: CC BY-SA 4.0
Südwestansicht der Pfarrkirche hl. Margaretha der niederösterreichischen Stadt Marchegg. Der mächtige, mehrfach veränderter Sakralbau mit dominierendem frühgotischem Chor aus dem 3. Viertel des 13. Jahrhundert war ursprünglich von einem Friedhof umgeben und befindet sich in der Stadtmitte. Die Kirche war 1268 als große dreischiffige Stadtpfarrkirche konzipiert. Nach schweren Zerstörungen durch den ersten österreichischen Türkenkrieg 1529 und 1634 (Schwedenkrieg) wurde nur der Chorbau als Kirche verwendet. Unter Karl Fürst Pálffy errichtete man 1789/90 das wesentlich kleinere Langhaus. Der zweigeschossige Westturm mit steilem Spitzhelm wurde 1855 errichtet.