Maria Bárbara Maix

Blahoslavená
Barbara Maix
I.C.M.
řeholnice
Obrázek
Obrázek
Církevřímskokatolická
Zasvěcený život
InstitutSestry Neposkvrněného Srdce Panny Marie
Sliby8. května 1849
Osobní údaje
Datum narození27. června 1818
Místo narozeníVídeň
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Datum úmrtí17. března 1873
Místo úmrtíCatumbi
Brazilské císařstvíBrazilské císařství Brazilské císařství
Místo pohřbeníkaple São Raphael, Porto Alegre, Brazílie
Národnostrakouská
RodičeJoseph Maix a Rosalia Mauritz
Svatořečení
Začátek procesu2. února 1993
Beatifikace6. listopadu 2010
Porto Alegre, Brazílie
beatifikoval Benedikt XVI.
Svátek17. března
Uctívána církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Titul svatépanna a zakladatelka
Atributyřeholní oděv
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barbara Maix, I.C.M., řeholním jménem Maria Barbara od Nejsvětější Trojice (27. června 1818, Vídeň17. března 1873, Catumbi) byla rakouská římskokatolická řeholnice, působící v Brazílii, zakladatelka a členka kongregace Sester Neposkvrněného Srdce Panny Marie. Katolická církev ji uctivá jako blahoslavenou.

Život

Její socha v kapli São Rafael v Porto Alegre
Její ostatky v kapli São Rafael v Porto Alegre

Narodila se dne 27. června 1818 ve Vídni rodičům Josephu Maixovi a Rosalii Mauritz. Několik jejích sourozenců zemřelo v dětském věku. Její otec sloužil jako komorník u arcivévody Františka Karla Habsbursko-Lotrinského na zámku Schönbrunn ve Vídni. V dětství trpěla astmatem a řadou srdečních onemocnění. Během dospívání pracovala jako pomocnice v kuchyni a jako pokojská na zámku Schönbrunn. Během dospívání přišla o oba rodiče.

Ve svých osmnácti letech ona a její sestra Maria otevřely domov pro potřebné, např. chudé obyvatele Vídně. V té době se rozhodla založit novou ženskou řeholní kongregaci, jejíž členky by se taktéž staraly o potřebné a začala pro ni sepisovat stanovy.

Kongregaci Sester Neposkvrněného Srdce Panny Marie založila ve Vídni roku 1843 se souhlasem místního arcibiskupa Vincence Eduarda Mildeho a do kongregace také sama vstoupila. Měla zájem také o papežské uznání kongregace a proto odcestovala na audienci k papeži Řehoři XVI., avšak dne 1. června 1846 papež den před plánovanou audiencí zemřel, načež odcestovala zpět do Vídně.

Relikviář s její relikvií v katedrále Matky Boží v Porto Alegre

Během revolucí roku 1848 se její kongregace dostala do velkých potíží, díky čemuž opustila spolu s dalšími 21 členkami kongregace Rakouské císařství a rozhodla se odcestovat do Severní Ameriky. Když se skupinou čekala v Hamburku na loď své plány náhle přehodnotila a rozhodla se odplout do Brazílie. Spolu se svými společnicemi dorazila do Rio de Janeira dne 9. listopadu 1848. Komunita se poté usadila v Porto Alegre, kde spolu se svými společnicemi založila dne 8. května 1849 mateřský dům kongregace.

Potkala se zde s biskupem z Rio de Janeira Manoelem de Monte Rodrigues de Araújo. Dne 8. května 1849 složila spolu s dalšími členkami své kongregace řeholní sliby a přijala řeholní jméno Maria Barbara od Nejsvětější Trojice. Spolu s dalšími členkami kongregace se poté věnovala jejímu poslání, a to péči o potřebné. Dne 31. prosince 1870 odešla z Porto Alegre do Rio de Janeira, aby zde pomáhala ve škole pro sirotky.

Dne 7. března 1873 vážně onemocněla a 17. března téhož roku v Catumbi poblíž Rio de Janeira zemřela. Její ostatky byly přeneseny roku 1957 a jsou uchovávány v kapli São Raphael v Porto Alegre.

Úcta

Její beatifikační proces započal dne 2. února 1993, čímž obdržela titul služebnice Boží. Dne 3. července 2008 ji papež Benedikt XVI. podepsáním dekretu o jejích hrdinských ctnostech prohlásil za ctihodnou. Dne 27. března 2010 byl uznán zázrak na její přímluvu, potřebný pro její blahořečení.

Blahořečena pak byla dne 6. listopadu 2010 v Porto Alegre. Obřadu předsedal jménem papeže Benedikta XVI. arcibiskup Lorenzo Baldisseri.

Její památka je připomínána 17. března. Bývá zobrazována v řeholním oděvu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Barbara Maix na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Porto Alegre Metropolitan Cathedral - Barbara Maix - Relics.JPG
Autor: Eugenio Hansen, OFS, Licence: CC BY-SA 4.0
Porto Alegre Metropolitan Cathedral - Barbara Maix - Relics
Barbara Maix.jpg
Autor: Eugenio Hansen, OFS, Licence: CC BY-SA 3.0
Relíquias de Barbara Maix na Igreja São Rafael em Porto Alegre, Rio Grande do Sul.
Bem-Aventurada Bárbara Maix.jpg
Autor: IrmasICM, Licence: CC BY-SA 4.0
Imagem Oficial - Madre Bárbara Maix. Retrato pintado por Velcy Soutier P.A.S.T, 2004
Barbara Maix 0001.JPG
Autor: Eugenio Hansen, OFS, Licence: CC BY-SA 3.0
Estátua de Bábara Maix no jardim de entrada da Igreja São Rafael em Porto Alegre
Bandeira Imperial oficial (com heráldica certa).svg
Bandeira do Império do Brasil, após a criação da Província do Amazonas (passou a ter 20 estrelas) e com feitura heráldica respeitando a cor certa do laço da nação e do gorro da coroa. Padrão com escudo neoclássico de cantos retos, conforme Secretaria-geral do Exército Brasileiro[1]. Esse tipo de escudo também é heraldicamente chamado por escudo continental, escudo francês moderno, continental moderno, somático e samítico (também grafado samnítico). Esse de padrão continental quer seja de cantos lisos quer seja de cantos agudos é o que heráldica brasileira define como padrão mais adequado para a bandeira do Brasil império, devido ser a mesma forma dos 8 escudetes que tem na base da coroa de d. Pedro I: As vezes a forma dos escudos continentais de cantos agudos é confundida como se fosse o escudo tipo inglês.