Maria Clara Eimmart
Maria Clara Eimmart | |
---|---|
Narození | 27. května 1676 Norimberk |
Úmrtí | 28. října 1707 (ve věku 31 let) Norimberk |
Povolání | astronomka a rytkyně |
Rodiče | Georg Christoph Eimmart |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Maria Clara Eimmart (27. března 1676 Norimberk – 29. října 1707 Norimberk) byla německá astronomka, rytkyně a ilustrátorka. Byla dcerou a asistentkou Georga Christopha Eimmarta mladšího.[1]
Životopis
Maria Clara Eimmart se narodila v Norimberku.[1] Byla dcerou malíře, rytce a amatérského astronoma Georga Christopha Eimmarta mladšího, který byl také ředitelem Norimberské akademie umění, Malerakademie, od roku 1699 do roku 1704.[2][3][4] Její dědeček Georg Christoph Eimmart starší, byl také rytec a malíř portrétů, zátiší, krajin a historických námětů.[5] Profese jejího otce byla lukrativní, ovšem on své výdělky vkládal do nákupů astronomických přístrojů a do výstavby soukromé observatoře.[1] Byl pilným pozorovatelem a výsledky svého bádání publikoval ve svých memoárech a vědeckých pojednáních.
Vzhledem k silné řemeslné tradici v Německu, byla Maria Clara Eimmart schopná využít příležitosti stát se učednicí svého otce, od kterého získala značné znalosti francouzštiny, latiny, matematiky, astronomie, kreslení a rytí. Její schopnosti rytkyně jí dovolovaly, aby asistovala svému otci při jeho práci. Proslavila se díky svému záznamu měsíčních fází.[2] Mimo jiné ilustrovala květiny, ptáky a klasické náměty, ale většina těchto prací byla ztracena.[1]
V roce 1706 se provdala za Johanna Heinricha Mullera (1671–1731), otcova studenta a nástupce, který se stal ředitelem Eimmartovy observatoře v roce 1705.[3] Muller také učil fyziku na Norimberském gymnáziu, kde mu Eimmart dělala asistentku. Muller byl také ovlivněn rodinou láskou k astronomii. Nejdříve byl pilný amatér a později se stal profesorem v Altorf, kde využil své schopnosti k zobrazování komet, slunečních skvrn a měsíčních pohoří s pomocí Marie Clary. Na začátku manželství mezi jejich přátele patřily bratři Rostovi, romanopisci a astronomové a Johann Gabriel Doppelmayr, historik astronomie.
Rok od jejich sňatku Maria Clara Eimmart zemřela během porodu v Norimberku.[1]
Fáze Měsíce
Eimmart je nejvíce známá pro své přesné astronomické ilustrace fází Měsíce provedené v paletě pastelových odstínů na tmavě modrém pozadí.[1] Mezi roky 1693 a 1698, vytvořila přes 350 kreseb měsíčních fází. Tato kolekce je vytvořena výhradně na základě pozorování teleskopem a byla pojmenována Micrographia stellarum phases lunae ultra 300. Dvanáct těchto ilustrací bylo věnováno Luigimu Fernandovi Marsilimu, vědci a spolupracovníkovi jejího otce. Dalších deset se dochovalo v Boloni společně se třemi menšími studiemi na hnědém papíře.[3] Pokročilá série zpodobnění fází Měsíce se stala základem pro novou lunární mapu. V roce 1706 Eimmart vytvořila dvě ilustrace totálního zatmění. Jsou zde také kresby planet a komet.
Podle Londy Schiebinger některé zdroje tvrdí, že Eimmart publikovala práci Ichnographia nova contemplationum de sole pod jménem jejího otce v roce 1701. Ovšem neexistuje důkaz, který by potvrzoval, že se jednalo o její práci a nikoli práci otce.[1]
Galerie
- Pozorování fází Měsíce
- Druhá fáze Měsíce
- Ilustrace úplňku
- Fáze Merkuru pozorované Johannesem Heveliem
- Fáze Venuše
- Aspekt Marzu
- Aspekt Jupiteru
- Aspekt Saturnu
- Komety
- Paraselene a Parhelion
- Astronomické ilustrace
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Clara Eimmart na anglické Wikipedii.
- ↑ a b c d e f g SCHIEBINGER, Londa. The mind has no sex? : women in the origins of modern science. 1st Harvard pbk.. vyd. Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1991. ISBN 9780674576254. (anglicky)
- ↑ a b EDS, William W. Payne; H.C. WILSON. Popular Astronomy Vol. 6. Minnesota: Goodsell Observatory of Charleton College, 1898. Kapitola Maria Clara Muller. (anglicky)
- ↑ a b c JEFFARES, Neil. Dictionary of pastellists before 1800 [online]. pastellists.com [cit. 2020-05-23]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ OGILVIE, Marylin Bailey; HARVEY, Joy Dorothy. The biographical dictionary of women in science : pioneering lives from ancient times to the mid-20th century [online]. New York: [cit. 2020-05-23]. Dostupné online.
- ↑ BRYAN, Michael. Dictionary of Painters and Engravers: biographical and critical. London: George Bell and Sons, 1886. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Maria Clara Eimmart na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Pastel by Maria Clara Eimmart
Pastel by Maria Clara Eimmart
Astronomical Illustrations by Maria Clara Eimmart
Pastel by Maria Clara Eimmart
Pastel by Maria Clara Eimmart
Pastel by Maria Clara Eimmart
Pastel by Maria Clara Eimmart
Pastel by Maria Clara Eimmart
Illustration of Full Moon by Maria Clara Eimmart
Pastel by Maria Clara Eimmart
Pastel by Maria Clara Eimmart