Margaret Mitchellová

Margaret Mitchellová
Narození8. listopadu 1900
Atlanta
Úmrtí16. srpna 1949 (ve věku 48 let)
Atlanta
Příčina úmrtísražení vozidlem
Místo pohřbeníOakland Cemetery
Povoláníspisovatelka, romanopiskyně, scenáristka, novinářka a prozaička
Alma materSmith College
The Westminster Schools
Žánrmilostný román
Významná dílaJih proti Severu
OceněníNational Book Award (1936)
Pulitzerova cena za beletrii (1937)
Georgia Women of Achievement (1994)
Manžel(ka)Berrien Kinnard Upshaw (1922–1924)
John Robert Marsh (od 1925)
RodičeEugene Mitchell a Maybelle Stephens Mitchell
PříbuzníJoseph Mitchell (synovec)
Mary Melanie Holliday (bratranec)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Margaret Munnerlyn Mitchellová (nepřechýleně Margaret Mitchell) (8. listopadu 190016. srpna 1949) byla americká novinářka a spisovatelka, autorka značně úspěšného románu Jih proti Severu (Gone with the wind), který vydala roku 1936. Kniha byla zfilmována David O. Selznickem o tři roky později, tento film získal osm Oscarů a dvě zvláštní ocenění. Román se nakonec stal po Bibli nejprodávanější knihou světa.

Životopis

Margaret se narodila v Atlantě v jihoamerickém státě Georgia 8. listopadu 1900. Byla vychovávána podle jižanských zvyklostí. Po celé dětství poslouchala příběhy o občanské válce. Ve svých vzpomínkách napsala: "Věděla jsem o válce všechno. Jediné, co jsem nevěděla, bylo, že Jih válku prohrál".

Navštěvovala vysokou školu v Northamptonu ve státě Massachusetts, avšak po smrti matky, již skolila poválečná pandemie španělské chřipky, musela studia opustit, vrátit se do Atlanty a převzít domácnost. Setrvat v tradičním modelu ženy v domácnosti však nakonec odmítla a nastoupila jako redaktorka deníku Atlanta Journal. Získala i vlastní pravidelný sloupek, který podepisovala Peggy Mitchell.[1]

Jih proti Severu (Gone with the Wind)) začala psát, když kvůli zranění kotníku nemohla pracovat a její muž John jí poradil, aby se místo čtení pokusila napsat román. Napsat tento úspěšný bestseller jí trvalo zhruba 10 let, dokončila jej roku 1936. Dlouho si myslela, že text píše jen pro pobavení nejbližších známých, avšak roku 1935 do Atlanty přijel nakladatelský redaktor Harold Latham, který na jihu hledal talenty. Po jistém zdráhání mu nakonec ukázala svůj text a Latham v něm vytušil bestseller. Kniha měla skutečně okamžitý úspěch, u čtenářů i u kritiky - v roce 1937 za něj Mitchellová obdržela Pulitzerovu cenu a National Book Award.[2]

Mitchellová tragicky zahynula roku 1949, když ji opilý řidič srazil během přecházení ulice s manželem Johnem Mashem.

Vzhledem k tomu, že nikdy nenapsala jiný literární text, objevily se několikrát spekulace, zda je skutečnou autorkou slavného románu. Tyto pochybnosti však literární věda považuje za vyvrácené.

Citáty

  • Muži nejsou nikdy dost staří, aby přestali dělat hlouposti.
  • Život nemá žádnou povinnost dát nám to, co od něj očekáváme.

Reference

  1. Margaret Mitchellová (*08.11.1900 - †16.08.1949) | Životopisy | Český-jazyk.cz aneb studentský underground. Český-jazyk.cz [online]. [cit. 2018-05-30]. Dostupné online. 
  2. Margaret Mitchell | American novelist. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2018-05-30]. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Margaret Mitchell NYWTS.jpg

Margaret Mitchell all set to launch cruiser after long training as Red Cross launchee / World Telegram & Sun photo by Al Aumuller.

This photograph has markings and manipulations to allow a section to be used independently as a head-and-neckline shot.