Mare Ingenii

Mare Ingenii.

Mare Ingenii (česky Moře touhy nebo Moře talentů) je měsíční moře rozkládající se na odvrácené straně Měsíce, západo-severozápadně od rozlehlého kráteru Leibnitz, který je jen o něco menší než moře samotné. Střední selenografické souřadnice Mare Ingenii jsou 33,3° J a 164,8° V a průměr cca 282 km.[1] Díky své poloze není pozorovatelné přímo ze Země.

Uvnitř moře leží rozlehlý kráter Thomson, jižně leží Obručev, severozápadně O'Doy a severovýchodně trojice kráterů Zelinskij, Leeuwenhoek a Van de Graaff (s atypickým tvarem, zároveň největší z nich).

Pojmenování

Oblast byla pojmenována Mare Desiderii (Moře snů, podle ruského Море Мечты) poté, co se z mise vrátila sovětská sonda Luna 3, která jako první získala fotografie odvrácené strany Měsíce. Mezinárodní astronomická unie jej přejmenovala na Mare Ingenii.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mare Desiderii na anglické Wikipedii.

  1. Mare Ingenii, Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA (anglicky)

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mare Ingenii Clementine.jpg
Mare Ingenii, on the far side of the moon. The dark circular feature is the crater Thomson, with the overflow from Ingenii/Thompson directly to the east. The light gray crater to the south of Mare Ingenii is the crater Obruchev. Although more difficult to make out on this photo, Van De Graaff is the crater located to the northeast of Mare Ingenii.